Veľkonočný koncert Slovenskej filharmónie – na programe bolo dojímavé Dvořákovo Requiem

Vokálno-inštrumentálne diela zaručujú poslucháčsky úspech. Mimoriadnym zážitkom sú tie s duchovným obsahom.

Veľkonočný koncert Slovenskej filharmónie – na programe bolo dojímavé Dvořákovo Requiem
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Moje najsilnejšie umelecké zážitky viažuce sa na veľkonočné obdobie sú spojené s dielom Stabat mater Pergolesiho, Rossiniho alebo Dvořáka, nezabudnuteľnou bola pantomíma Milana Sládka v Katedrále sv. Hedvigy v Berlíne. Jeho umeleckou partnerkou bola svetová slovenská organistka Zuzana Ferjenčíková. Spolu s ňou pripravili drámu, akými sa kedysi hemžil stredovek pripomínajúci si rôznymi hrami a procesiami príbeh Ježiša Krista. Napokon na juhu Európy som zažila veľkonočné procesie v Seville, na Malte a na rôznych miestach Talianska, Španielska a Francúzska. V Berlíne znela hudba Marcela Duprého Krížova cesta a  toto isté dielo uviedla Zuzana Ferjenčíková v umeleckom partnerstve s recitátorom Štefanom Bučkom v Slovenskej filharmónii. Príbeh je taký dojímavý, že dodnes si ho vo viere, nádeji a láske pripomínajú vyše 2 miliardy ľudí na svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ion Marin
Ion Marin (zdroj: Alexander Trizuljak)

Slovenská filharmónia sa rozhodla zaradiť na toto obdobie dielo Antonína Dvořáka Requiem, smútočnú omšu pre sóla, zbor a orchester op. 89. Pre mňa je Requiem predovšetkým zádušnou omšou a v tom zmysle si ho spájam so sviatkom zomrelých. Čoraz častejšie sa však hráva bez spojitosti s religióznym obsahom v ktoromkoľvek čase. A dnes by mohlo byť na programe nepretržite. To, čo je na Dvořákovi príťažlivé, je svetlo, ktoré sa počas skladby vynára. Je to neha, veľmi hlboká viera a vyrovnanosť so životom, ktorý sa azda ku každému vie ukázať aj v temnejších farbách.

Dvořákovo Requiem je dielom zrelého majstra. Je skomponované s istým odstupom od vnútorných chvení majstra. Je meditáciou o živote a smrti a modlitbou. Má spolu trinásť obvyklých častí zádušnej omše (prvý diel osem, druhý päť), vrátane časti Dies irae (Deň hnevu), ktorú Druhý vatikánsky koncil zrušil. Okrem toho Dvořák medzi Sanctus a Angnus Dei vložil časť Pie Jesu, skomponovanú na základe záverečného textu sekvencie Dies irae.

SkryťVypnúť reklamu

Kateřina Kněžíková, Jarmila Balážová, Peter Berger, Jozef Benci
Kateřina Kněžíková, Jarmila Balážová, Peter Berger, Jozef Benci  (zdroj: Alexander Trizuljak)

Forma sa vyvinula v stredoveku a za 500 rokov vzniklo vyše 2000 skladieb tohto druhu. Popri najslávnejších – Verdiho, Pergolesiho, Mozarta, Berlioza či Brahmsa, je Dvořákovo Requiem zaujímavé pre neho typickou spevnosťou, dve časti sú dokonca skomponované v durovej tónine. Je v ňom veľa nehy, citu, oddanosti a pokory. Dielo z roku 1891, trvá 95 minút, ktoré prejdú bez toho, aby sme si uvedomili ich dĺžku.

V Redute odznelo Requiem Dvořáka 5. a 6. apríla 2023 pod taktovkou rumunského dirigenta Iona Marina, umeleckej osobnosti, známej aj zo Slovenska, ale najmä z významných pódií sveta. Bol štyri roky asistentom Claudia Abbada. Rumunsko je kolískou veľkých osobností a dnes pri slobodnom pohybe ľudí máme možnosť obdivovať ich umenie. Marin má pevnú taktovku a obrovský aparát – orchester Slovenská filharmóniaSlovenský filharmonický zbor so štyrmi sólistami pozorne sleduje každý jeho pohyb. A on presne vie, čo chce spolu s Dvořákom tlmočiť - jeho hĺbku a posolstvo zmierenia.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Ion Marin, 
Kateřina Kněžíková, Jarmila Balážová, Peter Berger, Jozef Benci
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Ion Marin, Kateřina Kněžíková, Jarmila Balážová, Peter Berger, Jozef Benci  (zdroj: Alexander Trizuljak)

Sólisti zaujali svoje miesta pred zborom medzi orchestrálnymi hráčmi, ktorí sa rozostúpili po oboch stranách. Malo to vplyv aj na zvukovú stránku, častý sólista – basklarinet (bravó Zuzana Hudecová) sa ozýval úplne zľava, lesné rohy taktiež a, samozrejme, pozauny úplne sprava. A ladná harfa tiež úplne zľava. Zbor pripravil český zbormajster Jaroslav Brych. Veľká zodpovednosť, vyplývajúca z nedávneho významného ocenenia v Nemecku, znamená pre zbor ešte poctivejšiu prácu. Tá je tu vždy a za každých okolností. Verím, že práve Dvořák sa im spieval ľahko a mohli do neho vložiť svoje srdce, veď latinské texty stredovekej zádušnej omše dobre ovládajú. Fascinoval ma mužský zbor v opakovaných sólach a capella, znie jasne a zreteľne a pianissimá sú až nečujné. Fúgy Quam olim Abrahae ukázali majstrovstvo všetkých hlasových skupín, vrátane majstrovstva orchestra. Tak dobre disponovaný orchester - sláčiky, dychy, ktoré prinášajú priam sólové výkony a, samozrejme, aj bicie, harfa a organ, je naozaj radosť počúvať i zrakom sledovať. Marin musel byť rovnako spokojný ako vďačné publikum, skúsené, vzdelané a oddané.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Ion Marin, Jaroslav Brych Kateřina Kněžíková, Jarmila Balážová, Peter Berger, Jozef Benci
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Ion Marin, Jaroslav Brych Kateřina Kněžíková, Jarmila Balážová, Peter Berger, Jozef Benci  (zdroj: Alexander Trizuljak)

Veľkým bonusom koncertu bol výber sólistov. Dá sa jednoznačne gratulovať dramaturgii za skvelý nápad pozvať presne túto česko-slovenskú štvoricu. Sopranistka Kateřina Kněžíková stála nedávno na pódiu Reduty v jemne zredukovanom oratóriu Svatební košile Antonína Dvořáka. V Requiem, ktoré je z hľadiska speváckych partov veľkorysejšie a dobre napasované na prirodzené rozpätie hlasov, znel jej prierazný soprán bezproblémovo, trblietavo a presne podľa potreby intenzívne alebo ticho a nežne. Mezzosopránový part zverila dramaturgia Jarmile Balážovej. Tiež nie je na Slovensku neznáma. Hlavne v produkciách z oblasti starej hudby sa objavuje v partnerstve so slovenskými súbormi. Vyškolená v Bratislave, Čechách a Poľsku má dobre posadený, veľmi efektný a krásne zafarbený mezzosoprán. V Dvořákovi súladila s ďalšími tromi sólistami. To sa presne dá skonštatovať aj o tenoristovi Petrovi Bergerovi a basistovi Jozefovi Bencim.

Peter Berger, Kateřina Kněžíková, Ion Marin, Jarmila Balážová, Jozef Benci
Peter Berger, Kateřina Kněžíková, Ion Marin, Jarmila Balážová, Jozef Benci (zdroj: Alexander Trizuljak)

Berger je popri Košiciach častým hosťom v Bratislave a je pozývaný aj na významné medzinárodné pódiá. Jeho tenor je zvučný a dobre vedený vo všetkých registroch. Má peknú farbu, vhodnú aj na slovanský repertoár. Bol to veľký zážitok vidieť ho práve v Dvořákovi, kde jeho hlas má krásny part. Jozef Benci je pravdepodobne na vrchole svojej speváckej kariéry. Jeho prejav nadobudol istotu a prezrádza isté zvnútornenie umeleckého výrazu. Nie je to púha zvukovosť, ale krásne melodické línie, legáto a  hĺbka. Kvarteto sugestívne spievalo svoje a capella partie, so zborom a aj s orchestrom vo vypätých majestátnych úsekoch skladby. 

Premiéra diela sa uskutočnila v roku 1891 v Birminghame, dirigoval autor. Prvá časť Requiem znela aj na pohrebe československého a neskôr českého prezidenta Václava Havla v roku 2011. Toto majstrovské Requiem zaujíma popredné miesto v svetovom repertoári a v podaní Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru a štvorice česko-slovenských sólistov bolo hlbokým umeleckým zážitkom.

 

 

Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  301x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu