Áno, postavíme mobilnú sieť. Áno a v hlave to máme v poriadku.

Písmo: A- | A+

Ešte nikdy sa ma všetci nepýtali toľkokrát to isté, ako v týchto dňoch. Priatelia, príbuzní, spoluhráči na hokeji, spolužiaci, kardiológ na vyšetrení, stavbári, čo mi robia obklady, aj bývalí kolegovia a mnohí známi. Všetkých zrazu zaujíma jediné: „Naozaj staviate mobilnú sieť? A budete, ako štvrtý operátor, poskytovať v nej služby?“ Odpovedám stále rovnako a jasne: „Áno, staviame a staviame ju práve preto, aby sme mohli poskytovať služby.“

A napriek jasnej odpovedi, naďalej na mňa pozerajú s akýmsi úžasom. „Ale veď vy ste slovenská firma, nie?!“ Opakuje sa najčastejšia námietka a za ňou je skrytá ďalšia, že sú tu už traja mobilní operátori. A ja trpezlivo potvrdzujem: „Slovenská. Ale to snáď nie je prekážka, alebo áno?!“ Hoci viem, kam tá otázka skutočne mieri. Už sa nepýtajú a o financovaní mobilnej siete ani ďalej nehovorím. Nasledujú totiž ďalšie, najmä – kedy to spustíte (?), aké služby ponúknete (?), za aké ceny (?), s akou konkurenčnou výhodou (?) a tak ďalej. Na to vysvetľujem, že to sú recepty z marketingovo-trhovej kuchyne a tie sa neprezrádzajú, pokiaľ produkt nie je do chrumkava upečený a pripravený na servírovanie.

Pozerajú na mňa aj tak často neveriacky. A možno si aj niektorí myslia, že to nemáme v hlave a plánoch celkom v poriadku. Zakázať im to nemôžem, tak ponúknem aspoň malý príklad z praxe – pred siedmimi rokmi sme uviedli na trh pre rezidenčných zákazníkov vlastnú IPTV platformu a názory boli podobne skeptické. A dnes? Platforma a služby SWAN Multimedia sú mimoriadne obľúbené a žiadané. Rovnako ako sama značka a jej skvelý imidžový maskot SWANFORMER. Nekričia síce denne z televíznej obrazovky, ale zákazníci ich dobre poznajú a s výhodami využívajú. Len tých, čo pred rokmi trúsili posmešky, už nejako nevidím.

Dobre rozumiem aj ďalšiemu nevypovedanému za tými otázkami. Penetrácia trhu, priemerné tržby na užívateľa, pokrytie sietí a priestor na trhu pre štvrtého hráča. Vychádzam však z predpokladu, že regulátor vytvoril pre takéhoto poskytovateľa férové podmienky na rozbeh.

Ak to platí, ostatné je našou úlohou. A pokúsime sa ju úspešne napĺňať. Zaujímavými produktmi a službami, korektnými podmienkami a cenami. Ale v prvom rade – napriek pochybovaniu a skepse - postavíme a budeme ďalej stavať mobilnú sieť.

PS: Prvým míľnikom našej siete budú skúšobné hovory teraz, v októbri.

Skryť Zatvoriť reklamu