Školenie na prácu v LEADER-i

Ubytovňa Ivonis s ochotným personálom v Chmeľovej, v Bardejovskom okrese, 26. a 27. marca t. r. poslúžila účastníkom projektu Tvorme tvár Horného Šariša na prvom zo série štyroch dvojdňových školení. Stretnutie so vzdelávacím a informatívnym účelom prinieslo mnoho užitočných poznatkov, vytvorilo priestor na vzájomnú výmenu skúseností a široké diskusné fóra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Do vzdelávania sa zapojili noví záujemcovia o prácu na príprave integrovanej stratégie pre Horný Šariš a prácu vo formujúcej sa miestnej akčnej skupine (MAS). Dve desiatky frekventantov vzdelávania, renomovaní lektori s praktickými skúsenosťami sa snažili prijať a odovzdať čo najviac informácií na úspešné pôsobenia v prístupe LEADER. Školeniami by sa mali pripraviť na manažérsku, monitorovaciu a celkovo odbornú riadiacu činnosť v prípade, ak Horný Šariš uspeje v žiadosti o vstupu do LEADER-a. Ukazuje sa, že šancu bezpochyby bude mať, len aby sa naozaj využila.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý deň predpoludním vedúca realizačného tímu Monika Budovcová predstavila projekt Tvorme tvár Horného Šariša. Potom sa ujali slova člen Rady verejno-skromného partnerstva Igor Pašmík a Elena Jankovičová, predsedníčka Správnej rady občianskeho združenia (OZ) Podpoľanie a koordinátorka pre vypracovanie integrovanej stratégie pre OZ Podpoľanie.

Obaja predstavili Program rozvoja vidieka, jeho OS 3 a OS 4 - LEADER, Národný strategický rozvojový rámec, usmernenia a pravidlá pre implementáciu programu LEADER, chod MAS a projekty spolupráce. Popoludní vysvetlili podmienky pre vytvorenie MAS, jej inštitucionalizáciu, organizačné zabezpečenie chodu MAS, spracovanie integrovanej stratégie rozvoja územia v súlade s najnovšou metodikou. Prítomných zaujala informácia o vzniku Národnej siete rozvoja vidieka na Slovensku. Jej úlohou bude pomáhať pri implementácií projektov a slúžiť na združovanie informácií a skúseností z projektov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší blok vzdelávacích aktivít organizátori nazvali Výmena skúseností s budovaním MAS a spracovaním integrovanej stratégie rozvoja územia. Zástupca Miestnej akčnej skupiny OZ Mikulovsko Patrik Staško predstavil skúsenosti svoje a celej skupiny zo známej vinárskej oblasti na južnej Morave. Vysvetlil, že vznik MAS a celého diania okolo závisí od dobrej politickej vôle na území, kde sa formuje a v ich prípade aj na podpore Juhomoravského kraja. MAS Mikulovsko vznikla pred troma rokmi a teraz sa zameriavajú najmä na podporu mladých a malých vinárov v rámci poľnohospodárskej prvovýroby. Ročne vyhlasujú tri výzvy na spracovávanie projektov a P. Staško k tomu dodal: „... podľa toho, aký problém tlačí zdola. MAS rieši konkrétne veci, ktoré sú ťažko riešiteľné na iných úrovniach."

SkryťVypnúť reklamu

Cenné skúsenosti prezentovali aj Elżbieta Wansacz a ostatní zástupcovia MAS z gminy Uście Gorlickie z Poľska. VSP Muránska Planina predstavil I. Pašmík a OZ Podpoľanie Ing. E. Jankovičová. „Lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť," povedali si prítomní a dohodli sa na ďalšom vzdelávacom podujatí v rámci projektu zájsť si za skúsenosťami práve na Muránsku planinu a do Podpoľania.

Emília Filová

Vidiek nezisková organizácia

Vidiek nezisková organizácia

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezisková organizácia založená v zmysle zákona, registrovaná v registri neziskových organizácií Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu