V. I. Lenin a nežná

Milí moji, drahí moji, v pokoji a né v zbroji Nech nám neňi VOSR celkom v paži, celkom osr... Leňin, Brežňev, zlosyn Stalin síli zlobu, útlak, zločin... Že by o tem sňíval svjet? Skrvavjel ten rudý kvjet...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Koncom roka 1989, teda v čase tej nežnej, zamatovej, študentskej (neviem ešte aké prívlastky by sme jej mohli s odstupom tých 30 rokov udeliť), som bol učiteľom na Strojníckej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Jej vestibul je okrem iného typický aj tým, že na prvé poschodie sa ide mohutnými schodmi, pod ktorými bol voľný nevyužitý priestor o značnej svetlej výške.

 V tom čase končiaceho sa normalizačného obdobia bol na večné časy a nikdy inak „maxi super bohom“ V. I. Lenin – vodca proletariátu aj VOSR (Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, ktorá sa mimochodom v celom ost bloku slávila 7. novembra). Leninské princípy boli prítomné a hlboko zakotvené v každej, každučičkej oblasti nášho života, krajina bola posiata jeho bustami a sochami všetkých veľkostí a vyhotovení. Citáty a transparenty boli bežnou súčasťou trvalej výzdoby ulíc a budov. Jeho početné zobraté spisy v koži a v zlatej väzbe boli chválou každej knižnice každého významného súdruha. V drvivej väčšine prípadov boli však pannou, ktorú sa nielenže nikto nepokúšal čítať, nebodaj študovať, ale ani otvoriť. To ale nebránilo, aby napr. v predslove, či doslove skrípt výlučne technických odborov bolo povinnou jazdou zakomponovanie jeho významných a dôležitých myšlienok a fráz pre rozvoj daného odboru pre celkové blaho pospolitého socialistického ľudu. Na oslavách štátnych komunistických sviatkov portréty súdruha Uljanova boli povinne všade, teda aj v mäsiarskych výkladoch medzi atrapami salám, kabanosov aj bravčových hláv. (Hmm, spomínam si, že jeho nepekná družka Nadežda K sa akosi na verejnosti z mne nepochopiteľných dôvodov vyskytovala menej často.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Už presne neviem, ale ktorýsi z „verných“ umelcov socialistického realizmu urobil megasochu nášho revolucionára, zatiaľ len v sadrovom vyhotovení s povrchovou bronzovou farebnou úpravou (zrejme udalosti roku 89 výrobu skutočného bronzového odliatku plány komunistov prerušili). Súdruhovia z ÚV KSS (Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska) mali ideologické zábrany a existenčné bobky tento model zničiť a tak hľadali vhodný interiér, kam tento megagíč umiestniť (dehonestujúcim poveternostným vplyvom exteriéru by asi dlho neodolal). I padlo stranícke rozhodnutie, že do vestibulu Strojníckej fakulty práve pod vyššie spomínané schody, kam s rezervou niekoľkých milimetrov tak akurát vošiel. I stalo sa. Ale prišiel november 89 a na pôde SjF zavládol euforický štatút dovtedy nám neznámej akademickej pôdy a jej akademických slobôd. Študenti vytvorili akademický senát, ktorý sa vo všeličom podieľal na chode fakulty. Okrem iného najváženejšieho člena socialisticko-komunistickej spoločnosti obliekli do srandovnej šiltovej čiapky (pozor, nie do budajky, to je iná kapitola) a mohutného šálu, zrejme z dôvodov, že vo vestibule budovy bolo predsa len v zimnom období chladnejšie. Vladimír Iljič ako veľký školník pomerne dlhý čas prakticky z výšky prvého štoku sledoval to ľudské hmýrenie a dialektický pohyb a vlastne tým sa aktívne zapájal a podieľal na revolučnom dianí tej doby.

SkryťVypnúť reklamu

 Spomenul som to hlavne preto, že význam tohto človeka v čase nežnej revolúcie sa doteraz nikde neobjavil a nespomenul. Chtiac napraviť túto historickú krivdu som napísal tieto riadky, aby dejiny v budúcnosti neopomenuli a nezabudli na prínos V. I. Lenina na „čisto“ demokratický vývoj našej spoločnosti po novembri 89.

dedo Pejo

Štefan Vidlár

Štefan Vidlár

Bloger 
  • Počet článkov:  777
  •  | 
  • Páči sa:  1 297x

Emeritňí Doc. Ing. Štefan Vidlár, CSc. alias dedo Pejo, rodák z Holíča ze severňího Záhorá (70, 176, 120, 630 – vjěk, výška, váha, dúchodek v euro), odejdúc na penziju z Prešporku žit na Záhorí tentokrát s ozajstnýma zvírencama, aby mu čekáňí na pravdu Boží lachší ubíhalo, insitňe píše a veršuje vážňe aj ze srandú s chybama v zmuchlanej Záhoráčťině a ňekedy aj po slovensky. Politická satira mu neňi cuzí. (Sem tam pridá aj fotku.) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu