Triumf Moniuszkovej opery Halka vo Viedni

Jeden z najlepších svetových tenoristov, Poliak Piotr Beczała, podmienil svoje hosťovanie v Theater an der Wien uvedením kultovej poľskej opery Stanisława Moniuszka Halka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Riaditeľ Theater an der Wien Roland Geyer ponuku prijal a poľská národná opera uzrela svetlo sveta v koprodukcii viedenského divadla s Národným divadlom vo Varšave na sklonku roka vlani. Vo Viedni znela opera počas 6 večerov (navštívila som predstavenie 22.12.), Varšava pripravuje premiéru na 11. február. 

Hudobná verejnosť si vlani pripomenula 200. výročie skladateľa 19. storočia Stanisława Moniuszka, ktorý vošiel do dejín ako tvorca poľskej národnej opery Halka. Po prvých neveľmi úspešných uvedeniach vo Viľniuse v r. 1848 a 1854 sa táto opera dočkala podľa Poliakov skutočnej premiéry o dve dejstva rozšírená v roku 1858 vo Varšave a odvtedy je trvale prítomná na poľských javiskách. Vďaka Halke získal autor post šéfdirigenta Národnej opery vo Varšave (Teatr Wielki), kde potom 15 rokov dirigoval, o.i. aj svoje ďalšie diela. Tie sa stali symbolom poľskej národnej identity.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moniuszko pochádzal z Ubiela neďaleko Minska, študoval v Berlíne, žil vo Viľniuse a neskôr vo Varšave. Jeho matka mala poľsko-maďarsko-arménsky pôvod. 

Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Monika Rittershaus)

Skladateľ čerpal z tradície, v ktorej vyrastal - litovskej, poľskej, ukrajinskej, či bieloruskej. V opere sa objavujú tradičné tance týchto kultúr, ale hudobný jazyk je moderný a európsky. 

Libreto vytvoril básnik Włodzimierz Wolski ako sociálnu drámu, znázorňujúcu feudálne pomery na príbehu lásky pána k jednoduchému dievčaťu, poddanej. Dráma znázorňuje nezmieriteľné rozdiely medzi spoločenskými vrstvami. Šľachtic Janusz miluje Halku, sľubuje jej spoločný život, ale ani skutočnosť, že s ním Halka čaká dieťa, nepreváži nad nezmieriteľnosťou statusu milencov. Goralku Halku úprimne miluje Januszov poddaný Jentok. Aby konečne pochopila, že si ju Janusz nevezme, zoberie ju Jontek na jeho svadbu. Halka však ostáva verná, Januszovi odpúšťa a berie si život.

SkryťVypnúť reklamu

Vo viedenskej inscenácii presunuli tvorcovia dej do 20. storočia, do rámca socialistického hotela do Zakopaného. Defiluje elita 70-tych rokov a gýč. Kostýmy sú autorstvom Francúzky Dorothée Roqueplo, prevláda strieborná a biela farba. V tvorivom téme je aj hviezdny slovenský scénograf Boris Kudlička. Vytvoril umný rámec hotela v podobe kovovej konštrukcie, naznačil prírodu. Tvorcovia bohato využili točňu na okamžitý presun deja, točila sa však neustále, čo príliuš zahusťovalo scénu a akciu. Ocenila som, že tradičná hudba a tanec odzneli náznakovo. Tomasz Wygoda výborne zapasoval tance do rámca modernej Halky.

SkryťVypnúť reklamu

Sólistickému obsadeniu dominovali traja protagonisti – svetová hviezda, tenorista Piotr Beczała ako Jontek, rovnako žiadaný poľský basbarytonista Tomasz Konieczny v postave Janusza a v recenzovanom predstavení v role Halky vynikajúca poľská sólistka Ewa Vesin. Spievalo sa po poľsky a k dispozícii boli titulky v nemčine.

Obaja mužskí protagonisti boli pilierom inscenácie. Beczała prežiaril svoj výkon veľkým porozumením textu a hudbe. Konieczny bol výborným speváckym, aj hereckým partnerom. A Halka v podaní Poľky Ewy Vesin? Divadlu sa podarilo získať túto vynikajúcu sopranistku tesne pred predstavením, aby „zaskočila“ za náhle indisponovanú sólistku, Američanku Corinne Winters. Našťastie, už bola v procese skúšania opery pre Varšavu. Vynikajúca speváčka s obrovským potenciálom.

SkryťVypnúť reklamu

Najsilnejším článkom produkcie bola hudba - sólisti, skvelý dirigent Łukasz Borowicz s Rozhlasovým orchestrom ORF a vynikajúcim Zborom Arnolda Schönberga v naštudovaní Erwinom Ortnerom. Vrcholom diela sú dramatické scény, keď sa Jontek snaží Halku získať a presvedčiť o pravde a zrade Janusza, keď ospevuje prírodu alebo scéna Halky v 2. dejstve a dramatický výstup nosného tria Vesin - Beczała - Konieczny. V ďalších postavách sa na dobrej úrovni prezentovali členka mladých sólistov Theater an der Wien, Poľka Natalia Kawałek a skvelý ruský basista Alexey Tikhomirov ako Stolnik.

Pravým víťazom drámy je Halka a jej sila v odpúšťaní – núka sa prirovnanie k Margaréte vo Faustovi, Jenůfe v opere Její pastorkyně alebo Katrene v Krútňave. 

Dejiny hudobnej vedy dokumentujú európsku tradíciu na príkladoch tvorcov Talianska, Francúzska a Nemecka. O slovanskej hudbe, mimo ruskej a českej, sa zmieňujú akoby okrajovo. Keď však počúvame Moniuszka, vnímame nielen jeho originalitu a skvelú skladateľskú zručnosť, ale aj profesionalitu a spôsob kompozície, aký obdivujeme u romantikov, či veristov západnej Európy.

Nasledovaniahodný čin Piotra Beczału!

Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  302x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 181x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 132x
  • Prečítané: 3 737x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 426x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 064x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 325x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 192x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Bombic sa vysmieva sudcom a pokračuje v nenávistných príspevkoch. Vyšetrovateľ nevie, čo s ním
Trumpove clá ovplyvňujú čínske fabriky. Obavy však majú aj Američania
Trampoty živnostníkov zo Spiša: Okupujú vrchné priečky rebríčka daňových dlžníkov
Vláda oficiálne škodí zdraviu (komentár)

Peter Tkačenko

Vláda oficiálne škodí zdraviu (komentár)

Raz budeme potrebovať splnomocnenca na preverenie manažmentu Petra Kotlára.

  • 10h
reklama
SkryťZatvoriť reklamu