Pokladnicu plní vďačný občan

Úplne na južnom cípe Svidníckeho okresu sa nachádzajú DUKOVCE. Písomnosti zo 14. až 16. storočia uvádzajú túto obec v maďarskom názve DUKAFALVA, ktorý patrí typologicky k maďarským názvom dedín, odvedeným od mena zemanov. Podľa miestnej kroniky od 15. do 16. storočia tu žili zemani Dukayovci. Táto tradičná prezývka miestnych zemanov pochádza z mena neznámeho zemana DUKA.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Dukovčania zalovili medzi menami súčasných politikov a, hľa, vyplatilo sa! Populárny Arpád Duka Zólyomy, bývalý poslanec Národnej rady SR za Stranu maďarskej koalície sa k Dukovciam priznal aj v súčasnosti. Oslovili ho po prvýkrát v čase, keď pred vyše piatimi rokmi nevyhnutne potrebovali pomôcť operatívnejšie prisunúť peniaze na opravu potoka po rozsiahlej povodni. Poslanec neváhal, priznal sa otvorene k svojmu pôvodu a koreňom v Dukovciach a peniaze prišli na obecný účet v najpríhodnejšom čase.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nezostalo však iba pri príhovore. Od Bratislavy 500 kilometrov a z časového hľadiska niekoľko desaťročí vzdialenú obec, snáď z obyčajnej ľudskej vďaky za pozornosť, ktorú súčasníci venovali jeho predkom, poslal v roku 2004 poslanec A. Duka Zolomy do obecnej pokladnice rovných 100 tisíc korún. V budúcom roku prispel rovnakou sumou a potom dva roky po sebe poslal až po 150 tisíc korún. Vlani opäť nezabudol a dukovská starostka Marta Ptašinská našla zatiaľ posledný peňažný dar v sume 100 tisíc korún od A. Duka Zolomyho.

„Peniazmi od pána Duka Zólyomyho uhrádzame bežné výdavky obce, lebo naša pokladnica je veľmi chudobná," povedala M. Ptašinská, ktorá zdôraznila: „Všetky dary, čo sme od A. Duka Zólyomyho dostali, sú z jeho súkromného účtu. Sme veľmi, veľmi vďační. Za jeho ochotu a dary sme mu v roku 2005 udelili titul Čestný občan obce Dukovce."

SkryťVypnúť reklamu

Emília FILOVÁ

Vidiek nezisková organizácia

Vidiek nezisková organizácia

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezisková organizácia založená v zmysle zákona, registrovaná v registri neziskových organizácií Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu