reklama

Rozprávka o šťastnom konci v SND

Na začiatku bola objednávka Opery SND pre skladateľa Petra Zagara na napísanie detskej opery, potom jeho dohovor o spolupráci s režisérom Svetozárom Sprušanským a vytvorenie libreta obľúbeným spisovateľom Danielom Hevierom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Po siedmich rokoch od premiéry Veľkej doktorskej rozprávky Milana Dubovského prichádza SND s novým dielom pre deti – tentokrát s rodinnou operou Rozprávka o šťastnom konci Petra Zagara.

Vznik nového diela je vždy veľkou výzvou. Pre Operu SND, ktorá mala dlho na repertoári napríklad operu Tibora Freša Martin a slnko a vo svojom repertoári má ešte stále Veľkú doktorskú rozprávku Milana Dubovského, detskú verziu Mozartovej Čarovnej flauty, či výpravný balet Luskáčik, je titul pre rodinné návštevy naozaj vítaný. Krásny plagát priam volá divákov na predstavenie a do konca sezóny už je vypredané. To je práve tá cesta, ktorou si divadlo otvára cestu k deťom, ale i k dospelým. Príklady zo susedných svetových scén svedčia o tom, že tvorba pre deti a uvádzanie detských opier je azda jednou z najvážnejších dramaturgických kapitol. Nevieme, ako sa vyvinie Opera SND po nástupe nového vedenia, nateraz zrušila jeden plánovaný titul a uvoľnený termín ponúkla práve tejto (taktiež plánovanej) novej slovenskej opere. Z hľadiska uvádzania detského repertoáru, ale aj z hľadiska uvádzania slovenskej hudby ide o chvályhodný čin – nový šéf opery, dirigent Rastislav Štúr, informoval na predpremiérovej tlačovej besede, že s premiérami pôvodnej tvorby bude pokračovať a prezradil, že na novom diele pre Operu SND už pracuje skladateľka Ľubica Čekovská.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Lenka Mačíková, Pavol Remenár
Lenka Mačíková, Pavol Remenár (zdroj: Foto: Marek Malůšek)

V kontexte uvádzania pôvodnej tvorby je Zagarova premiéra dôležitá. Veď v ostatných 20 rokoch sa na scénu SND dostali iba tri slovenské diela a hoci každé z nich bolo jedinečné, prvá scéna by si zaslúžila viac titulov (Martin Burlas - Kóma, Juraj Beneš - The Players a Ľubica Čekovská - Dorian Gray). Petrovi Zagarovi uviedlo SND v roku 2006 balet Sen noci svätojánskej a spolupracovalo s ním aj pri dramaturgii detskej verzie Čarovnej flauty a ďalších činoherných titulov. 

Rozprávka o šťastnom konci je pekným príbehom o láske, priateľstve, dobre a zle a, samozrejme, dobre sa končí. Temné sily schovali šťastný koniec, ale dvaja kamaráti - Júlia a Martin, ho idú hľadať, lebo chcú chorej kamarátke Márii pomôcť, urobiť radosť a hlavne, zachrániť život. Pred nami defilujú dobré a zlé postavy: chorá Mária, kamaráti Júlia a Martin, pomstychtivá kráľovná Belladona a jej tri dcéry, princezné Zlata, Zita a Zora, prisluhovač Koloman, ale aj dobrý kráľ Tichomír a víla Juliana, či princ Valerián. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Jana Bernáthová
Jana Bernáthová (zdroj: Foto: Marek Malůšek)

Skladateľ pracoval na partitúre dva roky. Výsledok je dobre počúvateľná, priam zapamätateľná hudba, má všetky atribúty opery – sólové árie, duety, tercetty, zbory. Z hľadiska dramaturgie mohli autori uvažovať o zhutnení textu, posune deja. Je to však, ako hovorí aj autor – číslovaná opera a ako taká počíta s "číslami", kde sa dej zastaví a prichádza pastva pre oči a uši. Opera evokuje silný príbeh Čarovnej flauty – na scéne je zlá kráľovná (takmer Kráľovná noci), dobrý a trochu nudný kráľ, ba i parcouristi tancujú ako vo viedenskej inscenácii Čarovnej flauty. Autor sám vraví, že návraty k minulosti sú vedomé a nakoniec, taká bola kedysi muzikantská prax. Po dielach sa siahalo, prepracovávali sa, aby vzniklo čosi nové, modernejšie. V Zagarovej opere na Sprušanského námet je obsahový posun - zlí neostávajú zlými, ale akceptujú svoje omyly a pridávajú sa k dobrým. V tom je jeho rozprávka jedinečná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Krásnu výtvarnú scénu a kostýmy vytvorili Diana Strauszová a Vladimír Král, pod choreografiu sa podpísala Silvia Hudec Beláková, účinkujú sólisti a orchester Opery SND, Pressburg Singers a parcouristi. Je to výtvarne farebné dielo, pútavé a idylické. Kostýmy zdôrazňujú charaktery – rozprávkové s alúziou na rozličné ľudské charaktery. Spektakulárne divadlo, zámerne hýrivé, plné akcie, hravé a tancujúce. Režisér Sprušanský rozohráva príbeh naplno. Trochu je škoda, že dialógy v prológu, ktorý sa odohráva v nemocnici, sú vopred nahraté hercami a znejú akoby z diaľky, nemocničný personál na scéne iba otvára ústa. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Marek Malůšek)

Orchester SND naštudoval dielo s dirigentom Dušanom Štefánkom, ktorý je oporou celého interpretačného ansámblu, dirigoval premiéru 27. 4. večer. Je dobré, že predstavenie je obsadené dvojmo (dirigovať bude aj Pavol Tužinský a aj sólisti sú obsadení dvojmo). Spievajú mladí operní sólisti, ktorí sú aj dobrými hercami a činia tak s nadšením a chuťou. Na premiére excelovali Lenka Máčiková ako Júlia, Pavol Remenár ako Martin, Jana Bernáthová v úlohe zlej kráľovnej Belladony, Denisa Šlepkovská, Andrea Vizvári a Katarína Juhásová ako tri princezné, Andrea Pietrová ako Juliana, úlohy kráľa sa ujal František Ďuriač, v postave Valeriána sa prezentoval Juraj Kuchar a ako Koloman Roman Krško. Chorú Máriu hrala detská herečka Hana Straková. Deti vystupujú v opere ako zboristi, ale miestami ako štatisti. Možno by sa časom mohli aj výraznejšie zapojiť do spievania, aj keď v hereckej akcii dianie osviežujú už aj len púhou prítomnosťou.

Cieľom tvorcov bolo vytvoriť pútové divadlo, odpútať deti a mládež od komercie, ktorá nás denne obklopuje a zaujať a priviesť deti a aj celé rodiny do divadla. Podarilo sa im to už v prvý večer – divadlo bolo plné rodín s deťmi a práve tie si to naozaj užívali. 

Tento typ rodinnej opery bude mať iste dlhý život - poctivo pripravená tvorcami, orchestrom a sólistami i hosťujúcim detským zborom a parcouristami, prístupná hudba Petra Zagara, ktorú s porozumením naštudoval Dušan Štefánek a čo teší najviac, je radosť, ktorá vyžaruje z pódia. Pričinili sa o to naozaj všetci. Je to tvorba čitateľná, zvládnuteľná, počúvateľná. Na detskú operu sa takýto jazyk a výpravnosť výtvarného riešenia i hereckej akcie hodí. Opera SND naštudovala dielo aj vďaka podpore Nadácie Petra Ustinova.

Peter Zagar (1961) je skladateľom, dramaturgom, redaktorom, režisérom a interpretom, prekladá odbornú muzikologickú literatúru. Absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave a umelecké študijné pobyty v Lyone a vo Filadelfii. V súčasnosti pracuje ako režisér v RTVS, predtým viedol Edičné oddelenie Hudobného centra. Je držiteľom niekoľkých ocenení – Ceny Slovenskej muzikologickej asociácie, Ceny Dosky a Ceny Jána Levoslava Bellu. Jeho skladby zazneli na Slovensku a v zahraničí, o i. v Čechách, vo Viedni, Londýne, Paríži, Amsterdame, New Yorku, Filadelfii, Petrohrade, Krakove. Bol členom festivalových výborov – Večery novej hudby, Melos-Étos, BHS. Pre SND vytvoril hudbu k baletu Sen noci svätojánskej, k tanečnému predstaveniu The Tempest a k rozprávkovej hre Kocúr na kolieskových korčuliach. Spolupracuje s nekonvenčnými súbormi a festivalmi a s tvorcami filmov.

Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu