Európske mesto kultúry je tak kultúrne, ako jeho národ

O Košiciach sa toho chvalabohu v médiách píše dosť, tak teraz pre zmenu malý inšpiratívny projekt, ktorý vznikol v Marseille, ktoré sa v roku 2013 tiež chváli titulom Európske hlavné mesto kultúry. Nápad vychádza z občianskej a dobrovoľníckej iniciatívy a takmer nič nestojí. Iba čas, nadšenie, lásku k vlasti a k prírode... A je o kultúre (národa), ale nielen o kultúre...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V marci Marseillčania slávnostne otvoria v rámci aktivít Európskeho mesta kultúry prvý umelecko-turistický chodník tohto druhu „Grande randonnée 2013" - GR2013 (Grande randonnée je sieť turistických chodníkov vo Francúzsku očíslovaných od 1 do.., ktoré spolu tvoria okolo 60 000km). Väčšinou ide o najkrajšie trasy označené červenou značkou, na ktorých sú horské chaty, kde sa dá prespať, najesť a pokračovať ďalej s batohom na pleciach. Tak ako u nás, údržbu zabezpečujú dobrovoľníci alebo miestne združenia. Najznámejšie GR sú krížom cez Korziku, alebo Pyreneje - od Atlantiku po Stredozemné more).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za 365-kilometrovou trasou novej GR 2013 stojí miestny vydavateľ Baptista Lanaspeze, turistický chodník je však výsledkom kolektívneho úsilia 11 umelcov, desiatok turistov a združení, spolupráce miestnej samosprávy a dobrovoľníkov. Na rozdiel od ostatných turistických chodníkov, tento chodník je unikátnym spojením turistiky a kultúrneho dedičstva. Na trase si turisti môžu pozrieť nielen prírodné krásy, ale aj technické objekty, industriálne zóny, umelecké artefakty, či stanicu rýchlostného vlaku TGV v Aix-en-Provence. Prvý turistický chodník, ktorý prechádza cez prímestské priestory, aj cez krásnu provensalskú prírodu, okolo rafinérie, betónových blokov, letiska, cez múzeum, národný park... Projekt bol aj preto taký úspešný, že v regióne je okolo 8 miliónov turistov a 113 turistických združení. Dobrovoľníci pracujúci na úprave trasy sa stretávali rok a pol každú prvú stredu v mesiaci. Dohodli si plán a spoločne preskúmali kus cesty. Niektorí prešli pešo aj 500km. Táto aktivita spojila nielen tradičných turistov, ale aj turistov-vedcov, turistov-umelcov, turistov-ekológov a „testovačov". Jeden úsek trasy testovali dokonca miestni poštári. Na spoločných túrach každý prispel svojimi vedomosťami, porozprával čo vedel o danom teréne, pamiatkach, objektoch, architektúre.

SkryťVypnúť reklamu

Krivdili by sme Košiciam, keby sme tvrdili, že takýto kolektívny projekt v Košiciach neexistuje. Aj naň prispeli občania, dokonca všetci - dobrovoľne svojimi daňami. V Košiciach máme unikátny turisticko-umelecký chodník v zrekonštruovanom mestskom parku (pozri články, ako sa park rekonštruoval), kde si občania môžu pozrieť umelecký artefakt - neobytný polyfunkčný objekt dokonca ocenený Slovenskou komorou architektov, ktorý obýva zopár prominentných ľudí na dobrej adrese. Toto je naše spoločné kultúrne dedičstvo a vizitka, že Európske mesto je okrem kultúry aj o kultúre národa.

Veronika Remisova

Veronika Remisova

Bloger 
Politik Populárny bloger
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Poslankyňa parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Poslankyňa miestneho zastupiteľstva Bratislava-Staré Mesto"…there is no path, paths are made by walking…" Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoBratislava - Staré MestoCestopisy a potulky

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,069 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu