Mimoriadne zážitky v Slovenskej filharmónii - James Judd, Benjamin Grosvenor

Slovenská filharmónia ponúka vysokú kvalitu, vzácnych hostí, dlhodobo zaručuje napredovanie v osobe šéfdirigentov a pozvaním špičkových umelcov a dirigentov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V jubilejnej koncertnej sezóne 2018/2019 – na budúci rok oslávi 70 rokov od svojho založenia, bude za dirigentským pultom stáť jej britský šéfdirigent James Judd 14-krát na 7 abonentných koncertoch. Pri jeho paralelných povinnostiach s iným orchestrami je to úctyhodné číslo. Zvolil si náročný repertoár, má dobré návrhy na pozvanie sólistov a vtláča pečať svojej osobnosti do interpretačného výsledku. Zvuk orchestra je zomknutý, jasný, frázy vyspievané, dynamika a oblúk celku sú premyslené a hráči brilantní. Juddovo gesto je precízne a jasné. Má v sebe severskú prísnosť, ale vie byť uvoľnený a ukázať aj humor a ľahkosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, James Judd, dirigent, 30. 11. 2018
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, James Judd, dirigent, 30. 11. 2018 (zdroj: Ján Lukáš, archív SF)

Presvedčiť sa o tom dalo v Divertimente od amerického skladateľa, jubilanta Leonarda Bernsteina, ktorý by sa bol v tomto roku dožil 100 rokov. Bernsteinovo dirigentské umenie a nezabudnuteľné moderované koncerty pre mládež vošli natrvalo do dejín hudby 20. storočia. Aj vďaka storočnici sa dostávajú aj jeho kompozície na koncertné pódiá. Divertimento z roku 1980 napísal autor k storočnici Bostonskej filharmónie, s ktorou bol vďaka svojmu učiteľovi a priateľovi Sergejovi Kusevickému po celý život spätý. V 7-časťovom diele vzdáva hold rôznym európskym skladateľom a cituje aj vlastné diela. A hoci autor prežíval neľahké obdobie v osobnom živote, napísal svižné dielo, plné skladateľských hier, citátov, zaujímavých formou i obsahom. Pripomenul ním autorov, ktorých diela v Bostone zneli, ale aj dirigentov tohto významného telesa. Bola to pekná ukážka hravosti, ľahkosti a sviežosti zo strany dirigenta a výborne reagujúceho orchestra.

SkryťVypnúť reklamu

Sólistom koncertu bol Benjamin Grosvenor. Mladého britského klaviristu predchádzal chýr zázračného umelca. Medzinárodná kritika sa predháňa v pozitívnych ohlasoch na výkon dnes 26-ročného umelca, ktorý koncertuje na celom svete, získal za skvelé štúdium na Royal Academy of Music v Londýne excelentné vyznamenanie (Queen’s Commendation for Excellence) a s ním súvisiace štipendium na ďalšie umelecké projekty a podporuje ho aj privátna spoločnosť. Jeho nahrávky sa dostali na vrchol rebríčkov prestížnych časopisov Diapason d‘Or a BBC Music Magazine a výpočet slávnych dirigentských mien, orchestrov a sál, s ktorými spolupracuje, je taktiež úctyhodný. Robert Schumann, nemecký romantický mág, skomponoval pre svoju manželku Claru Koncert pre klavír a orchester a mol, op. 54. Pôvodne to bola Fantázia pre klavír a orchester, ktorú autor na naliehanie vydavateľa prepracoval do zaužívanej formy sólového koncertu. V Slovenskej filharmónii znel tento klavírny koncert opakovane, Grosvenorova interpretácia však bola výnimočným zážitkom. Dielo je krásne, kompaktné, sólové časti pôvabne zapadajú do celku a je len vecou spolupráce sólistu a dirigenta, ako sa podarí prezentovať klavírne sóla, orchestrálne vstupy a ich vzájomný dialóg. Čo vlastne odlišuje jednotlivých interpretov? Tí, ktorí prešli sitom súťaží a sú ovenčení titulmi, akoby už mali vopred zaručenú dobrú odozvu, ale nemusí to tak byť. Až reálny, živý kontakt ukáže silu výrazu a sugestívnosť interpretáce. Čo teda priniesol Benjamin Grosvenor? Ukázal prvotriednu disciplínu, žiadne gesto navyše, mozartovskú priehľadnosť, trblietavosť tónov, dynamickú rôznorodoť, tempovú ukáznenosť a krásne línie. Jeho sústredenosť na orchester, sústavný kontakt s hráčmi, akoby sa musel presviedčať, či súladia na stotinu sekundy presne a jeho prísne držanie tela, dokonalá technika, nie lacná virtuozita, rezonovali city, akoby tam ani bytosť nebola, iba tón - všetko bolo sústredené na výraz. James Judd a Slovenská filharmónia boli vynikajúcimi partnermi. Mladý umelec vyhovel nadšenému publiku a dvakrát pridal (Grieg - Lyrické kusy).

SkryťVypnúť reklamu
Slovenská filharmónia, James Judd, dirigent, Benjamin Grosvenor, klavír, 30. 11. 2018
Slovenská filharmónia, James Judd, dirigent, Benjamin Grosvenor, klavír, 30. 11. 2018 (zdroj: Ján Lukáš, archív SF)

To, čo je na koncertoch Slovenskej filharmónie vždy veľkým sviatkom, je možnosť, vďaka Slovenskému filharmonickému zboru, spoznať alebo znova si v prvotriednom naštudovaní (Jozef Chabroň) vypočuť vzácne vokálno-inštrumentálne diela. Tentokrát to bola Žalmová symfónia Igora Stravinského. Jeden z velikánov hudby 20. storočia, ktorý sa počas 1. svetovej vojny presťahoval do Paríža a pred nasledujúcou svetovou vojnou emigroval do Ameriky, spoznal v Paríži elitnú ruskú emigráciu a spriatelil sa so slávnym choreografom a impresáriom Sergejom Ďagilevom. Vďaka ich spolupráci vzniklo jedno z kľúčových diel, ktoré poznačilo celú hudobnú modernu, balet Svätenie jari, bol to škandál storočia (1913). Smrť Ďagileva v roku 1929 a spomienky na vrcholné tvorivé obdobie v Paríži, inšpirovali Stravinského pri tvorbe requiem - unikátnej Žalmovej symfónie (1930). Je to nezvyčajne skomponované dielo pre violončelá, kontrabasy, dychy (bez klarinetov), harfu, tympany, dva klavíry a zbor. Akoby sa autor pokúsil smútok „vykričať“. Literárnou predlohou je výber z troch žalmov, č. 38, 39 a 150 Vulgáty (latinský preklad Biblie zo 4. storočia), ktoré sú modlitbou k Pánovi a jeho chválospevom. Mrazivé, úprimné, nadovšetko pôsobivé dielo v sugestívnej interpretácii orchestra a zboru bolo veľmi vzácnym umeleckým a dramaturgickým činom. 

SkryťVypnúť reklamu
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, James Judd, dirigent, Jozef Chabroň, zbormajster, 30. 11. 2018
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, James Judd, dirigent, Jozef Chabroň, zbormajster, 30. 11. 2018 (zdroj: Ján Lukáš, archív SF)

N.B. Nadšenie španielskych turistiek, ktoré dostali lístky dve hodiny pred koncertom, z nich nevyprchalo počas celého večera. Sála bola takmer plná, ale na takéto koncerty sú lístky v zahraničí vypredané mesiace dopredu... Uvedomujeme si dostatočne, akú máme vzácnu kultúrnu ponuku v Bratislave (a na Slovensku)?

Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  302x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu