Berlínske reminiscencie - Hommage à Bohdan Warchal

Slovenský komorný orchester (SKO) hral na koncerte, venovanom svojmu zakladateľovi, majstrovi Warchalovi dielo, ktorým si tento súbor spolu s českými sólistami uctil Storočnicu Československa v Berlínskej filharmónii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Slovenský komorný orchester, Ewald Danel
Slovenský komorný orchester, Ewald Danel (zdroj: Foto: Ján Lukáš)

Berlínsky koncert sa uskutočnil presne pred 3 mesiacmi v tej istej zostave ako na pôde Slovenskej filharmónie v nedeľu 27.1. - sóla hrali klavirista Ivo Kahánek, huslista Jan Fišer a violončelista Tomáš Jamník - hudobníci, známi ako Dvořákove trio. Je chvályhodné, že sa Slovenská filharmónia na základe pozvania Veľvyslanectva SR a Slovenského inštitútu v Berlíne postarala vlani až o dva excelentné koncerty - orchester účinkoval k osmičkovým výročiam pod taktovkou Rastislava Štúra v Konzerthause v Berlíne (4. 5. 2018) s programom z diel Jána Levoslava Bellu, Jany Kmiťovej a Antonína Dvořáka a Slovenský komorný orchester vystúpil k Storočnici Československa v Berlínskej filharmónii (27. 10. 2018) s dielami Eugena Suchoňa, Romana Bergera, Bohuslava Martinů a Leoša Janáčka. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenskú filharmóniu ctí, že práve to dielo, ktoré bolo základnou osou berlínskeho koncertu SKO v Malej sále Berlínskej filharmónie (1100 miest), zopakovala v Bratislave, a to s tými istými českými sólistami. Concertino pre klavírne trio a sláčikový orchester, H. 232 Bohuslava Martinů je pýchou trojkoncertného repertoáru. V našich zemepisných šírkach sa paradoxne nehráva často, ale vždy stojí za to. Bola to idea umeleckého vedúceho SKO Ewalda Danela, ktorú s radosťou prijali českí partneri, dramaturgia Slovenskej filharmónie a Berlínska filharmónia. Je to neobohraté dielo, neľahké pre interpretov, ani pre poslucháčov, ale odmeňujúce vo svojej neoklasickej kompaktnosti a dynamizme. Zvuk českej a európskej hudobnej moderny je silný v diele skladateľa, ktorý žil a mal pevné zázemie v Paríži, v New Yorku a Bazileji, ale kompozične ostal spätý aj s českými koreňmi. Svojím hudobným jazykom dodnes rezonuje a oslovuje interpretov i dramaturgov. Concertino vzniklo po tom, čo podobný trojkoncert skladateľa vydavateľ Schott odmietol, bolo to v roku 1933. Autor veľmi rýchlo zareagoval a napísal nový trojkoncert. Jeho premiéra sa konala v roku 1936 v Bazileji. Všetci traja českí hostia - Ivo Kahánek, huslista Jan Fišer a violončelista Tomáš Jamník - sú špičkovými sólistami, výhercami medzinárodných súťaží a tak sólovo, ako i v komornom zoskupení pod názvom Dvořákové trio, sú pravidelnými hosťami zaujímavých hudobných podujatí a umeleckých sezón vo svete. Hrali famózne, čo ocenilo aj bratislavské publikum. Podotýkam, že cyklus komorných koncertov SKO sa teší obľube, prízemie veľkej sály Reduty bolo aj v nedeľu 27.1. zaplnené.

SkryťVypnúť reklamu
Dvořákovo trio a SKO
Dvořákovo trio a SKO (zdroj: Foto: Ján Lukáš)

Umelecký vedúci SKO Ewald Danel, jeden z koncertných majstrov Slovenskej filharmónie, vzdal hold svojmu predchodcovi, zakladateľovi SKO Bohdanovi Warchalovi, ktorý počas 40 rokov pôsobenia vyryl v hudobnom živote Bratislavy, Slovenska a aj ďaleko za jeho hranicami hlbokú stopu. Danela si určil sám ako svojho nástupcu. Dnes je súbor omladený, bývalí členovia v ňom už nehrajú, ale vídať ich v publiku. Osobne mi je ľúto za pôvodným programovým zámerom hrať hudbu baroka, čo bolo v minulom storočí aktuálne a obrodzujúce, hoci o poučenej interpretácii sme sa dozvedali až časom od velikánov a objaviteľov z Holandska a Anglicka a neskôr aj zásluhou na starú hudbu špecializovaných slovenských súborov - Musica aeterna a Solamente naturali. Bolo teda prirodzené, že sa repertoár SKO rozširoval aj iným smerom, súbor inšpiroval aj slovenských skladateľov a v mnohom prispel k ich tvorbe a jej šíreniu. Azda aj dnes je prirodzené, že rozširovanie repertoáru SKO ide ďalej a súbor sa stáva takmer mozartovským orchestrom. Potvrdzuje to aj zvolený program: milý Hudobný žart, KV 522 a Symfónia č. 29 A dur, KV 201 Wolfganga Amadea Mozarta. Prídavok od Corelliho bol v tomto kontexte príjemnou pripomienkou majstra. Hommage à Bohdan Warchal sa teda konala takmer bez baroka, ale so skvelým Martinů.
 

SkryťVypnúť reklamu
Ivo Kahánek, klavír, Jan Fišer, husle a Tomáš Jamník, violončelo,  Slovenský komorný orchester
Ivo Kahánek, klavír, Jan Fišer, husle a Tomáš Jamník, violončelo, Slovenský komorný orchester (zdroj: Foto: Ján Lukáš)
Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  301x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu