Kto strieľal v Devínskej Novej Vsi viac - vrah alebo policajti ?

Niet najmenších pochybností, že streľbu začal šialenec menom Harman. Na celej tragédii a v okolnostiach nasledujúcich po nej ,je však niekoľko záhad a nejasností, ktoré by mali byt objasnené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (104)

Fakt č.1:

Počas devínskej tragédie zahynulo 7 ľudí, vrah spáchal samovraždu a zranených bolo 15 ľudí. Keď vychádzame z predpokladu, že na zabitie alebo poranenie jednej osoby je potrebné zasiahnutie minimálne jedným projektilom vychádza nám podľa počtu obetí, že bolo vystrelených minimálne 24 projektilov (vrah bol zasiahnutý 2 projektilmi od policajného zboru a jeden samovražedný). Toľko nám hovorí jednoduchá matematika.

Fakt č.2:

Polícia dňa krátko po tragédii zverejnila na internete fotografie z miesta činu, na ktorých je spolu vystrieľaných minimálne 46 nábojníc. Kto vystrieľal tieto nábojníce?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Fakt č.3:

Na fotografiách, ktoré majú v zdroji uvedené polícia SR , je ukázaná Harmanova výzbroj, ktorú tvorili 2 pištole, útočná puška vz.58 so zásobníkom a 8 ks oddelených zásobníkov.

Obrázok blogu

Z fotografii je zreteľné, že jeden zásobník je na 10 nábojov, 6 zásobníkov bolo nabitých na plnú kapacitu 30 nábojov. Posledný zásobník, ktorý sa nenachádzal v zbrani obsahoval 10 nábojov, to znamená, že z neho bolo použitých 20 nábojov. Zámerne som použil slovo použitých a následne vysvetlím, prečo. Na základe tohto faktu sa dá totiž predpokladať, že Harman si po streľbe v dome vymenil zásobník. Iba touto výmenou vieme vysvetliť, prečo zásobník, ktorý nebol v zbrani obsahoval len 10 nábojov. Je zároveň nelogické, že by si všetky zásobníky si naplnil 30 ks nábojov a iba jeden posledný si nabil 10 nábojmi.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo k tomu došlo?

Harman postupoval presne ako pri súťaži v dynamickej streľbe. Dokončil streľbu a pri prvej možnej príležitosti si vymenil zásobník, pričom v nábojovej komore zbrane ostal jeden náboj. To znamená, že v dome vystrieľal 19 nábojov. Tento postup sa používa nielen pri športovej streľbe ,ale aj pri nácvikoch boja proti teroristom. Ak vymeníme zásobník pred vystrelením posledného náboja zbraň ( aj krátka) ostane stále nabitá. Vypustí sa zásobník, zasunie sa nový a streľbe sa môže pokračovať. Ak by sme zásobník vystrieľali do posledného náboja, záver zbrane ostane v zadnej polohe, čo po výmene zásobníka vyžaduje záver zbrane znova naťahovať. Predchádzajúci spôsob je rýchlejší a šetrí čas. Toto je jediné vysvetlenie, prečo sa medzi plnými zásobníkmi nachádzal jeden zásobník iba s desiatimi nábojmi. Použitých bolo teda 20 nábojov z toho 19 bolo vystrelených a 1 ostal v nábojovej komore pred výmennou zásobníka.

SkryťVypnúť reklamu

Fakt č.4:

Zásobník, ktorý sa nachádzal v zbrani obsahoval 26 nábojov. To znamená, že bolo vystrelených 5 nábojov. 4 náboje zo zásobníka a 1 náboj z nábojovej komory zbrane po výmene. Z tohto vychádza, že Harman vystrieľal spolu 24 nábojov (19 a 5).

Obrázok blogu

Fakt č.5:

Podľa známych skutočností o výzbroji našich policajtov sa predpokladá, že policajti pri zásahu používali najmä náboj vz.82 v kalibri 9x18mm, ktorý ma projektil zo spekaných karbidov. Projektil sa vyznačuje značnou tvrdosťou, málo sa deformuje a po náraze na tvrdú podložku ma tendenciu odrážať sa. Je paradoxom, že tento typ náboja, je nábojom najmenej vhodným do zastavaných mestských oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Záver:

Na základe fotografií z policajného zdroja,je vidieť, že Harman sa na akciu pripravil a všetky zásobníky naplnil do maximálneho počtu 30 nábojov. Na základe faktov č. 3 a 4 Harman vystrieľal 24 nábojov. Podľa správ, ktoré priniesla polícia a tlač sa dá cela tragédia rozdeliť na dve časti: streľba v dome a streľba pred domom. Na základe hore uvedených faktov sa dá predpokladať, že v dome bolo vystrieľaných 19 rán a pred domom 5 rán, z ktorých 1 rana bola samovražedná. Jediný fakt, ktorý môže tuto teóriu potvrdiť alebo vyvrátiť je zistenie skutočnosti koľko nábojov bolo vystrelených v dome.

Ak by počet nábojov vystrelených v dome bolo 19, tak z tohto počtu musí automaticky vyplývať, že k poraneniu ostatných 15 obetí mohlo dôjsť aj po streľbe policajným zborom. Na devínskej tragédii okrem týchto záhad je zaujímavých aj niekoľko ďalších faktov:

1.Nebola zostavená oficiálna komisia na vyšetrovanie tragédie a policajného zásahu a doteraz nebola podaná žiadna oficiálna správa.

2. Ako vysvetlí polícia počet vystrelených nábojníc ? Kto strieľal viac ?

3. Z policajných zdrojov "ušlo", že Harmanova zbraň sa dostala na expertízu až po 24 hodinách. Kde bola a čo sa s ňou robilo?

4.Telo Harmana bolo vo veľmi krátkom čase spopolnené, hoci vyšetrovanie ešte neskončilo!

5. Do 10 dni po tragédii bola na svetlo vytiahnutá reštrikčná novela zákona o zbraniach a strelive.

Myslím si, že žijeme v demokratickej spoločnosti a časy, kedy polícia dolapila vraha, ktorému pripísala všetky neobjasnené vraždy, sú nenávratnou minulosťou. Devínska tragédia musí byť vyšetrená a verejnosť sa nesmie uspokojiť s faktom o vyznamenávaní policajtov. Občania SR majú právo, aby cela udalosť bola objasnená a verejnosti podaná sprava aj o policajnom zásahu.

V žiadnom prípade sa nezastávam vraha a tento príspevok nepíšem ani z pozície športového strelca za účelom zľahčiť celu tragédiu. Takisto nehľadám vinníkov v radoch policajného zboru. Žiadam iba kompetentné orgány a poslancov parlamentu, aby bola zostavená vyšetrovacia komisia a občanom SR bola podaná sprava o tragédii a zásahu polície.

P.S.1. Dúfam, že sa materiál dostane aj do rúk kompetentných osôb.

P.S.2. Dozvieme sa pravdu ?

Jaroslav Vidan

Jaroslav Vidan

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekár-anesteziológ, ktorý si myslel, že je správne byť apolitický...Aj si to naďalej myslím, ale apolitický neznamená bez názoru... A keď ho vyjadrím tak na rozdieľ od veľa diskutujúcich ho dokážem aj podpísať ....... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu