Investícia v Banskej Bystrici - naletel pán Fico ukrajinským špekulantom?

Za investíciou sú v skutočnosti ukrajinskí podnikatelia, ktorí boli nedávno vyšetrovaní za korupciu veľkých rozmerov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (129)

Pán Fico v sobotu s veľkou pompou oznámil príchod nového investora do Banskej Bystrice. Mal by zamestnať až 1 200 ľudí za nadpriemerné platy, štát sa mu chystá 3 dni pred voľbami schváliť dotáciu okolo 20 miliónov eur. Každé nové pracovné miesto je samozrejme super. Ale tento projekt spoločnosti RKN Global so sídlom v Spojených arabských emirátoch (Dubaj) asi nebude serióznou investíciou. O mnohých pochybnostiach písal dnes denník SME, ja prinášam pár ďalších.

Ide v podstate o schránkovú firmu a tipujem, že ich oficiálna adresa v Dubaji „Office: E-3-O318“ je iba pár kancelárií.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa internetovej stránky spoločnosti RKN Global sú jej technologickými partnermi tieto štyri spoločnosti, o ktorých som zistila, že všetky sídlia v ukrajinskom Kyjeve, niektoré v tej istej budove:

Obrázok blogu

Okrem grafického štúdia uvedeného na poslednom mieste sú spoločnosti súčasťou ukrajinského konzorcia EDAPS (www.edaps.biz/en/contacts/), ktoré je dodávateľom ukrajinských pasov a iných dokladov. Predseda predstavenstva a ďalší predstaviteľ spoločnosti však boli v minulosti obžalovaní z korupcie veľkých rozmerov v Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo (ICAO). Obaja sa majú dnes zdržiavať práve v Dubaji. Úryvok z tlače:

Skryť Vypnúť reklamu

„Ukranian nationals and executives at Ukranian-based EDAPS Consortium, an identification and security products company—were accused of conspiring to bribe Siciliano, a Venezuelan national holding a Canadian passport who worked at Montreal-based International Civil Aviation Organization (ICAO), to gain contracts. During the proceedings, A.V. was in jail in Switzerland, Siciliano was out on bail in the United States, and Y.S. remained free in the United Arab Emirates.“

http://en.molbuk.ua/world/90954-vlasnykiv-konsorciumu-yedaps-zvynuvachuyut-u-korupciyi.html

http://www.arnoldporter.com/en/perspectives/publications/2015/05/ius-v-vassilievi-some-foreign-bribery-beyond-us-__

Skryť Vypnúť reklamu

V USA ich súd nakoniec oslobodil, pretože veci sa nestali v USA a oni neboli ich občania – obžalovali ich na základe toho, že ICAO dostáva do rozpočtu aj príspevok od USA a teda korupcia v ICAO sa týka aj USA.

Oficiálnym majiteľom firmy RKN Global je bývalý šéf Interpolu, s ktorým títo podnikatelia spolupracujú už dlho. Ukrajinská firma EDAPS za roky svojej existencie získaval zákazky hlavne na Ukrajine zmietanej všadeprítomnou korupciou. Aj pri rokovaniach vlani v septembri bola firma v Banskej Bystrici uvádzaná ako RKN Global Ukrajina a na príprave sa podieľalo slovenské veľvyslanectvo v Kyjeve. Investícia takýchto rozmerov od ukrajinských podnikateľov by však bola o čosi podozrivejšia, preto nakoniec asi radšej zvolili Dubaj. Chápem, že pre ukrajinskú firmu je zaujímavé robiť obchody prostredníctvom serióznejšie vyzerajúcej firmy v členskom štáte EÚ a s bývalým šéfom Interpolu v pozadí. Ale vzhľadom na veľkosť investície a podľa mňa nereálne očakávané počty vytvorených pracovných miest by som sa vôbec nečudovala, keby z investície nakoniec nebolo nič. Alebo len navždy stratených pár miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Biznis model Ukrajincov je pre mňa jasný – najali bývalého šéfa Interpolu, aby im svojimi kontaktami zháňal zákazky. Firma má výrobné kapacity na Ukrajine, jej slovenská investícia je preto zvláštna a vzhľadom na jej korupčné praktiky vyzerá podozrivá. V každom prípade držím budúcim zamestnancom firmy palce, ak by sa investícia nakoniec zrealizovala, môže to byť zaujímavá práca. Len by som bola radšej, keby naša vláda viac myslela aj na domácich podnikateľov, na živnostníkov, ktorí majú čo robiť, aby vládali platiť stále väčšie odvody a dane. Vláda pána Fica totiž ostatné roky podporovala hlavne veľké projekty zahraničných investorov (ak sú seriózni, ako Jaguar, nenamietam) alebo domácich oligarchov, ktorých projekty často napriek štátnym dotáciám rýchlo padli a štát nemal ani pracovné miesta, ani milióny eur (napríklad týchto 11 miliónov). Väčšina malých podnikateľov, ktorí tvoria množstvo pracovných miest, však bez pomoci trpela stále horšie podmienky zo strany štátu, prípadne robila zadarmo na štátnych projektoch oligarchov v pozadí strany Smer (viď Váhostav). A to musí skončiť.

Veronika Remisova

Veronika Remisova

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Poslankyňa parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Poslankyňa miestneho zastupiteľstva Bratislava-Staré Mesto"…there is no path, paths are made by walking…" Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoBratislava - Staré MestoCestopisy a potulky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu