Ruskije, net vam stydno?

Systém možno rozložiť zvonka alebo zvnútra. Ako to bude v Rusku?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 

Ukrajinu pribíjajú na kríž, berieme im klince, lámeme kópie. A nádejame sa, že tak, ako rímsky stotník Longinus, ktorý precitol a uvidel, pochopia a precitnú aj Rusi.

Mal som možnosť v Dubaji rozprávať s niekoľkými. Evidentne obchádzajú sankcie a lietajú do tohto rezortu, kde sú vítaní, cez Kazachstan a Irán. Je pravda, že priznali, že všetko u nich podraželo a ceny sa momentálne zdvojnásobili. Nedostatok zatiaľ nepociťujú.

 

Jeden bol nadporučík polície, jeho žena pôrodná sestra, jedno dieťa s nimi, žijúci a pracujúci v podmoskovskej oblasti. Bol s nimi aj kirgizský priateľ, ktorý žije a pracuje v Petrohrade, neprezradil, čím sa zaoberá. Život v Rusku si pochvaľujú, žije sa im dobre, Putin priniesol ľuďom mnoho pozitívneho. No, začal som „slovnú inváziu, okupáciu, agresiu“ ohľadom vojny na Ukrajine. Nie, slušne som ich požiadal, aby sme si o probléme normálne ľudsky pohovorili. Na Ukrajine majú dokonca rodinu, veľa priateľov, asi tak ako my v Čechách. Kirgíz celý čas mlčal, iba počúval, policajt a jeho pani zastávali prísny proruský postoj. Vladimír Vladimírovič, ako dôverne Putina oslovovali, povedal, že prežijú a navyše ich to posilní. Keď som začal uvádzať reálne aktuálne fakty (na hoteli som každý večer sledoval CNN správy) tak s pevným presvedčením ich odmietli ako našu čistú propagandu. Pán nadporučík sa ma opýtal, či viem, kto bol Adolf Gitler? Hej, hej, vieš na Slovensku bolo SNP. No a v jeho očiach, za to, čo šašo Zelenskyj robí na Donbase a v Lufhansku, je práve takým Hitlerom práve on. Nemajú moderátora, baviča, herca v nijakej úcte. Chlap, ktorý iba pokračuje po Euromajdane v Porošenkovom zapredaní Ukrajiny Američanom. Ide najmä o pšenicu a rudu a o uhlie. Hovorili sme spolu asi tri krát, no moje argumenty, žiaľ, vôbec nezabrali. Veď v Číne, Indii, v Turecku, aj tu v SAE sú stále vítaní.

 

Druhá dišputa bola s úspešným podnikateľom a s jeho peknou a milou pani. Svoj pobyt museli kvôli sankciám a poklesu kurzu rubľa skrátiť na tri dni. Pán podnikateľ sa zaoberal obchodom s Čínou. Na moje „žartovné provokácie“, že ako sa teraz žije Báťuškovi cárovi Vovovi I., pochopiteľne reagoval dosť podráždene. Asi najviac sa mu nepáčilo habanie majetkov ruským zbohatlíkom. Napokon sme „dali“ normálnu reč. Boli to inteligentní ľudia, no v tejto fáze konfliktu neboli ochotní uznať právo Ukrajincov na sebaurčenie. Dôsledky sankcií zatiaľ ako bohatší ľudia priveľmi nepocítili, no tu som isté obavy do budúcna už zachytil. Z pohľadu vývoja ekonomiky Ruska si myslia, že napokon nájdu cesty ako všetko potrebné obísť cez tretie krajiny. Uznali ale, že to bude čosi stáť a že ruská svetová prestíž poklesne. Cítil som, že pre týchto ľudí (hoc pani sa vyjadrila aj ku chybám)  prezident Putin požíva vysokú autoritu. O jeho bohatstve nevedia prakticky nič.

 

Cestou tam i späť nás obsluhovali letušky z Bieloruska. Milé dievčatká sa ustráchane báli k čomukoľvek vyjadrovať sa (chápem, že arabský zamestnávateľ je viac ako slobodná dišputa s nejakým dedkom) a radšej mi po mojich otázkach v ruštine vyhýbavo tíško odpovedali v angličtine.

 

A nakoniec po pristátí vo Viedni som sa spýtal ruského obsuseda: „Ruskije, net vam stydno?“ „I Vam?“, opýtal sa ma naspäť. „Da, da, mne stydno i za vas.“

 

Na základe tých to mojich aktuálnych skúseností vidím, že je veľmi ďaleko od toho, aby ruský človek vo svojej typickej mentalite precitol. Stáročia poroby a poddanstva sú hlboko v ňom a mrazivá propaganda jednoducho nepustí. Tadiaľ rýchla cesta pre Európu a svet zatiaľ, myslím si, nevedie. Chce to asi iné spôsoby a metódy. No, čo už, želajme si, len aby boli mierové!

 

dedo Pejo

Štefan Vidlár

Štefan Vidlár

Bloger 
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  1 302x

Emeritňí Doc. Ing. Štefan Vidlár, CSc. alias dedo Pejo, rodák z Holíča ze severňího Záhorá (70, 176, 120, 630 – vjěk, výška, váha, dúchodek v euro), odejdúc na penziju z Prešporku žit na Záhorí tentokrát s ozajstnýma zvírencama, aby mu čekáňí na pravdu Boží lachší ubíhalo, insitňe píše a veršuje vážňe aj ze srandú s chybama v zmuchlanej Záhoráčťině a ňekedy aj po slovensky. Politická satira mu neňi cuzí. (Sem tam pridá aj fotku.) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu