Najväčšia vodná bitka na svete alias Thajský nový rok

Zatiaľ čo oficiálne thajský nový rok trvá ‘len’ 3 dni, ľudia na vidieku zvyčajne začínajú a končia o niekoľko dni skôr či neskôr, a tak sa môžu novoročné oslavy pretiahnuť aj na celý týždeň.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Medzi 13. a 15. aprílom sa ľudia v Thajsku zídu na uliciach, aby spoločne oslávili Songkran, budhistický nový rok. Pritom nie je ani žiadnou raritou, že práve v tom období si ľudia z celého sveta plánujú svoje dovolenky v Thajsku, aby sa tiež mohli zúčastniť na oslavách. Zatiaľ čo oficiálne thajský nový rok trvá ‘len’ 3 dni, ľudia na vidieku zvyčajne začínajú a končia o niekoľko dni skôr či neskôr, a tak sa môžu novoročné oslavy pretiahnuť aj na celý týždeň.

Thajský nový rok z pohľadu veriaceho

Dátum Songkranu bol zvolený v súvislosti s postavením slnka a hviezd. Je to najväčšia slávnosť v Thajsku, ovplyvnená budhizmom a má silný náboženský význam pre veriacich. Očividne hlavným symbolom tohto sviatku je voda. Podobne ako u nás na Veľkú noc, voda ma zmyť hriechy minulého roka a očistiť ducha na vstup do roka nového. Voda má tiež veľký význam pre agrikultúru a Thajčania veria, že im prinesie šťastie a prosperitu. Nie je zrejmá náhoda, že sa thajský nový rok odohráva práve na prelome obdobia sucha a obdobia dažďov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Veronika El Mundo )

Ako počas všetkých veľkých osláv v Thajsku, aj počas nového roka ľudia navštevujú chrámy a majú špeciálne ceremónie. Tradične, skoro ráno, ľudia oferujú jedlo mníchom. Delenie sa o jedlo je bežné počas všetkých troch dní či už s rodinou a priateľmi, ale aj s cudzími ľudmi (aj nám ponúkli chutné ovocie a smaženú rybu náhodní ľudia). Voda, zvyčajne s vôňou kvetín, sa leje na sochy Buddhu v chráme, ale aj doma a na prejavenie rešpektu k starším, symbolicky lejú túto vodu aj na ich ruky a ramená. Ak navštívite chrám, možno sa vám podarí nájsť pagody z piesku. Tieto pagody reprezentujú piesok a prach, ktorý sa počas roka zachytil na topánkach veriacich. Každá rodina tak každoročne prinesie vrecko piesku naspäť do chrámu a postaví pagodu ozdobenú kvetmi a vlajkami.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Veronika El Mundo )
Obrázok blogu
(zdroj: Veronika El Mundo )

Songkran v uliciach Thajska

V čase Songkranu sa nachádzame v Chiang Mai a do uší sa mi doniesli chýry, že práve Chiang Mai je takzvaný hot spot. Songkranu sa plne zúčastňujem len v posledný, tretí deň, aj keď oblievaniu som sa nevyhla ani po ostatné dni. Hoci sme si boli vedomí, že thajský nový rok je veľmi intenzívna záležitosť, takéto rozmery sme veru nečakali. Ani krátka trasa nie je bezpečná, počas troch dni som sa ani raz nevrátila domov bez čľaptajúcich topánok a oblečenia, ktoré sa dá žmýkať. Na každom rohu stoja pripravení radostní bojovníci, plne vyzbrojení vedrami, hadicami a vodnými pištoľami, vinšujúci šťastný nový rok všetkému, čo sa hýbe.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Veronika El Mundo )
Obrázok blogu
(zdroj: Veronika El Mundo )
Obrázok blogu
(zdroj: Veronika El Mundo )

Tretí deň začíname v starom meste už pred obedom. Aj keď snáď na každej ulici v meste je riadna divočina, s tým, čo sa deje pri Thapae Gate sa to nedá porovnať. Tisíce a tisíce ľudí okupuje cesty. Rýchlo som pochopila, že dobré vybavenie je základ. Improvizácia s igelitkou, do ktorej som schovala svoj telefón, nestačí, a tak v prvom rade musím nájsť poriadne vodeodolné puzdro. Pohotoví pouliční predavači však myslia na všetko, a preto nájsť potrebné puzdro netrvá dlho. Pouličný businessman mi tiež ponúka plastové vedierko a tak jedným šmahom som pripravená na protiútok. Nie sme žiadne padavky, a tak hľadáme epicentrum osláv. Tóny bubnov a fláut nás však priviedli k promenáde, ktorá je naopak, veľmi mierumilovná. Miestni v tradičných odevoch pochodujú mestom v rytme hudby, rozdávajúc dobrú náladu a novoročné vinše. Ľudia oblečení v pestrých farbách vysielajú pozitívne vibrácie, a tak aj nás naladili do sviatočnej nálady veľmi rýchlo. No len čo je promenáde koniec, je čas na nabitie vodných pištolí. Počas Songranu ľudia rozmiestnia vodné stanice po celom meste, takže o vodu nie je nikdy núdza. Zato čistota vody je diskutabilná. Čakajte vodu rôznych farieb od priezračnej cez zelenú riečnu až po neidentifikovateľnú červenkastú tekutinu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa na Thajský nový rok pripraviť a etiketa

 1. Zásobte sa takzvanými suchými vreckami na ochranu techniky a cenností pred začatím slávnosti. Či už sa chcete alebo nechcete zúčastniť Songkranu, akonáhle opustite hotel, vodnej bitke sa nevyhnete.

 2. Ak chcete zachytiť atmosféru Songkranu priamo z bojiska na fotkách, zadovážte si vode vzdorné puzdro na fotoaparát. Na poslednú chvíľu som bohužial v Chiang Mai nenašla žiadne. Buďte mudrejší ako ja, nenechajte si zničiť váš fotoaparát.

 3. Nezabúdajte, že sa nachádzate v budhistickej krajine. Dámy, na slávnosť si zvoľte vhodné oblečenie, ktoré sa po tom, ako zmoknete, nestane priesvitným. Miss mokré tričko sa do Thajska predsa len nehodí :) Páni tak isto, aj keď oblievačka láka ísť hore bez, za takýto priečin môžete byť pokutovaní (ak samozrejme neslávite na pláži.)

 4. Jazdite opatrne, ani k vodičom motocykla nikto nie je milosrdný.

 5. Nemierte ľuďom do tváre, je to považované za neuctivé.

 6. Mnísi, dôchodcovia a bábätká majú umbakarnu. Neoblievajte ich.

 7. Ak chcete splynúť s davom, dostavte sa v hawajskej košeli či karnevalovej maske. Thajčania radi oslavujú v prezlečení.

 8. Voda, ktorou vás oblievajú, častokrát pochádza z pochybných zdrojov, snažte sa ju neprehltnúť a ani neoblizovať mokré pery kvôli možným chorobám.

 9. Oblievanie vodou je považované za očisťujúce od zlého a má prinášať šťastie. Oblievačom sa teda za tento dobrý skutok patrí poďakovať.

 10. Ak máte naplánovanú schôdzku, výlety či sa potrebujete dostaviť na letisko, majte dostatočnú časovú rezervu.

 11. Po šiestej hodine večer je oblievačka ukončená a oblievať sa už nepatrí.

Obrázok blogu
(zdroj: Veronika El Mundo )

Chystáte sa do Chiang Mai? Zoznam mojich top 9 miest na severe Thajska, ktoré sa oplatí vidieť a navyše sú z Chiang Mai ľahko dostupné.

Pre mňa osobne bolo šokujúce ako taká vzdialená krajina, akou je Thajsko, môže mať tak podobné tradície ako u nás na Veľkú noc, ktorá je ešte aj v približne rovnakom čase ako Songkran. Zažili ste aj vy nejaké slávnosti v cudzine, ktoré vás prekvapili v dobrom či zlom?

Sleduj Veronika El Mundo na Facebooku 

Veronika Lešková

Veronika Lešková

Bloger 
 • Počet článkov:  12
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Cestovateľka na plný úväzok. Veronika El Mundo vymenila pohodlný život a rozbehnutú kariéru v Londýne za nekonečne dlhé cesty autobusmi, hostelovú posteľ a nevšedné zážitky s batohom na pleciach. Nonstop na cestách už 2 roky, 36 precestovaných krajín a 5 kontinentov. Momentálne pozdravuje z Kolumbie, ktorá sa stala jej dočasným domovom. Viac príbehov z ciest nájdete na Veronika El Mundo Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu