Giraltovský máj ukončil 18. Topľanský folklórny festival

Giraltovský amfiteáter sa opäť rozozvučal pestrou zmesou ľudových piesní, tancov a hovoreného slova, tentokrát už na 18. Topľanskom folklórnom festivale. Prvé vystúpenia sa konali už v sobotu 30. mája v podvečer, ale ťažiskom podujatia ostalo nedeľné popoludnie,  sychravé a chladné, ale nik sa nesťažoval. Práve naopak, horúce tance a vrúcne piesne nenechali uzimených divákov chladnými.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Domáci FS Topľan tradične najúspešnejší vo víre čardášov
Domáci FS Topľan tradične najúspešnejší vo víre čardášov (zdroj: Emília Filová)

Prví na scéne sa objavili hostia až z Oravy. Folklórny súbor Oravan oslávil pred dvoma rokmi 50 rokov od svojho založenia. Je nositeľom oravských folklórnych tradícií o s precízne naštudovaným repertoárom jeho členovia precestovali celú Európu, ba dokonca účinkovali aj na IV. medzinárodnom folklórnom festivale v brazílskom Sao Paolo. Umeleckým vedúcim a choreografom Oravanu je dlhoročný a ešte stále aktívny tanečník, sólista a tanečný pedagóg Ľubomír Jarolín. Potvrdil nám, že súbor pozostáva z tanečnej skupiny. Ľudovej hudby a sólistov - spevákov a inštrumentalistov, ktorí ovládajú tradičné ľudové hudobné nástroje ako je píšťalka, fujara, gajdy, drumbľa a heligónka. Štylizované ľudové umenie Oravy spestrujú vo svojom repertoári orientáciou aj na iné regióny Slovenska, ba aj na etniká. S giraltovským publikom sa na festivale rozlúčili temperamentným cigánskym tancom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedeľňajšie popoludnie v Parku mieru otvoril Destský folklórny súbor Giraltovčan. Vyše 60 mladých milovníkov folklóru pôsobí pri Základnej umeleckej škole pod vedením Petra Zajaca a Evy Dávidovej. Chlapci a dievčatá sa predstavili spevmi a tancami: Trojpárový a Tancom z Parchovian.

Celým popoludním prítomných uvádzala do taktov a námetov konferenciérka podujatia Ivanka Rubisová, tanečníčka FS Topľan. Ľudový rozprávač Jožko Bryndza (Jozef Jendrichovský z Novej Ľubovne) pobavil obecenstvo svojráznym a aktuálnym humorným slovom.

Pozvanie na festival prijal aj folklórny súbor Borievka, ktorý pôsobí pri Vojenskej akadémii v Košiciach. Keď sme sa spýtali, ako dlho súbor pôsobí, mladých členov súboru sme dostali do pomykova. Vedeli, že v októbri v tomto roku oslávia výročie, ale či to bude 35. alebo 40. veru si neboli istí...

SkryťVypnúť reklamu

Skutočne profesionálnym dojmom zapôsobili hrou a spevom Kandráčovci. Jemný hlas Moniky Kandráčovej sa rozniesol po celom parku a jej syn Ondrej veru sa nenechal mamkou zaskočiť. Dokázal, že talent a lásku k ľudovej hudbe a spevu zrejme od rodičov nielen zdedil, ale pretavil ich do podoby, ktorú publikum s hlasným potleskom aj prijalo.

Známy harmonikár a skladateľ ľudoviek Ondrej Majer priviedol opakovane na pódium zrelé giraltovské speváčky, tentokrát ako Topľanky. Predtým sme ich vídavali pod pomenovaním Východniarky. Uistili nás, že Topľanky budú už definitívne. Ale veď je to jedno, hlavná vec, že spev ľudových pesničiek teší tak ich samotné, ako aj srdcia divákov a poslucháčov.

SkryťVypnúť reklamu

Nedeľné popoludnie prišli spestriť aj členovia folklórneho súboru z Hertníka v Bardejovskom okrese. Porozprávali sme sa s manželkou umeleckého vedúceho súboru Ľubomírou Kašprikovou. Ako povedala, manžel Ľudovít vedie tento súbor od roku jeho vzniku, teda 1993. Súbor má ženskú a mužskú spevácku skupinu. Vyhľadávajú a vo svojom repertoári oživujú staré a zabudnuté piesne predkov z celého Horného Šariša. Účinkovali v známej televíznej relácií a súťaži Kapura a vydali už druhý zvukový nosič, cédečko, ktoré pokrstia v júli alebo v auguste v tomto roku.

Prakticky nedávno sa na scéne objavil aj folklórny súbor z Lascova, tiež z Bardejovského okresu. Jeho členmi sú mladí a aj trochu zrelší ľudia, ktorým folklór, ako vidieť, už dávnejšie „prischol na koži". Aj keď sú amatérmi, ich nadšenie pre ľudovú pieseň z vystúpenia naozaj cítiť. Harmonikou ich sprevádza Pavol Rozkoš a umeleckými vedúcimi sú Jozef Buranovský a František Horvat.

SkryťVypnúť reklamu

Práve František nám prezradil, že schádzať sa začali v roku 2003, a to vďaka Cilke Kočišovej. A kde je ona? „Nuž, odišla za prácou do zahraničia," povedal nám F. Horvat a dodal, že v jej diele pokračujú. Ba dokonca sme objavili u nich to, čo už dávnejšie na našich dedinách zaniklo a čo by sa žiadalo obnoviť. Nacvičili dve ochotnícke divadelné kúsky. Večar na Viliju sa viaže, pochopiteľne, k Vianociam, ale nesmierne zaujímavo zaznel titul Kubo po lascovki. František posilnil našu zvedavosť o to viac, že vraj známe divadelné predstavenia Jozefa Hollého, v ktorom sa brilantne zaskvel Jozef Króner, hrajú po šarišsky. Vystupujú na pozvanie rôznych organizácií, najviac klubov dôchodcov a obecných úradov.

Bodku za 18. festivalom dalo vystúpenie domáceho folklórneho súboru Topľan, ktorý svoj repertoár rozdelil do niekoľkých čísel v sobotu aj v nedeľu. Viac už nikomu nedovolili ťažké kvapky, ktoré festival ukončili azda skôr ako mysleli organizátori a chceli diváci. Nuž čo, tešíme sa o rok znovu! Emília FILOVÁ

Vidiek nezisková organizácia

Vidiek nezisková organizácia

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezisková organizácia založená v zmysle zákona, registrovaná v registri neziskových organizácií Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu