Klenoty severného Thajska - 9 miest v okolí Chiang Mai ktoré sa oplatí vidieť

V Chiang Mai som prežila 10 mesiacov a za tú dobu skrz Veronika El Mundo blog ma oslovilo mnoho rodákov (Ak čítate, pozdravujem :)) ktorí prechádzali mestom a ja som sa s nimi rada stretla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Veľakrát mi položili otázku, čo by som odporučila na jednodenný výlet z Chiang Mai, poprípade, ktorým smerom sa vybrať ďalej. Rozhodla som sa teda vytvoriť zoznam mojich top 9 miest na severe Thajska, ktoré sa oplatí vidieť a navyše sú z Chiang Mai ľahko dostupné.

1. Bo Sang - Dáždniková dedina

Dáždniková dedina je vlastne dielňa vzdialená 8km z Chiang Mai, ktorá sa preslávila ručne robenými dáždnikmi z papiera a bambusu. V Bo Sang máte možnosť vidieť na vlastné oči proces výroby od začiatku až do konca. Výrobcovia pochádzajú z thajského vidieka, bez vzdelania či tréningu v oblasti výroby dáždnikov. Je priam neuveriteľné, že pestrofarebné a mnohokrát komplikované ornamenty sú výsledkom iba prirodzeného talentu. Súčasťou dielne je aj trh, kde si môžte tieto a mnohé iné unikátne suveníry zakúpiť za podstatne nižšie ceny ako kdekoľvek inde.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Bo Sang
Bo Sang (zdroj: Veronika El Mundo)

2. Bua Thong Lepkavé vodopády (Sticky Waterfalls)

Vodopády v Thajsku nie sú žiadna rarita, koniec koncov len v okolí Chiang Mai sa ich nájdu desiatky. Napriek tomu približne 55km na sever od Chiang Mai nájdete jedinečný úkaz, vďaka ktorému sa oplatí vybrať na sever Thajska. Neobvyklý tvar vápencových kameňov pod vodopádom pripomína skôr vybrúsený mramor fontán niekde na talianskom námesti ako vodopád ukrytý v džungli. To by samo o sebe stačilo ako dôvod na návštevu. Avšak, je tu ešte jedna vzácnosť. “Lepkavá” vzácnosť, aby som bola presná. Vďaka vápencovému povlaku je povrch drsný a preto sa dá aj na boso loziť po vodopáde so schopnosťami jašteričky. Lepkavé vodopády sú akýmsi prírodným aquaparkom, kde sa vybláznia veľkí aj malí. Okolie vodopádov je tiež ideálnym miestom na piknik a ak sa budete trochu túlať po okolí, isto nájdete posvätný prameň, ktorého voda má podľa miestnych byť liečivá.

SkryťVypnúť reklamu
Lepkavé vodopády Bua Thong
Lepkavé vodopády Bua Thong (zdroj: Veronika El Mundo)

3. Chiang Dao

Chiang Dao preslávil tunajší chrám. Juh či sever Thajska, chrámov je všade viac než húb v lese cez upršanú jeseň. Do zoznamu sa však tento chrám nedostal omylom. Budhistickí veriaci si v tomto prípade sväté miesto vybrali netradične a to v útrobách jaskyne. V pomerne rozľahlej jaskyni treba oko dobrého pozorovateľa aby ste našli všetky sochy a sošky ukryté na tých najmenej očakávaných miestach. I stalagmity rôznych tvarov nabrali pre veriacich symbolický význam a čo pre nich presne predstavujú vám ochotne vysvetlia priateľskí mnísi.

Chiang Dao jaskyňa
Chiang Dao jaskyňa (zdroj: Veronika El Mundo)

Ak chcete zažiť typický thajský vidiek bez masy turistov, Chiang Dao je skvelý nápad na výlet v severnom Thajsku. Malebnosti Chiang Dao pridávajú až dva národné parky v blízkom okolí, ideálne pre turistických nadšencov. Návšteva Chiang Dao sa tiež dá spojiť s návštevou Lepkavých vodopádov, poprípade je to vhodná medzizastávka na ceste do Chiang Rai. Ak sa vám v Chiang Dao zvýši troška času, môžte zvážit návštevu horúcich prameňov alebo Wat Mae Kaet Noi - neformálne Pekelného chrámu, kde mnísi svoje zvrátené predstavy stvárnili v záhrade utrpenia predstavujúcej posmrtný život hriešnikov.

SkryťVypnúť reklamu
Wat Mae Kaet Noi, Chiang Dao
Wat Mae Kaet Noi, Chiang Dao (zdroj: Veronika El Mundo)

4. Grand Canyon

Aj v Thajsku sa pýšia Grand Kaňonom. Možno nie tak rozľahlým a fascinujúcim ako ten v Arizone, avšak kaňon neďaleko Chiang Mai je perfektným miestom na schladenie počas horúcich dní. Bývalé miesto ťažby kameňa sa zmenilo na obľúbené miesto na kúpanie v červenkastom kamennom kotly a smaragdovej vode.

Grand Canyon v Chiang Mai
Grand Canyon v Chiang Mai (zdroj: Veronika El Mundo)

5. Chiang Rai a Biely chrám

Azda najkontroverznejší chrám, aký v Thajsku nájdete, sa nachádza na takmer úplnom severe, 157 km z Chiang Mai. Biely chrám v Thajsku mal byť pôvodne jedným z mnohých typických budhistických chrámov, avšak na jeho údržbu neboli financie. Miestny umelec Chalermchai Kositpipat sa preto rozhodol stavbu zrekonštruovať z vlastného vrecka a pod jeho iniciatívou sa chrám premenil na nekonvenčný kúsok umenia. Napriek tomu, že vo vnútri chrámu nájdete moderné nástenné maľby predstavujúce napríklad výjavy z popularného filmu Star Wars, exteriér budovy zachováva mnohé symboly budhistického učenia.

SkryťVypnúť reklamu
Biely chrám v Chiang Rai
Biely chrám v Chiang Rai (zdroj: Veronika El Mundo)

6. Pai

Pai je dedina v blízkosti hraníc z Mjanmarskom, 130km na západ od Chiang Mai. Aj keď v okolí Pai nie je nič výnimočné, čo by ste si neodpustili, ak by ste to vynechali, mnoho cestovateľov tu zakotví na niekoľko dní či týždňov. Miesto je obľúbenou destináciou hlavne kvôli uvoľnenej atmosfére pripomínajúcej karibský ostrov, aj keď Pai je paradoxne obklopený horami, ďaleko od oceánu. Pai je ideálne miesto na relax v bambusových bungalovoch alebo učenie sa nových schopností ako napríklad thajský box. V okolí nájdete miesta na kúpanie v kryštáľovo čistej rieke, vodopády, Tham Lot jaskyňu, Pai kaňon, voňavé jahodové polia a mnoho iných miest na objavenie motocyklom.

Pai kaňon
Pai kaňon (zdroj: Veronika El Mundo)

7. Výhliadka Mon Cham

Na Mon Cham sme narazili v celku náhodne. Na motorke sme sa vybrali zdolať známu 100km Samoeng trasu, ktorá začína a končí v Chiang Mai. Mon Cham, predošlá ópiová farma sa dostala po krídla Kráľovského Projektu, ktorý ju trasformoval na farmu ovocia a zeleniny. Poľné terasy sú červenkastej farby keď vrcholí jahodová sezóna, po zvyšok roka sa na kopcoch strieda zelená, žltá, fialová... Deti z kmeňa Hmong sa na mieste hrajú, kým ich rodičia pracujú na poliach, či v oblasti eko-turizmu, ktorému sa po transformácii začalo dariť. Deťúrence Vám radi zapózujú, zatiaľ čo Vy sa môžte poprechádzať v levanduľových záhonoch alebo si vychutnať obed v chatkách na útese. 

Deti z kmena Hmong, Mon Cham.
Deti z kmena Hmong, Mon Cham.  (zdroj: Veronika El Mundo)

ČO STE O THAJSKU NEVEDELI

8. Doi Pui Mong

Ďalšia z Hmong dedín, ktorými je sever Thajska posiaty. Táto sa nachádza len niekoľko kilometrov za známym chrámom Doi Suthep, ktorý je na zozname návštev väčšiny turistov. Podľa našich informácií sa obyvatelia dediny majú živiť hlavne poľnohospodárstvom. Prekvapilo nás teda, že to tu vyzerá skôr ako obrovské trhovisko. Letargickí majitelia obchodov sa o zákazníkov nebijú, radšej si uprostred dňa pospia medzi farebnými tradičnými kostýmami alebo strihajú, šijú a vyšívajú nový tovar. Oveľa viac ako vôbec môžu niekedy predať. Doi Pui Mong je podstatne viac ovplyvnená turizmom ako Mon Cham a je to cítiť aj na obyvateľoch dediny. I keď ma miesto veľmi neočarilo, pre tých, ktorí sú zvedaví na horské kmene a ľudí v tradičných krojoch Doi Pui Mong je ľahšie dostúpna destinácia.

Doi Pui
Doi Pui  (zdroj: Veronika El Mundo)

9. Doi Inthanon

Inthanon hora je najvyššia hora v Thajsku, ale okrem tejto špecifickosti je tiež obľúbenou zastávkou vďaka rôznorodosti aktivít v okolí. Inthanon sa nachádza v rozsiahlom národnom parku, kde môžte nájsť okrem viacerých vodopádov aj Namtok Mae Ya kaskády, jedne z najkrajších v Thajsku. Ďalej jaskyne, dedinu kmeňa Hmong, ale aj asi najznámejšie pagody Dvojčatá, ktoré postavili na počesť (už bývalému) kráľovi a kráľovne. V parku tiež nájdete niekoľko turistických chodníkov na viac či menej náročné túry.

Doi Inthanon
Doi Inthanon (zdroj: Wikimedia commons: Lester Mathias Andersson)

Ak sa chystáte na sever Thajska a chcete vedieť ako sa na jednotlivé miesta dostať, kompletnýčlánok s podrobnejšími informáciami nájdete na blogu Veronika El Mundo.

 

Veronika Lešková

Veronika Lešková

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cestovateľka na plný úväzok. Veronika El Mundo vymenila pohodlný život a rozbehnutú kariéru v Londýne za nekonečne dlhé cesty autobusmi, hostelovú posteľ a nevšedné zážitky s batohom na pleciach. Nonstop na cestách už 2 roky, 36 precestovaných krajín a 5 kontinentov. Momentálne pozdravuje z Kolumbie, ktorá sa stala jej dočasným domovom. Viac príbehov z ciest nájdete na Veronika El Mundo Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu