
Patronát nad podujatím prevzali starosta Obecného úradu v Brezove Juraj Horváth, Poľovnícke združenie obcí Brezov a Kalnište na čele s predsedom Jozefom Ivanom, poslanci Obecného zastupiteľstva a občania Brezova, cirkevná pospolitosť na čele s brezovským duchovným Mariánom Lojom a jeho bratom Jozefom, ako aj brezovskí kurátori.
Hlavným bodom sa stala, pochopiteľne, turistická vychádzka okolo studničiek. Mala dĺžku asi 12 km, prechádzala brezovským, vaľkovským, štefurovským a giraltovským chotárom. Ján Gdovin, ktorý prekročil osemdesiatiny, a tak si v tomto veku aj veľa pamätá, po trase vychádzky neúnavne informoval o každom detaile. V mnohých prípadoch sa ani veľmi nemýlil, v každom prípade jeho postrehy účastníkov zaujímali.
Poslednou na trase sa stala Studnička Panny Márie, kde organizátori dovolili dlhšiu prestávku. Veľmi pozorne a s pravým pohostinským akcentom ponúkli klobásky, ktoré si turisti opiekli na pripravenom ohníku. Nemalé prekvapenie ich čakalo a našlo aj v novom obraze Panny Márie, ktorý, pri tejto poslednej studničke na trase, osadili organizátori podujatia. Pôvodný obraz, podľa rozprávania J. Gdovina, už dávnejšie ukradol zlodej, ktorý za svoj čin zomrel vo veľkých bolestiach. Odtiaľ účastníci vystúpili na Starý, resp. Malý Brezov, dnes už, žiaľ, prázdnu obec. Nachádzajú sa tu ešte dôkazy o čulom živote obyvateľov, pôvodom Poliakov, ktorí túto časť obce obsadili.
Účastníci sa ešte pokochali sa nádherným výhľadom na údolie rieky Topľa. Posledné metre vychádzky prechádzali Brezovom v jeho súčasnej podobe. Prezreli si Dom nádeje, milú stavbu, kde sa Brezovčania lúčia so svojimi rodákmi, no aj cintorín, kde si pozostalí spomínajú na tých, ktorí obci zostali verní aj po smrti.. A úplne na záver cesta prechádzala okolo kostolíka z 15. storočia, ktorý pamätá svojich zakladateľov, českých protestantov husitov alebo bratríkov. Turistický pochod skončil pri Obecnom úrade v Brezove, kde účastníkov čakal guľáš aj so zápražkou a všeličím iným.
Tiahlom podujatia sa stalo vystúpenie renomovaných harmonikárov a ďalších ľudových umelcov. Organizáciu tejto časti prevzal Andrej Majer, známy harmonikár z Giraltoviec, autor mnohých zľudovených piesní, najnovšie vedúci ženskej speváckej skupiny Východniarky. Predstavil sa s nimi veselou kyticou krásnych piesní. Podvečer prítomným spestrilo aj Levočské duo, teda Milan Rišš a Štefan Dravecký. Publikum rozospieval aj stakčínsky heligonkár Jozef Lavrič. Veľa príjemných zážitkov poskytli svojím vystúpením aj speváčky a speváci zo susednej obce Lascov, ktorých sprevádzal na akordeóne František Horváth.
(ef)