Novela zák. o zbraniach a koho záujmy chráni minister Lipšic ?

V utorok parlament SNR rozhodne o novelizácii zákona o strelných zbraniach, ktorý doteraz patril k najmodernejším zákonom v štátoch Európskej únie. V praxi to znamenalo, že bol veľmi prísny na jednej strane a permisívny na strane druhej. Veľa našich susedov nám tento zákon závidelo. V utorok, ako sa zdá sa rozhodne, či nám budú závidieť i naďalej,alebo my budeme závidieť im. Zasadne parlament , ktorý by mal reprezentovať inteligenciu a rozum nášho národa. Uvidíme....  Bezpečnostno- právny vybor odporučil novelu zákona, tak ako bola navrhnutá, schváliť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (116)

Po devínskej tragédii sa minister Lipšic poponáhľal s vyjadreniami, ktoré boli prirýchle a veľmi malo uvážené. Občan, ktorý sa so zbraňou stretáva len pri násilných trestných činoch a vidí ju v kriminálnych filmoch túto aktivitu ministra Lipšica určite privítal.

Aká je však skutočná verzia novelizácie a čo prinesie občanovi tohto štátu ?

Pôvodne mala novela zabrániť tomu, aby sa podobne tragédie opakovali. Odborníci však vedia, že týmto tragédiám nemožno zabrániť príkazmi ,zákazmi a obmedzeniami. Snáď by bolo viac účinné, aby ľudia boli všímavejší a citlivejší voči sebe a ich problémom. Novela zákona o strelných zbraniach tak ako bola odporučená v praktickom dôsledku občanovi SR neprinesie nič prevratné. Občan SR, ktorý tuto problematiku nepozná je zavádzaný a vedome klamaný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z novely zákona, ako sa zdá , pravdepodobne vypadnú povinné psychotesty, ktorých sa obávali najmä poľovníci a starší držitelia zbrani. Aj keď v aktivitách proti tejto novele zákona sa dokázali spojiť poľovníci so športovými strelcami, zdá sa, že po vypadnutí psychotestov športoví strelci v ďalšom ťažení za svoje práva stratia svojich spojencov - poľovníkov, ktorí tvoria početnú skupinu streleckej verejnosti. Ak sa tak stane, tak v budúcnosti ďalšie reštrikcie budú namierene voči poľovníkom a aj voči poľovníctvu.

Ďalej sa zdá, že nebude umožnené policajnému zboru kedykoľvek vstupovať do obydlia za účelom kontroly zbrane. Súhlasím s týmto pravidlom, ale na druhej strane, musím povedať, že polícia by mala mať možnosť kontroly uloženia zbraní tak ako to zákon ukladá, ale za presne stanovených podmienok. Ak by niekto namietal, aký význam bude mat kontrola políciou po predchádzajúcom oznámení ,kedy bude kontrola uskutočnená, odpoviem argumentom, že poznám držiteľov zbrani, ktorí prekročili stanovený počet zbrani (viac ako 10 ) a doteraz nemajú zbrane uložené v trezoroch a je medzi nimi veľa poľovníkov. Ak by takáto kontrola bola plánovaná, musel by si držiteľ zbrani k stanovenej kontrole trezor kúpiť a uložiť zbrane tak, ako to ukladá zákon.

SkryťVypnúť reklamu

Novela v budúcnosti obmedzí nadobúdanie, držanie a dedenie poloautomatických zbrani. Vlastnícke práva u zbraní, ktoré sú už nadobudnuté sa to však nedotkne a tým pádom ani počet zbrani sa radikálne nezníži. Znížiť počet registrovaných zbraní u občanov nie je jednoduchá vec. Štát ma síce prostriedky na to, aby ich mohol po úprave zákona vyvlastniť, ale musí ich zaplatiť primeranou náhradou. V praxi je tato vec nevykonateľná. Poloautomatické zbrane, ktoré sú u držiteľov ZP budú musieť byt uskladnené u držiteľov licencie D a E. Novela zákona vlastne nedokáže obmedziť počet zbrani a dokonca vytvára ich uskladnením u držiteľov licencii D a E centrá, kde budú zbrane uskladnené a ktoré môžu byť predmetom zvýšeného záujmu kriminálnych skupín.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že novela kompletne ruší zbierkovú činnosť a devalvuje hodnotu zbierky sa netreba ani rozpisovať.

Na otázku, načo vlastne slúži novela zákona v tomto znení, som nenašiel odpoveď. Novela nezabráni žiadnym tragédiám. Ak minister Lipšic mal na mysli bezpečnosť občana , mal by sa lepšie zamyslieť nad tým, čo povie a čo vykoná. Dúfam, že poslanci SNR rozhodnú na základe logických argumentov a nie politických príkazov.

Na záver si neodpustím jednu malú úvahu , ktorá súvisí s novelou zákona o strelných zbraniach.

Politický vývoj KDH od roku 1989 by som mohol charakterizovať tromi periódami. V súčasnosti KDH prežíva svoju tretiu periódu. Dúfam, že bude posledná. Dovolím si parafrázovať ministra Lipšica : Tri krát a dosť !

SkryťVypnúť reklamu

Prvá perióda bolo tzv. " potratové štádium", ktoré sa vyznačovalo úporným bojom voči umelým prerušeniam tehotnosti. Našťastie tento problém vyriešila spoločnosť sama a za pomoci vedy a nie formou zákazov.

Druhá bola "cirkevná perióda ", kedy KDH svojou neústupnosťou dokázala spôsobiť rozpad koalície a umožnila tak vládnuť Ficovej "ľavici".

V súčasnosti prežíva KDH obdobie "boja proti zbraniam ". Okrem týchto základných myšlienok na politickej scéne KDH nikdy nič konštruktívne neprinieslo a nevyriešilo.

Ja, ako občan tohto štátu, chcem ale žiť v krajine, kde žena môže slobodne rozhodnúť o svojej tehotnosti, kde cirkev platí dane, je samofinancovaná a v krajine, kde občan môže slobodne vlastniť zbraň. Diktatúr a totalitných režimov sme mali na Slovensku už dosť !!!

Jaroslav Vidan

Jaroslav Vidan

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekár-anesteziológ, ktorý si myslel, že je správne byť apolitický...Aj si to naďalej myslím, ale apolitický neznamená bez názoru... A keď ho vyjadrím tak na rozdieľ od veľa diskutujúcich ho dokážem aj podpísať ....... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu