Eivind Gullberg Jensen znova hosťom v Slovenskej filharmónii

Po tom, čo nórsky dirigent Eivind Gullberg Jensen účinkoval vlani na záverečnom koncerte Bratislavských hudobných slávností, stál znova na čele Slovenskej filharmónie na ostatnej dvojici abonentných koncertov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Eivind Gullberg Jensen, dirigent
Eivind Gullberg Jensen, dirigent (zdroj: Foto: Ján Lukáš)

Uviedol predohru k opere Tannhäuser Richarda Wagner, so španielskym klaviristom Javierom Perianesom Koncert pre klavír a orchester č. 3 c mol, op. 37 Ludwiga van Beethovena a Symfóniu č. 5 Es dur, op. 82 Jeana Sibelia. Ukážková dramaturgia klasicky koncipovaného koncertu (navštívila som koncert 25.1.2019). 

Interpretácia predčila očakávanie. Mladý sympatický dirigent, ktorý koncertuje, diriguje operné predstavenia a spolupracuje s poprednými sólistami a inštitúciami sveta, má onú mágiu, ktorá zaujme poslucháča od prvého tónu. Že je nepochybne mimoriadne nadaný a muzikálny, o tom niet pochýb. Suverénne to demonštruje napríklad aj tým, že diriguje spamäti. Nie je to výnimočný jav, ale veľké osobnosti, ktoré majú dielo zvládnuté takmer dokonale, dirigujú zväčša spamäti (ba i vtedy, keď partitúru na pult položia). Gullberg Jensen dirigoval spamäti dokonca aj Beethovenov sólový koncert, čo často nezažívame (azda iba vtedy, keď je umelec sólistom a dirigentom v jednej osobe, ako napríklad Daniel Barenboim). Iste to v diskusii, ktorá nasledovala po druhom z dvojice abonentných koncertov, vysvetlil. A propos diskusie - skvelý nápad dramaturgie priblížiť publiku vzácnych hostí koncertov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Gullberg Jensen je veľkou výhrou pre Slovenskú filharmóniu, s ktorou dokáže to, čo sa kedysi darilo napríklad Liborovi Peškovi. Isteže, hráči sa medzitým vymenili a porovnanie sa núka skôr s Jurajom Valčuhom. Každý je iný a vyžaruje inú energiu. Nórsky umelec má v sebe obrovskú iskru, rozlišuje jednotlivé posolstvá hudby a rôznych štýlov, je sugestívny a hráči nadšene reagujú na jeho gestá. Jeho interpretácia predohry Tannhäuser priblížila príbeh opery, ktorý Wagner skomponoval v predohre tak, aby už divák - poslucháč vedel, že to bude romantické rozprávanie o stredovekom spevákovi, zmietanom túžbou po zmyselnej Venuši a zároveň po čistej Alžbete, ktorá položí za jeho vykúpenie život. Wagner sa k dielu neustále vracal a aj predohru niekoľkokrát prepracoval. Na koncertných pódiách sa udomácnila pôvodne skomponovaná predohra, ktorá odznela aj v Redute.

SkryťVypnúť reklamu
Javier Perianes, klavirista, Eivind Gullberg Jensen, dirigent
Javier Perianes, klavirista, Eivind Gullberg Jensen, dirigent (zdroj: Foto: Ján Lukáš)

Životopis španielskeho klaviristu Javiera Perianesa svedčí o tom, že ho hudobná scéna plne akceptuje. Stal sa umelcom roka 2019 prestížneho ocenenia International Classical Music Awards. Patrí k žiadaným sólistom na celom svete. Beethovenov Koncert pre klavír a orchester č. 3 c mol, je v pätici veľdiel majstra pre tento krásny nástroj veľmi pozoruhodným, zrelým, nesie už známky romantizmu, nadväzuje na Mozarta, ale ostáva aj klasicky virtuózny. Je v ňom výrazné prepojenie sóla a tutti (orchestrálnych partií). Presne tak ho stvárnil Javier Perianes - virztuózne a romanticky. Zážitok z jeho interpretácie bol enormný. Pianissimá na hranici počuteľnosti (pre mňa však takmer strácali farbu - alikvotné tóny), mozartovská virtuozita na skvelom nástroji Slovenskej filharmónie akoby zámerne protikladná voči romantickým a dynamicky výbušným partiám diela. Gullberg Jensen sa plne prispôsoboval vôli sólistu a dotváral tento úžasný dialóg svojím temperamentným spôsobom s vynikajúco hrajúcim orchestrom. Velikáni klavíra dodnes udržujú latku nárokov, ktorú aj Perianes dokonale spĺňa, ale zároveň uvoľňuje hranice doterajších štýlových nastavení napríklad Arthurom Rubinšteinom, či Danielom Barenboimom, smerom k romantizmu. Svojou interpretáciou mi pripomenul legendárne uvedenie tohto diela s poľským klaviristom Krystianom Zimermanom s Leonardom Bernsteinom a Viedenskými filharmonikmi vo Viedni (Musikverien). Perianes presviedča o tom, že každá interpretácia sa dá akceptovať, ak je jej nositeľom silná tvorivá osobnosť a španielsky sólista takou je. Aj prídavkom (Chopin) uviedol publikum do tranzu jemnosťou, gracóznosťou a tichosťou poetickej výpovede. 

SkryťVypnúť reklamu
Slovenská filharmónia, Eivind Gullberg Jensen, dirigent, Javier Perianes, klavirista
Slovenská filharmónia, Eivind Gullberg Jensen, dirigent, Javier Perianes, klavirista (zdroj: Foto: Ján Lukáš)

Veľkým plus bolo uvedenie Symfónie č. 5 Es dur, op. 82 fínskeho skladateľa Jean Sibelia. Verím, že nórsky dirigent má k dielu toho symfonika a silného romantika veľmi blízko, aj keď sú Severania medzi sebou veľmi odlišní. Slovenská filharmónia vynikajúco hrala - je to zásluha vedenia Gullberga Jensena, ktorý má výborne vystavané dielo, každý tón a každú frázu. Sibelius výrazne zasiahol do dejín hudby na prelome 19. a 20. storočia. 5. symfóniu napísal počas 1. svetovej vojny, dlho sa s ňou kompozične trápil, ale výsledok je veľmi pôsobivý a dielo ostalo trvalým repertoárovým číslom. Skladba má v sebe toľko krásy, poézie a farby (záverečná ostinátna, dobre známa melódia zverená pozaunom), že pri počúvaní strháva hudba so sebou a nedovoľuje myslieť na nič konkrétne. Bol to veľký zážitok.

SkryťVypnúť reklamu
Eivind Gullberg Jensen, Javier Perianes
Eivind Gullberg Jensen, Javier Perianes (zdroj: Ján Lukáš)
Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  302x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 20x
  • Prečítané: 1 172x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 131x
  • Prečítané: 3 716x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 425x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 18x
  • Prečítané: 1 061x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 324x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 190x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

V bratislavskom Volkswagene končia stovky ľudí, problémová je jedna značka

Jozef Tvardzík

V bratislavskom Volkswagene končia stovky ľudí, problémová je jedna značka

Súčasné turbulencie vraj nemajú s Trumpom nič spoločné.

  • 4h
Žiadne brody, zátarasy ani plot. Boli sme sa pozrieť na jamu na mŕtve zvieratá v Leviciach
Hlina v Aréne: Ešte sme nad slintačkou nevyhrali. Dobytkár sa vrátil, Fico pobozkal prsteň
Cesta na Devín má byť pre cyklistov bezpečnejšia, nevyriešený zostane jeden úsek
reklama
SkryťZatvoriť reklamu