Streľba v Bratislave - otvorený list ministrovi

Vážený pán minister !  V súvislosti s bratislavskou tragédiou a Vašimi vyjadreniami pre tlač a média mi dovoľte aby, som Vám napísal zopár poznámok. Pretože takýto list by sa k Vám nikdy nedostal, pán minister, musím zvoliť formu blogu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (170)

Spoločnosť je ešte stále otrasená z činu nezodpovedného jedinca a už sa tlačou nesú prvé správy o zákaze automatických zbraní a zbraní upravených na športové účely. Tieto správy vyvolávajú oprávnené znepokojenie v radoch športových strelcov. Ako to už chodí v našej spoločnosti, pre čin nezodpovedného jedinca, bude znova potrestaná nevinná skupina obyvateľstva.

Na margo týchto vyjadrení si dovolím uviesť :

1. Polícia doteraz neskončila vyšetrovanie a nepriniesla oficiálnu verziu tragédie v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Namiesto Vašich unáhlených vyjadrení, by ste sa mali zamyslieť nad skutočnosťou, že ak príslušník zásahovej jednotky zasiahol strelca, ako je možné, že strelec ešte strieľal a mal dosť síl skoncovať svoj život zastrelením sa. Nesvedčí to o tom, že policajný zbor nie je vybavený so zbraňami s dostatočným výkonom- tzv. stop efektom?

3. Považujem za nevhodné ak chcete verejnosť po tragédii upokojiť vyhlásením, že policajné hliadky budú vybavené automatickými zbraňami tzv. "škorpiónmi", ktoré už boli čiastočne stiahnuté z aktívnej služby.Je to zbraň s vysokou kadenciou, ale s nevýkonným kalibrom a jej najväčšou výhodou je jej skladnosť a veľkosť. Je to proste zbraň vhodná pre teroristu, ale nie pre policajta.

SkryťVypnúť reklamu

4. Váš jednostranný pohľad na zakázanie konkrétnej zbrane, ktorá bola použitá v bratislavskej tragédii, v budúcnosti nezaručí, že opakované tragédie sa nebudú opakovať. Okrem toho, ak sa zakážu poloautomatické zbrane, budú zakázané okrem iného všetky poľovné poloautomatické brokovnice, všetky poľovné poloautomatické guľovnice, všetky krátke guľové zbrane, ktoré pracujú v poloautomatickom režime. A to napriek skutočnosti, že pri väčšine podobných tragédiách v Európe boli použité výslovne športové zbrane malého kalibru, ktoré sa doteraz vyrábajú a nikto ich nezakázal.

5 .Na internetových fórach sa objavujú názory o nutnosti Vášho odvolania a vyvodenia zodpovednosti voči Vašej funkcii. Ja však viem, že za uvedenú tragédiu nie ste zodpovedný Vy ani Váš predchodca. Budete však v histórii zodpovedný za kroky, ktoré by mali viesť k prevencii takýchto tragédií a k zlepšeniu materiálovo-technického vybavenia slovenskej polície, ktorá by pri takýchto eventuálnych udalostiach v budúcnosti mala zasahovať ešte efektívnejšie ako tomu bolo pri bratislavskej tragédii.Zákaz zbraní na jednej strane a pridelenie "škorpiónov " na druhej strane túto problematiku nerieši.

SkryťVypnúť reklamu

6. Zákaz zbraní tak, ako bol prezentovaný s tým, že uvedené zbrane sa budú musieť odovzdať, otvára rozmer s vlastníckymi právami. Súkromne držané a legálne nadobudnuté zbrane prezentujú hodnotu, za ktorú držiteľ zbrane musí dostať od štátu protihodnotu. Neviem si predstaviť ako by sa riešil uvedený problém. Dúfam, že časy, kedy vláda zákonmi vyvlastňovala, alebo znárodňovala majetok sú už nenávratne minulosťou.

7. Na druhej strane ako športový strelec si plne uvedomujem, že športoví strelci budú musieť priniesť nejaké obete. Ako predseda streleckého klubu môžem povedať, že by malo dôjsť k posilneniu významu a právomocí športových klubov. Komunita strelcov sa navzájom dobre pozná a dokážu sa v nej odhaliť jedinci s abnormálnym správaním.

SkryťVypnúť reklamu

8. Pri riešení problémov súvisiacich s držbou zbraní je známe, že určité rezervy sú aj v kontrolnej činnosti zo strany polície. Na jednej strane polícia vykonáva prísne kontroly pred začatím poľovačiek, na druhej strane kontraproduktívne striehne na poľovníkov vracajúcich sa z poľovačky, ktorí v tom čase mali zbrane rozobrané a uložené v stave, ktorý neumožňoval okamžité použitie. Nie je mi známe, že niektorým jedincom, ktorí opakovane používali alkohol za volantom, bol odobraný aj zbrojný pas. Rezervy vidím aj v kontrole uloženia zbraní u samotných držiteľov.

9. Nad týmto bodom som dlho rozmýšľal, či ho uvediem alebo nie.Ked som si však prečítal Vaše rezolútne vyhlásenie,ze bezpečnosť spoluobčanov je prvoradá, musím dodať, ze takéto vyhlásenie som počul len v súvislosti s debatami o športových zbraniach. V prípade seredskeho problému, kde organizovaný zločin si podáva ruku s políciou som podobné vyhlásenie nepočul.

Je predsa jednoduchšie odobrať zbrane od športových strelcov ako ich zobrať mafii, nie ?

Vážený pán minister !

Považujem Vás za odborníka v právnej oblasti. Prosil by som Vás ale aby ste svoje konanie dobre zvážil a v oblasti zbraní a streliva si nechal poradiť od našich odborníkov, ktorých máme na svetovej úrovni.

Reštriktívne opatrenia v držbe zbraní, nikdy nepriniesli očakávaný účinok, ba paradoxne podporili nekalé praktiky, ktoré všetci športoví strelci odmietali.

Trenčín 3.9.2010 Dr.Jaroslav Vidan - dokdok

Jaroslav Vidan

Jaroslav Vidan

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekár-anesteziológ, ktorý si myslel, že je správne byť apolitický...Aj si to naďalej myslím, ale apolitický neznamená bez názoru... A keď ho vyjadrím tak na rozdieľ od veľa diskutujúcich ho dokážem aj podpísať ....... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu