Je pravda, že v minulosti EÚ vytvorila špeciálne požiadavky až pre 36 druhov zeleniny a ovocia, ktoré boli čiastočne založené na národných štandardov, hoci kvalitu prvej a druhej triedy sme na Slovensku poznali už dávno pred vstupom do EÚ. Pôvodným cieľom bolo, aby si spotrebitelia dokázali ovocie a zeleninu ľahšie porovnať a konkurencia bola férovejšia. Táto regulácia však nakoniec viedla k tomu, že škaredé banány a uhorky, ktoré sa nevopchali do ideálnych mier stanovených Európskou komisiou, museli pestovatelia vyhodiť. Kontrola zeleniny a ovocia bola tiež veľmi náročná a náklady často prevýšili užitočnosť takejto harmonizácie.
Nakoniec sa Európska komisia rozhodla, že omilostí 26 druhov zeleniny a ovocia, medzi nimi aj uhorky, ktoré sa už môžu kriviť ako sa im zachce.
Osobitné požiadavky má Európska únia v súčasnosti len na desať druhov zeleniny a ovocia, medzi iným aj na jablká, hrušky, broskyne, alebo paradajky. Paradajky to majú dosť zložité, pretože môžu mať len štyri tvary, jahody musia byť na pohľad čerstvé, ale nie umyté, hrušky môžu byť len jemne poškrabané, citrusy bez cudzieho zápachu...
A banány už tiež nemusia byť len úplne rovné, môžu byť v zásade akékoľvek. Len na zrovnoprávnení uhoriek všetkých tvarov sa v EÚ ušetrí 970 miliónov eur ročne. Keď ľudia zatlačia, aj Európska únia je schopná sebareflexie a dokáže aspoň čiastočne regulovať svoje vlastné regulácie.