"Boží - Satanove" úňiky

Ket dávajú ber, ket bijú uňikaj!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 

Uňikat može všelicos.

 

Plyn a tekuťina z potrubjá aj z gaťí, voda z vaňe, teplo komínem. Uteká zlodzej pred žandárem,  zločin pred spravodlivoscú. Téš nepripravený žák pred písomkú...  Uňikat može kréf ze žil, sila z ťela, pjekný život v spjechu, či zlobje. Opusťí ťa falešná, ale aj opravďická láska, kamarádstvo, stratíš česť, morálku, slušnosť. Strat v živoťe bývá požehnaňe, vyhoďíš peňíze do luftu, dúm zhorí, šak víš!

 

To je, v tejto dobje zdá sa, ale asi ňic proci úňiku informácijí. Znaky, slova, kódy, texty, správy, grafické symboly, fotky, videá, nahráfky, ..., to šecko sú nosiče tych kompromitujících situácií v tvojem živoce. Existujú kópije kópijí, mnohé sú zavríte v cichu a temnoťe fšelijako chráňeňých a zabezpečených trezorú a tam čekajú na svoje zmrtvychvstáňí. Sú neživé, no preca v správnej chvíli uňikajú alebo sa enem tak zňičeho ňic zjevujú na ňekerých pracovňích stoloch. Alebo jak skryté zamaskované atómofky v bojovej pohotovosťi, dobre zaiscené, plňá rolu zaštrašeňá,  odstrašeňá. A oživené plňá svoju pekelnú úlohu. Jak je to asi možné?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

No preca za tým je enem čovjek, pán tvorstva, homo sapiens. Intriguje, kamufluje, konšpiruje, pikle kuje. Pichá dýku od chrbta, šidzí, často zavádzá, podvádzá, leje kýble špiny, zradú ťaží dušu, maže krvú ruky. De sa v ňem bere to pokušeňí, keré sa prakticky štandardňe mňeňí na hrích? Proč ten arogantňí brutálňí „Kain“ bývá časťejším víťezem jak „Ábel“?  De je ten vyšší princíp v nás, sebaovládáňí, de je tá morálňí brzda, prirozené dobro a úcta k druhému? Ecce homo? Zisk, moc, nadvláda, boje  – to sú základy, na kerých stojí svjet odkedy je svjet svjetem a čovjek čovjekem, pán mocipánem. Vylepšené zákony džungle, gdo z keho, silňejší vyhrává, né kvúli prežiťú, kvúli ... A zloba ploďí další zlobu a nenávisť.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Toto´s, Paňe, určiťe nechcel. Neurobil´s ňegde chybu jak ťí soudruzi v NDR? Úmyselňe nechal´s  konat svoje alter ego – Satana? Stvoril´s čovjeka na svúj obraz alebo nebodaj na jeho? Já pozemský červíček temu ale vúbec nerozumím. Ket byl naozaj ten velký tresk,  po kerém šecko kamsi uňiká, možno desi na nás čeká velikánská černá dzíra, do kerej sa to zrázu šecko vcucne a bude fertich dokonané. Možno taký je Tvúj skutečný plán. A teda šecko je v „najlepším“ porádku.

 

Vím, fčil m i povíte, že či sem sa uš nadobro týmto fantazírovaňím a rúhaňím sa zblázňil. OK, beru a radši sa pomodlím a poprosím za odpusceňí. Pamatám si, že existuje láska, radosť, víra, slušnosť, čest, dobro, milosrdenstvo, múj blížný, súcit, pokoj a mír.

Skryť Vypnúť reklamu

 Amen.

 

dedo Pejo

Štefan Vidlár

Štefan Vidlár

Bloger 
  • Počet článkov:  650
  •  | 
  • Páči sa:  572x

Emeritňí Doc. Ing. Štefan Vidlár, CSc. alias dedo Pejo, rodák z Holíča ze severňího Záhorá (70, 176, 120, 630 – vjěk, výška, váha, dúchodek v euro), odejdúc na penziju z Prešporku žit na Záhorí tentokrát s ozajstnýma zvírencama, aby mu čekáňí na pravdu Boží lachší ubíhalo, insitňe píše a veršuje vážňe aj ze srandú s chybama v zmuchlanej Záhoráčťině a ňekedy aj po slovensky. Politická satira mu neňi cuzí. (Sem tam pridá aj fotku.) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu