Do Štrasburgu chodia poslanci len na plenárne zasadnutia. Zvyšok času trávia v Bruseli, čiže celých 317 dní je budova prázdna a nevyužitá, napriek tomu sa však vykuruje, prípadne beží klimatizácia. Náklady na túto honosnú budovu v Štrasburgu predstavujú ďalších 600 miliónov eur.
Jediný, kto zo súčasného stavu profituje je Francúzsko, ktoré systematicky vetuje každý návrh na zrušenie sídla v Štrasburgu. Niet sa čomu sa diviť, veď Francúzsko má z tohto cirkusu 20 miliónov eur ročne. A to nevravím o tom, že v Štrasburgu si Francúzsko presadilo aj sídlo Európskeho súdu pre ľudské práva, Rady Európy a ďalších organizácií, ktoré zamestnávajú viac ako 5000 ľudí s nadpriemernými platmi a vysokou kúpnou silou. Počas plenárnych zasadnutí v Štrasburgu nie je možné zohnať hotel ani privát za rozumnú cenu. Šikovní hotelieri zdvihnú ceny v tomto období aj o 150%. Počet izieb stúpol z 1980 izieb v roku 1989 na súčasných 10 500 izieb a ani tie nestačia.
Tretie sídlo Európskeho parlamentu, ktoré z našich peňazí vydržiavame je v Luxemburgu, kde sídli sekretariát a prekladatelia. Z kapacitných dôvodov tu pred niekoľkými rokmi vyrástli ďalšie dve sklenené veže, práve pre prekladateľov. Faktúra za Luxemburg pre daňových poplatníkov? Ďalších 600 miliónov eur. Na rozdiel od Štrasburgu sú tieto budovy v prevádzke celý rok.
2. apríla bola vyhlásená kampaň kandidátov do Európskeho parlamentu za jediné sídlo Európskeho parlamentu. Dnes som podpísala petíciu s týmto znením, za ktorú sa budem zasadzovať:
"Ak budem zvolená do Európskeho parlamentu v máji 2014, budem pracovať na zefektívnení fungovania Európskeho parlamentu a žiadať koniec trom pracovným sídlam Parlamentu tak, aby sa jediným logickým sídlom stal Brusel."
Ako alternatívu môžem presadzovať aj Bratislavu, keďže v Belgicku a vo Francúzsku je už inštitúcií viac, ako dosť :-)
