Slovensko – Šípová Ruženka otrávená polychlórovanými bifenylmi

Priemyselná výroba vždy so sebou prinášala vznik množstva odpadu, znečisťovanie riek, podzemných vôd, kontamináciu pôdy. Ako pozostatok z minulosti si niektorí z nás ešte pamätajú vysoké komíny, z ktorých sa šíril hustý čierny dym. Všetka výroba sa považovala v čase svojich začiatkov za bezproblémovú. Práve preto sa priemyselné areály stavali v blízkosti obývaných miest, alebo sa k nejakej výrobe postavilo celé mesto, ktorého občania boli v továrni aj zamestnaní. Ľudia sa vlastne nemali čoho obávať. Na ochranu životného prostredia sa tu príliš nedbalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Na území Slovenska už desaťročia funguje chemický priemysel. Postupom rokov sa zistilo, že niektoré chemické látky, ktoré sa pôvodne považovali za neškodné, sú toxické a hromadia sa v živých organizmoch. Tak to bolo aj v prípade výroby polychlórovaných bifenylov (PCB) v závode Chemko, v meste Strážske. Výroba PCB tu začala už v roku 1959. V sedemdesiatych rokoch sa zistili nepriaznivé účinky PCB na ľudské zdravie. V Japonsku, USA ale aj v Európe sa preto výroba masívne zatvárala, aby sa čo najviac znížila kontaminácie týmito nebezpečnými látkami. Na Slovensku sa hlavne kvôli politickému režimu a ekonomike výroba PCB zastavila až po 25 rokoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Časy sa menia. Aj prístup k priemyselnej výrobe sa mení. Poučení z minulosti namiesto toho, aby sme odpady z výroby len tak „uskladnili" bez rozmyslu do prírody, robíme štúdie vplyvov na životné prostredie, ktoré hovoria o tom, ako sa má nakladať hlavne s nebezpečným odpadom. Teória funguje, ale nie na Slovensku.

Od roku 1984 uplynulo už dlhých 25 rokov a Slovensko spí ako Šípková Ruženka. Kontaminácia PCB sa prejavuje v širokom okolí mesta Strážske. Odpady z PCB sa dostali odpadovým kanálom z Chemka do rieky Laborec a do vodnej nádrže Zemplínska Šírava. PCB sa našli nielen v rybách v Šírave, ale aj v telách obyvateľov a ich detí v tomto regióne. Práve rozsah kontaminácie je zarážajúci a Slovensko je najviac kontaminovanou krajinou PCB na svete. Podľa výskumov profesora Trnovca zo Slovenskej zdravotníckej univerzity, expozícia PCB sa neznižuje, ale práve naopak v skupine 52 detí z náhodne vybranej skupiny 319 jedincov sa zistilo, že majú v krvi stále viac PCB.

SkryťVypnúť reklamu

Čo však Slovensko urobilo s ozdravením regiónu východného Slovenska? Vôbec nič. Štúdie, na ktorých pracovali významní vedci zo Slovenska, Čiech, Fínska, Nórska, Veľkej Británie a Izraela nikoho z ministerstva životného prostredia a z ministerstva zdravotníctva nezodvihli zo stoličky. Na zaspanom Slovensku sa tak 25 rokov nič nerobí s kontamináciou chemickou látkou, ktorá patrí medzi dvanásť najnebezpečnejších látok na svete. Ale následky na seba nedajú dlho čakať. Deti na východe SR majú preukázateľne poruchy sluchu, ochorenia štítnej žľazy a diabetes.

Nie je pochýb, že Slovensko spí a ľuďom na východe sa sníva nočná mora, ktorá im ničí zdravie a kontaminuje deti, ale zodpovední tento problém zatiaľ nijako neriešia. Na čo sa ešte čaká? Na peniaze? Výhovorky. V tomto prípade, keďže je to taký rozsiahly a vážny environmentálno-zdravotný problém, Organizácia Spojených národov poskytla Slovensku dotáciu 10 miliónov dolárov na projekt technológií, ktoré zničia PCB látky chemickou reakciou.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda SR zastúpená Ministerstvom životného prostredia SR v projekte garantuje celkovú realizáciu. Projekt by mal byť koncovým riešením, to znamená, mal by environmentálne zneškodniť PCB odpady. Tak by vláda SR zabezpečila zároveň dodržanie tzv. Dohovoru EHK OSN.

To, či sa projekt aj zrealizuje je otázne. Slovensko sa znova nevie rozhýbať a už dlhých šesť rokov sa na projekte „pracuje", ale bez reálnej podpory štátu. Štát si asi povedal, že len formálna podpora, a tak prebiehajú diskusie, rokovanie, ale samotná realizácia je v nedohľadne. Zašlo to až tak ďaleko, že sa práve rozhoduje o osude projektu, to znamená, či sa vlastne bude realizovať alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo netransparentný priebeh projektu, nedostatočná podpora vlády SR v zastúpení MŽP SR a nedostatočné riadenie projektu z pozície projektového manažéra spôsobili, že Slovensko má „na krku" medzinárodnú hanbu za nedodržanie dohody s medzinárodnou organizáciou, nesplnenie záväzkov EÚ a laxný prístup k tak vážnemu problému, ako je kontaminácia PCB na Slovensku. Ukončenie výroby PCB a uloženie týchto látok v skladoch na prevenciu ochorení a ďalšej kontaminácii nestačia. Prieskumy pritom jasne dokazujú tak zdroj kontaminácie, ako aj spôsob, akým sa látky PCB dostávajú do tela človeka. Je potrebné začať konať a riešiť tento problém seriózne.

Dovolím si tvrdiť, že našim politikom to takto vyhovuje. Dôležité informácie o stave životného Slovenska ležia v šuplíkoch. Otvára sa tu priestor hlavne pre občanov - obyvateľov z ohrozených oblastí, ale aj odborníkov, médiá, miestnych politikov, aby boli viac informovaní a aktívni. Napríklad odborníci z oblasti zdravotníctva poslali petíciu na ministerstvo životného prostredia za riešenie situácie s PCB odpadmi. Aj napriek aktivite Greenpeace a niektorých ďalších mimovládnych organizácií sa bohužiaľ o tomto probléme verejne nehovorí natoľko, aby kompetentní začali konať. Zobudí niekto spiacu Šípovú Ruženku ?

Kateřina Věntusová

Kateřina Věntusová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v organizácii Greenpeace ako koordinátorka kampane proti toxickému znečisteniu. Zoznam autorových rubrík:  Environmentálne záťažeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu