Biznis na báze poznávania

Netradičné podujatie pre domácich a pozvaných podnikateľov pripravil primátor Giraltoviec Ján Rubis. V utorok 21. apríla t. r. zorganizoval na pôde Mestského úradu stretnutie podnikateľov z poľského mesta Ustrzyki Dolne a gminy Wielopole Skrzyńskie, giraltovských podnikateľov za účelom rozšírenia spolupráce v oblasti priemyslu a obchodu. Pozvali aj partnerov z ukrajinského mesta Starý Sambor, ale tých akurát zastihli pravoslávne Veľkonočné sviatky, a tak sa ospravedlnili. Úvodného slova sa ujal organizátor, ktorý prítomných informoval o vzniku slovensko-poľsko-ukrajinského trojstranného partnerstva, vyúsťujúceho do spolupráce hospodárskej, kultúrnej, športovej, prosto všestrannej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Giraltovských podnikateľov poľská ponuka zaujala
Giraltovských podnikateľov poľská ponuka zaujala (zdroj: ef)

Prví svoje podnikateľské aktivity predstavili hostia z Poľska. Výrobcu tradičných údení a spracovateľ mäsových výrobkov Kabanospol, s.r.o. z Wielopoľa Skrzyńkého zastupoval riaditeľ Marian Grabiec. Pochválil sa, že spoločnosť vznikla v roku 1991, má celounijný certifikát a 52 % z produkcie exportujú do celej Európy. „Radi by sme sa vyprofilovali aj na teréne Giraltoviec," odkázal M. Grabiec. Veru, ich výrobky robia slinky v ústach už pri pohľade na fotografie z reklamných materiálov, ktoré si prítomní odniesli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kazimierz Skorupski predstavil firmu Drewsystem, kde od roku založenia 1995 vyrábajú nábytok z dreva a z tenkých dosiek z lepených drevených dýh. Výborne sa im osvedčila spolupráca s Čechmi, no prišli sem so záujmom rozšíriť svoje odbytové trhy aj na Slovensku. K. Skorupski predstavil aj firmu Fanum, producenta strojov z dreva a z kombinácií hliníka a plastov.

Hostia z Ustrzyk Dolnych predstavili najprv firmu Wod Klik, ktorá ako povedal Ludvik Para: „...vyrába, obchoduje a služby poskytuje so všetkým, čo súvisí s budovami a vodou". Pôvodne začali s predajom vodomerov a v priebehu svojej existencie rozšírili sortiment do spomínaných šírok. L. Para sa pochválil úspešnou spoluprácou s Francúzmi.

SkryťVypnúť reklamu

Obchodný riaditeľ Marek Koczera z dolnoustrzyckej firmy Pamoplast predstavil záujem výrobcu plastových okien a eurookien obchodovať na území Slovenska v čo najširšom meradle. Firma má zámer reálne otvoriť v Giraltovciach svoju predajňu.

K slovu sa dostali aj giraltovskí podnikatelia. Spoločnosť VDH reprezentoval Jozef Gondžúr. Vysvetlil, že stavajú rodinné domy na kľúč a vedia zabezpečiť a vybudovať infraštruktúru na teritóriu určenom pre bytovú výstavbu.

Pôsobnosťou na poľskom území sa pochválil Juraj Mitaľ, zástupca firmy Hamex. Hlavná produkcia vychádza z gátra, kde režú mäkké aj tvrdé drevo, no vedia dodať objednávateľom aj celú konštrukciu striech.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Hudák prezentoval firmu, ktorú svojou produkciou zahrňujeme do odevného priemyslu. Na trhu pôsobí od roku 1998 a s terajšími 36 zamestnancami šije nohavice a celé uniformy pre políciu a železničiarov. Ročne ušijú 5 až 6 tisíc kusov odevov.

Výrobca pracovných rukavíc Stanislav Kurečaj priniesol aj hotové výrobky, ktorými sa prezentoval počas prestávky. Jeho firma KVD Kurečaj vyrába nielen pracovné rukavice, ktoré sú na trhu bežne k dostaniu, ale šijú aj rukavice, ktoré používajú požiarnici priamo pri zásahoch. Aj keď v súčasnosti je odbyt o čosi slabší, zamestnáva 20 ľudí, ktorí vyprodukujú mesačne 10 tisíc párov rukavíc. Tie dokážu nielen vyprodukovať, ale aj zrealizovať na trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Paľa - vyslanec s.r.o. Rikostav si pripravil aj ppt prezentáciu a ukázal obytné kontajnery, z ktorých dokážu postaviť celé obytné či výrobné alebo kancelárske systémy. Dokážu vyrobiť aj rodinný dom, ktorý odoláva aj tuhej sibírskej zime. Pochválil sa, že na Sibír svoje výrobky vyvážajú a tamojšie podmienky znášajú tak dobre, ak nie lepšie ako murované stavby. „V lete stavba chladí, v zime udržuje teplo," povedal. Zdôraznil, že stavby majú nízke energetické náklady. Využívajú plastové a plechové materiály na exteriér, vnútorné materiály sú nehorľavé. Okrem toho, že spoločnosť Rikostav má certifikát kvality ISO, o zaručenej kvalite svedčí aj široký exportný trh začínajúci na východe v Rusku, cez Poľsko, Dánsko, Rakúsko siaha až do Holandska.

Čerstvo zrekonštruovanou budovou firmy Lucia sa pochválil majiteľ Miroslav Deutsch. Poukázal na to, že obchodujú s textilnými, drogistickými a chemickými výrobkami a obuvou. Poskytujú veterinárne služby pre mesto a jeho široké okolie. Obchodný sortiment rozšírili o veterinárne liečivá, tiež hojivá a ochranné prostriedky pre poľnohospodárov. Spoznali aj poľský trh v týchto komoditách a sú rozhodnutí spolupracovať v čo najširšom meradle.

Záverečné slovo patrilo hosťom. Czeslaw Leja - wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie vyslovil nádej, že úspešná spolupráca v oblasti kultúry, športu, školstva a kultúry všeobecne sa bude rozvíjať v hospodárskej oblasti a prekročí aj do oblasti poľnohospodárstva. Burgmister - primátor Ustrzyk Dolnych Henryk Suluja povedal, že týmto stretnutím nechceli urobiť dieru do svete, ani nemali s ním veľké plány, no v biznise je dôležitý čas. Takéto stretnutia, podľa neho, sa musia uskutočňovať, lebo nám umožňujú vedieť o sebe. H. Suluja má záujem, aby sa podobné podujatia konali častejšie a za to prvé úprimne poďakoval giraltovskému primátorovi Janovi Rubisovi.

Termín nasledujúceho stretnutia na poľskej strane zatiaľ stanovený nie je, ale wojt Czeslaw Leja oficiálne vyslovil prianie ho zorganizovať vo Wielopoli Skrzyńskom.

Emília FILOVÁ

Vidiek nezisková organizácia

Vidiek nezisková organizácia

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezisková organizácia založená v zmysle zákona, registrovaná v registri neziskových organizácií Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu