IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Prvá časť, roky osemdesiate.

Informačné technológie familiárne ájtí alebo ítéčko dali v troch dekádach priestor slovenskej kreativite vo všetkých formách a oblastiach a aj vo všetkých významoch slova.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Môžeme sa smiať, žasnúť aj hanbiť. Veď čím menšia krajina, tým veselšie historky, keďže sa väčšinou poznáme. Vybral som ich pre každú dekádu pár. Čo desaťročie, to nové formáty :)

Osemdesiatky. Perestrójka.

Embargované technológie

Pred rokom 1989 si slovenské IT muselo väčšinou vystačiť s technológiami dostupnými v rámci RVHP. Ak neviete, čo tá skratka znamená, ani to nezisťujte. Moderné západné technológie podliehali striktnej ochrane vývozu do socialistického bloku. Nie že by sme aj v tej dobe nemali takéto technológie v podnikoch, ale boli skôr raritou a výnimkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peknou epizódou je príbeh o prevádzkovaní výkonného IBM počítača v jednom veľkom slovenskom podniku. Môj brat, programátor bol práve v práci, keď z Viedne musel prísť na športovom porsche servisák. A ich šéf dal všetkým inštrukcie, aby veľké americké disky kúpené pokútne cez medzinárodných priekupníkov a socialistickú PZO-čku bez mihnutia oka vydávali za bulharské disky.

Len ten, kto si pamätá vtip o pilieroch socialistického spoločenstva, pochopí, prečo bulharské – bulharská informatika bola jedným z tých pilierov. Akoby prvý pohľad na obrazovku neukázal, ako to skutočne je s pôvodom a typom diskov. Dodnes by som chcel vedieť, čo si ten slušný pán o nás myslel a ako tú príhodu prerozprával kolegom.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Jakub Kotian)

Pravidlá embarga a CoCOM (Coordinating Committee for Multilateral Export Controls) regulácie platili dokonca ešte aj istý čas po revolúcii. Moderné telekomunikačné a IT technológie sa nesmeli predávať silovým zložkám (teda ani slovenskej polícii a armáde). Boli sme na tom istom zozname ako totalitné a diktátorske krajiny.

Zákaz nákupu moderných technológií sa určite výrazne podpísal pod limitovaný rozvoj IT oblasti u nás. A tak vznikali všetky tie odkopírované a súčiastkovej základni prispôsobené systémy známe pod skratkami JSEP, EC, SMEP, TNS, PMD-čka či Didaktik. Nechcem ich nijako znevažovať, skôr to vidím ako úpornú snahu konkurovať globálnemu trhu – vopred odsúdenú na neúspech v súťaži so svetovými IT gigantmi. Čo sa aj po otvorení ekonomiky veľmi rýchlo udialo.

SkryťVypnúť reklamu

Nadšenci informatiky a šťastlivci, čo sa dostali k domácim počítačom Sinclair alebo Atari, na tie časy spomínajú radi. Nečudujem sa, zažili prvé vzrušujúce chvíle programovania a odlaďovania vlastných aj získaných programov a zväčša sa im ich koníček stal celoživotnou vášňou a profesiou. A tak dnes nájdete na vrcholových pozíciách slovenského IT mužov, ktorí sa už nehrali s Igráčikom, ale na Atari.

Pred rokom 1989 IT, ako najrýchlejšie rozvíjajúca sa oblasť vo svete, predsa len zanechala významnú stopu na zmene fungovania štátu. Ekonomický experiment JZD Slušovice a neskôr aj ďalšie družstvá naznačili, že „ak sa vypustí džin z fľaše socialistického plánovitého hospodárstva“, nastane prudký rozvoj.

SkryťVypnúť reklamu

Pamätám si, ako som bol v Slušoviciach prevziať štyri nové (z taiwanských komponentov slušovickými družstevníčkami poskladané) pécéčka a všetko ma tam udivovalo. Vlajková loď československej perestrojky pre mňa (a nielen pre mňa) vtedy predstavovala farebný IT Disneyland s vlastným letiskom a pestrými obchodmi v areáli. Ďalšie družstevníčky kopírovali tzv. povinný softvér ku každému PC – jeho hodnota bola asi rovnaká ako hodnota samotného PC, čiže tak čosi viac ako štvrť milióna korún. Za polhodinku mi nakopírovali štyri súpravy diskiet s týmto povinným programovým vybavením. Tomu sa už povie produktivita! Bol som uchvátený.

Ale všetko iba do času. Po revolúcii bolo všetko veľmi rýchlo inak.

Ale o tom zasa nabudúce… čo dekáda, to iné historky. Pokračovanie o mesiac.

Stano Verešvársky

Stano Verešvársky

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Roky praxe v IT a telekomunikačných firmách mi dali úžasné zistenie: „Počítače a technologické trendy sú rovnako zaujímavé a vzrušujúce, ako ľudia, ktorých pri nich stretnete (!?)“Spolu sú killerská kombinácia. Nedá mi o tom nepísať. Príbehy som mal vždy rád. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu