Chcete si uľahčiť život? Tak si ho najskôr skomplikujte

Písmo: A- | A+

Ešte ste si nezúfali? Skúste implementáciu informačného systému. Zúfalí sú dodávatelia aj zákazníci. Kto má vo vypätých situáciách pravdu? Tri rady, ako si zachovať duševné zdravie pri implementácii.

Nasadiť nový informačný systém býva komplikované. Predchádza mu požiadavka používateľov, oddelení, majiteľov, legislatívy, obchodných partnerov, alebo jednoducho nevyhnutnosť spracovať dáta inak a lepšie.

Rozhodnutiu zas predchádza analýza požiadaviek, špecifikácia funkcionalít, porovnanie dostupných systémov, vyhodnotenie nákladovosti a celkové náklady. A ešte implementačný plán, tím, sponzor, riadiaca rada, krízové plány a financovanie. Potom sa môžete pustiť do práce. Len škoda, že to celkom takto nefunguje. Po desiatke rokov a stále sa opakujúcich chybách som našiel tri body, ktoré keď vyriešite, ušetríte si množstvo zbytočných starostí.

Bod nula a najdôležitejší fakt:

Nech robíte čokoľvek, neexistuje činnosť, ako si zavádzanie informačného systému uľahčiť.

1. Gumové medvedíky a projektové plány

Organizácie si už pri plánovaní stanovia časový rámec pre analýzu a výber dodávateľa a tiež plán pre implementáciu IS, testovanie a uvedenie do prevádzky. V jednom mojom projekte u zákazníka to bolo 6 mesiacov na výber IS a 18 mesiacov na samotnú implementáciu a nasadenie do produkčnej prevádzky. Skutočnosť? Fáza výberu trvala 18 mesiacov a na implementáciu zostalo 6 mesiacov. Samozrejme, že taký projektový plán nemohol fungovať. Nezostalo nám nič iné, len sa do toho pustiť naplno a zákazník rýchlo pochopil, že čas a výkony sa oklamať nedajú. Projekt trval menej ako 12 mesiacov, ale robili sme do noci a cez víkendy. :)

2. Genialita versus šablóny

Vlastný systém dokážu interné vývojové oddelenia alebo externý dodávateľ implementovať pomerne rýchlo a presne. Pohoda. Riešenie ponúkané softvérovými korporáciami treba niekedy dosť pracne prispôsobiť požiadavkám a prepojiť na iné prevádzkované systémy. A k tomu servis a aktualizácie. Ale kto vám zaručí, že aj po desiatich rokoch zostane niekto z pôvodného interného alebo externého vývojového tímu k dispozícii? U dodávateľov – výrobcov IS – tá pravdepodobnosť takisto nie je stopercentná, ale rozhodne vyššia. Aj dokumentácia býva oveľa prepracovanejšia.

3. Vždy treba viac času a peňazí ako ste plánovali

Viacerí riaditelia IT sa v jednej neformálnej diskusii zhodli na tom, že aj pri dobrej a dôkladnej príprave a plánovaní implementácie nového IS, projekt vždy trval dlhšie a stál viac, ako určoval plán. Samozrejme – česť výnimkám, lebo aj tie sú – aby potvrdili pravidlo. Preto projektové plány by mali vždy myslieť aj na krízové a náhradné plány, roll-back scenáre a situácie, keď treba celý projekt prehodnotiť. Niekedy je lepšie neskoré rozhodnutie o zmene, ako znášať dlhodobé dôsledky z omylov a chýb v zadaní.

Asi neexistuje univerzálny recept, ako úspešne realizovať IT projekty, a ani sa oň nepokúšam. Som však názoru, že zvoliť overenú metodiku a projektové riadenie je nutnosťou. Dôslednosť a dôkladnosť v činnostiach prináša vždy skôr výsledky ako dôsledky. Kreativita? Fajn, ak je súčasťou plánu. Zmena požiadaviek? Aj to sa dá, ak majú svojho pána. Výmeny riaditeľov a kľúčových expertov? Aj to sa stáva. Silné myšlienky by však mali zostať.

Skryť Zatvoriť reklamu