Nora Skuta a Miki Skuta patria k tomu najcennejšiemu, čo v koncertnom umení máme. Postarali sa o nejeden zážitok na profesionálnych pódiách Európy a sveta. Legendárna je kritika BBC časopisu, ktorá vysoko hodnotila jeho nahrávku Bachových Goldbergových variácií v podaní Mikiho Skutu a Nora Skuta je vyhľadávanou sólistkou a komornou hráčkou doma a v zahraničí. Súčasťou ich skvelej kariéry je aj hra na dva klavíry. A to je vždy neopakovateľný zážitok. Mimoriadny bol ich koncert v Berlíne, ktorým otvárali predsedníctvo Slovenska v Rade Európy, či nedávno v Slovenskom rozhlase v Bratislave a do histórie sa zapíše aj nitriansky koncert s pozoruhodným repertoárom z diel pre dva klavíry od J. S. Bacha, Šostakoviča a Stravinského. Autori filmového spracovania koncertu, producent a hudobný režisér Anton Popovič a kreatívny producent Adrián Rajter, sa nechali inšpirovať práve týmto koncertom spred dvoch rokov a rozhodli sa ho navždy zachytiť. Skvelá myšlienka, pre ktorú získali RTVS a šéfdramaturgičku Ildikó Schreiberovú, akusticky výbornu, pred rokmi fungujúcu Moyzesovu sálu, hudobné nástroje z rakúskej pobočky renomovanej talianskej firmy Fazioli a podporu MK SR, Hudobného centra a sponzorov. A tak vznikla v októbri 2018 vysoko profesionálna a v slovenskom kontexte unikátna nahrávka RTVS s použitím 8 kamier, ktorá spĺňa tie najnáročnejšie profesionálne požiadavky dnešnej doby. Dokument je dokladom majstrovstva klavírnych sólistov Nory a Mikiho Skutovcov a úrovne filmového umenia.

Každé z vybraných diel ožíva v ich interpretácii v zvukovej kvalite a perfektnej štýlovosti, ich hra je brilantná, súhra stopercentná, súzvuk dokonalý. Koncert pre dva klavíry C dur, BWV 1061 J. S. Bacha znie na modernom nástroji šťavnato, pulzuje dokonale, dynamická škála Skutovcov vytvára bohatú farebnosť diela, skomponovaného priam na hranici hrateľnosti. Fascinujú každým tónom, hladia v jemnom adagio a oživujú mnohovrstevnú fúgu tretej časti. Concertino op. 94 D. Šostakoviča je naozajstným bonbónikom hudobnej literatúry pre dva klavíry a Skutovci sú aj v hudbe 20. storočia fascinujúci. Ich hra má drive, jej výraz je sugestívny, pričom melódie formujú malebne a s citom, burácajúce úseky diela nástojčivo vibrujú. Umelecký zážitok vyvrcholil dielo Svätenie jari I. Stravinského, ktoré dalo aj názov podujatiu. Interpretácia Skutovcov strhujúco vyjadruje nálady a obsah tejto kultovej skladby, defiluje pohanská svadba, orgiastické tance, všetko to, čo spôsobilo najznámejší hudobný škandál na začiatku minulého storočia a čo neskôr akceptoval svet ako tú najvyššiu kvalitu. A Skutovci znova nadchli.
Tentokrát však sa o zážitok v rovnakej miere postarali tvorcovia dokumentu. Je to naozajstný gesamtkunstwerk v rovnováhe hudby, záberov, réžie a priam umeleckého strihu. Skvelá práca kameramanov pod taktovkou hlavného kameramana Jána Meliša a réžia a strih Mateja Beneša sa podpísali pod veľmi zaujímavý a umelecky strhujúci dokument - vidieť ruky oboch majstrov, prestrihané v okamihoch cenných detailov diel, tak precízne interpretovaných a nanovo vytvorených v tom danom okamihu, hra svetla, zábery na celok, publikum, tajomná atmosféra stíšeného svetla a nadovšetko pôsobivých záberov na tváre umelcov, ich oči, prezrádzajúcich hlbokú sústredenosť, priam sa dalo čítať z ich duší.
Filmový dokument znásobuje rýdzo hudobný zážitok. Symbolické bolo, že kinopremiéra bola v kine Lumière, sprítomňujúcom jedných z prvých filmových tvorcov a že práve vďaka filmu bude existovať záznam o umení dvoch špičkových klavírnych sólistov Nory Skuta a Mikiho Skutu. Ostáva už len dodať, že kinopremiéra vzbudila zaslúžený záujem umeleckej obce a médií.
