V marci Marseillčania slávnostne otvoria v rámci aktivít Európskeho mesta kultúry prvý umelecko-turistický chodník tohto druhu „Grande randonnée 2013" - GR2013 (Grande randonnée je sieť turistických chodníkov vo Francúzsku očíslovaných od 1 do.., ktoré spolu tvoria okolo 60 000km). Väčšinou ide o najkrajšie trasy označené červenou značkou, na ktorých sú horské chaty, kde sa dá prespať, najesť a pokračovať ďalej s batohom na pleciach. Tak ako u nás, údržbu zabezpečujú dobrovoľníci alebo miestne združenia. Najznámejšie GR sú krížom cez Korziku, alebo Pyreneje - od Atlantiku po Stredozemné more).
Za 365-kilometrovou trasou novej GR 2013 stojí miestny vydavateľ Baptista Lanaspeze, turistický chodník je však výsledkom kolektívneho úsilia 11 umelcov, desiatok turistov a združení, spolupráce miestnej samosprávy a dobrovoľníkov. Na rozdiel od ostatných turistických chodníkov, tento chodník je unikátnym spojením turistiky a kultúrneho dedičstva. Na trase si turisti môžu pozrieť nielen prírodné krásy, ale aj technické objekty, industriálne zóny, umelecké artefakty, či stanicu rýchlostného vlaku TGV v Aix-en-Provence. Prvý turistický chodník, ktorý prechádza cez prímestské priestory, aj cez krásnu provensalskú prírodu, okolo rafinérie, betónových blokov, letiska, cez múzeum, národný park... Projekt bol aj preto taký úspešný, že v regióne je okolo 8 miliónov turistov a 113 turistických združení. Dobrovoľníci pracujúci na úprave trasy sa stretávali rok a pol každú prvú stredu v mesiaci. Dohodli si plán a spoločne preskúmali kus cesty. Niektorí prešli pešo aj 500km. Táto aktivita spojila nielen tradičných turistov, ale aj turistov-vedcov, turistov-umelcov, turistov-ekológov a „testovačov". Jeden úsek trasy testovali dokonca miestni poštári. Na spoločných túrach každý prispel svojimi vedomosťami, porozprával čo vedel o danom teréne, pamiatkach, objektoch, architektúre.
Krivdili by sme Košiciam, keby sme tvrdili, že takýto kolektívny projekt v Košiciach neexistuje. Aj naň prispeli občania, dokonca všetci - dobrovoľne svojimi daňami. V Košiciach máme unikátny turisticko-umelecký chodník v zrekonštruovanom mestskom parku (pozri články, ako sa park rekonštruoval), kde si občania môžu pozrieť umelecký artefakt - neobytný polyfunkčný objekt dokonca ocenený Slovenskou komorou architektov, ktorý obýva zopár prominentných ľudí na dobrej adrese. Toto je naše spoločné kultúrne dedičstvo a vizitka, že Európske mesto je okrem kultúry aj o kultúre národa.