Komu slúži Lipšicova novela zákona o strelných zbraniach a strelive

V krátkom čase po devínskej tragédii ministerstvo vnútra SR pripravilo novelu Zákona o zbraniach a vstrelive. Po analýze predloženej novely som nadobudol presvedčenie, že uvedená novela poškodzuje občanov tohto štátu, ktorí vlastnia zbrane a zbierky zbraní a zavádza občanov, ktorí zbrane nevlastnia. Opatrenia bezpečnostnú situáciu nezlepšujú a tým nepriamo ochraňuje všetky kriminálne živly, ktorých sa novela samozrejme nedotýka. Po devínskej tragédii sa všetky aktivity otočili proti športovým strelcom namiesto toho, aby sa posilnil boj proti organizovanému a kriminalite. Odpútala sa pozornosť verejnosti od riešenia dôležitejších problémov. Dnes sa problém zúžil na potrestanie športových strelcov, zberateľov a držiteľov zbraní.Potvrdzuje to aj skutočnosť, že necelý mesiac po tragédii sa v tlači nenájde ani zmienka o zdravotnom stave obetí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

A tak mi napadá otázka: „Komu táto pripravovaná novela slúži ?"

Pripravená novela bola vypracovaná rýchlo, neodborne a nekvalitne. Napriek tomu, že pracujem v inom sektore ľudskej činnosti, musím povedať, že novela je pripravená povrchne,a má za cieľ potrestať športových strelcov a zberateľov zbraní.
Nehovoriac o tom, že pripomienkové konanie bolo skrátené, aby sa zainteresovaní nemohli vyjadriť. Napriek tomu sa podarilo zabezpečiť strelcom a aktivistom zo združenia Legis Telum pozbierať za necelé 4 dni 10900 podpisov.
Právnikmi a odborníkmi vypracované pripomienky neboli zohľadnené a z dielne ministra Lipšica vyšla novela zákona, "ktorá má zabrániť", aby sa podobné tragédie neopakovali.

Prakticky dopad pripravovanej novely je nasledovný:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Novela zakazuje držať a nakupovať zbrane, ktoré sú konštrukčne odvodené, alebo upravené od samočinnej zbrane (samočinná = strieľa dávkou). Ak by sme vinili z tragédie iba predmetnú zbraň, bolo by logické, aby tieto zbrane po tragédii boli odovzdané na polícii a zakázalo sa ich používanie. Na toto, však štát nemal odvahu, lebo tieto zbrane sú zakúpené legálne, predstavujú súkromné vlastníctvo a chvalabohu časy, kedy prebiehalo vyvlastňovanie sú už minulosťou. Ak by aj napriek tomu došlo k zákazu zbraní, štát by čelil množstvu súdnych procesov o náhradu škody.Novela však upravuje ich držanie a zakazuje ich nadobúdanie.
V praxi to znamená:
a) nebude možné predmetné zbrane nadobudnúť a predať
b) zbrane, ktoré sú už vo vlastníctve budú ponechané
c) športový strelec bude musieť zbrane uložiť na autorizovanom mieste
d) športový strelec ich bude môcť používať na strelnici
e) zberateľ môže mať predmetné zbrane doma

Ak tieto opatrenia maju zabrániť podobným tragediam, tak minister Lipšic vymyslel "kočkopsa"! Uvedeným tragédiam totiž takýmito pravidlami nikdy nezabránime. Pre čin šialenca budú postihnutí športoví strelci a a držitelia zbraní. Opatrenia v žiadnom prípade nemajú dopad na zvýšenie bezpečnosti občana.

2.Ak bola samonabíjacia zbraň (nestrieľa dávkou - na každú ranu, treba stlačiť spúšť) konštrukčne odvodená alebo upravená zo samočinnej zbrane (strieľa dávkou), tak je zakázanou zbraňou.
Existuje však množstvo samonabíjacích zbraní, ktoré vznikli ako samonabíjacie a neboli odvodené od samočinných zbraní.
Podľa novely, tieto zbrane nebudú zakázané. Takýmito zbraňami sú aj samonabíjacie guľovnice, ktoré sa používajú hlavne v poľovníctve alebo sa nachádzajú v zbierkach zberateľov.
Strelecké použitie a výkon obidvoch typov zbraní je rovnaký.
Ak by ministrovi Lipšicovi išlo o bezpečnosť, musí zakázať aj tieto zbrane. Z dôvodu, že sú rovnako účinné ako použitá útočná puška vz.58 .
Novela však držanie týchto zbraní nepostihuje, lebo sa jedná o zbrane v hodnotách niekoľko tisíc Eur a štát by sa s týmto faktom musel vysporiadať v prinajmenšom tak, že ak obmedzí ich vlastníctvo,musi za ne poskytnúť primeranú náhradu.

Skryť Vypnúť reklamu

3.Uvedená novela zakazuje nadobúdať a tým pádom predávať zbrane zberateľom zbraní. Týmto došlo k trhovému znehodnoteniu kompletných zbierok, ktoré predstavujú významné finančné hodnoty.Je to cielený zásah do základných práv občana - vlastniť majetok.

4.Novela má v budúcnosti umožniť príslušníkom policajného zboru vstúpiť do obydlia, za účelom kontroly zbraní. Chápal by som, ak by zákon chcel sprístupniť obydlie za účelom kontroly bezpečného uloženia zbraní. Na to, aby sme skontrolovali len zbraň, nie je nutné vstupovať do obydlia. Zbraň sa dá kontrolovať aj na policajnej stanici alebo na strelnici.Uvedený fakt sa da hodnotiť ako obmedzenie nedotknutelnosti obydlia.

5.Novela zákona nepriamo podporuje organizovaný zločin a kriminálne živly, pretože ich nepostihuje a všetka aktivita je namierená len proti legálnym držiteľom zbraní.

Občan, ktorý nemá prehľad a znalosti o strelných zbraniach v prvej fáze môže oceniť snahu vlády. Avšak skutočnosť je taká, že občania, ktorí nemajú tieto znalosti sú zavádzaní a klamaní. Pripravená novela bola vyhotovená rýchlo, a bohužiaľ neodborne. V žiadnom prípade v budúcnosti podobným tragédiám nezabráni. Zákon bezpečnostnú situáciu nezlepší, počet zbrani nezmenší, používanie bude síce sťažené, a zbrane budú stále v blízkosti človeka!

Chápem tábor pacifistov, ktorí si myslia, že odzbrojením Slovenska sa bezpečnostná situácia občana zlepší. Je to ich svetonázor. Chápem a zastávam názor športových strelcov. Avšak nechápem a nerozumiem, komu sa chce minister Lipšic týmto zákonom zavďačiť. Po prečítaní faktov je viac ako jasné, že uvedená novela zákona bezpečnostnú situáciu občana nerieši!

Jedinú "výhodu" jeho konania vidím, že minister Lipšic "ukáže Slovensku svoju akčnosť, rozhodnosť a rýchlosť"! Kiež by sa tak snažil aj v iných kauzách! Skrátene konanie v príprave zakona,hrubé odborné nedostatky,skoncentrovanie videnia problému v konkrétnom type zbrane a principiálne nevyriešenie iných spolocenskych problémov zaváňa lacným populizmom !

A na záver ešte jednu poznámku. Pri potulkách svetom som mal možnosť kúpiť zopár zbierkových zbraní. Celý nákup podlieha povoľovaciemu konaniu zo strany polície a štátu, ktoré sa prekladá do úradného jazyka krajiny, odkiaľ sa zbraň dováža. Po devínskej tragédii mi tlmočník odmietol preložiť uvedené tlačivá s odôvodnením, že je veriaci človek.

Skryť Vypnúť reklamu

Urazilo ma to!

Aj ja sa považujem za veriaceho človeka. To, že vlastním zbrane, neznamená, že som neznaboh alebo kriminálnik!
Situácia je veľmi vážna a športovým strelcom neostáva nič iné len dúfať, že poslanci pri schvaľovaní novelizácie zákona budú mať aspoň trochu rozumu a súdnosti.

Jaroslav Vidan

Jaroslav Vidan

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekár-anesteziológ, ktorý si myslel, že je správne byť apolitický...Aj si to naďalej myslím, ale apolitický neznamená bez názoru... A keď ho vyjadrím tak na rozdieľ od veľa diskutujúcich ho dokážem aj podpísať ....... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu