Telco trh je rozbehnutý šinkansen

Písmo: A- | A+

Viezol som sa linkou Tokai do Shinkansen na trase Osaka - Tokyo. Na peróne som si kúpil japonský sendvič a americkú ľadovú kávu, lebo letušky vo vlaku nie sú.  Ale všetko ostatné funguje dokonale. Rýchlik sa na sekundu presne pohol, mestečká sa mihali v okne a iba majestátna hora Fudži sa posúvala pomalšie. 552 kilometrov sme prešli za dve hodiny dvadsaťpäť minút, čo bolo po všetkých súčtoch rýchlejšie ako lietadlom. Legendárny japonský rýchlovlak dosahuje rýchlosť až  do 320 km/h.

Tak nejako šialene rýchlo sa rúti vpred telekomunikačný trh. A všetci v takom pomyslenom vlaku vlastne sedíme. Telco trh totiž úzko súvisí a prekrýva sa s informačnými technológiami, čo mu pridáva na rýchlosti. Každý týždeň sa objavujú nové služby a produkty u poskytovateľov a zákazník si vyberá z ponuky. Operátori súťažia o vašu priazeň a z tej extrémnej snahy sa stávajú aj najväčšími inzerentmi a tak posúvajú aj trh médií. Nech je akokoľvek, priznajme, že telekomunikácie sú jednou z mála oblastí, kde platí to nedostižné - náš zákazník, náš pán. Telekomunikačné spoločnosti nepretržite investujú do technológií, vytvárajú zisk pre iné oblasti a pracovné miesta. Kreatívne navrhujú služby, aby zaujali viac ako konkurencia. Dávajú nový rozmer bankovníctvu, cestovaniu, komunikácii s verejnou správou a showbiznisu.

A keď sa pozriete dvadsať rokov späť? Monopol na telefónne linky. Dlhé roky čakania na zriadenie telefónnej prípojky. O internete ani slychu. Keď prišiel, tak hitom bol prístup cez vytáčané linky. Znie to ako groteska. Realitou bol telekomunikačný monopol a bezradné vystávanie zákazníka v rade, v lepšom prípade tučný úplatok technikovi za zriadenie prípojky.

Zmenili to dve slová. Deregulácia a liberalizácia v 90-tych rokoch. Telco vtedy pripomínalo skôr pribrzdenú drezinu ako rýchly vlak. Koncom toho desaťročia prišli ďalšie dva kľúčové fenomény - komerčný internet a mobilné siete. Získali si tisíce a milióny používateľov a telco trh už pripomínal aspoň rýchlik medzi Bratislavou a Košicami. Vďaka tomu sa aj deregulácia a liberalizácia telekomunikácií pohla nielen na papieri. Tam niekde sa ten vlak rozbehol s rastom slovenskej ekonomiky. Výsledkom sú dnes internetové aplikácie pre všetky oblasti ľudskej činnosti v mobiloch, u nás, rovnako ako na celom svete. Ľudia si život bez mobilných a interenetových technológií ani nevedia predstaviť. Berú to ako samozrejmosť. A aj za ne platia. Telco operátori majú zaujímavé príjmy zo služieb a zisky, a nad sebou strážneho anjela konkurencie a generácie, ktorá chce všetko zadarmo. A Európsku komisiu. Jej liberalizačná a antidiskriminačná politika tlačí cenové relácie u telco služieb smerom  nadol.

Náš lokálny telco rýchlik ešte tak ľahko nebude šinkansen. Ale zrýchľuje. Prichádzajú nové siete a služby. Siete na báze optických vlákien s prenosom dát rýchlosťou svetla. Moderné technológie LTE s donedávna netušenými rýchlosťami prístupu do mobilných sietí. Veľa nových invenčných služieb a aplikácií. Aj v regiónoch, kde doteraz neboli prístupné. Ale našinec očakáva ešte viac - dobré ceny. Nuž, nie je ľahké nastúpiť do vlaku počas jazdy a neopatrné vystúpenie z neho môže byť navždy. Ale, uznajte, aká návyková je rýchlosť :)

 

Skryť Zatvoriť reklamu