Výborný Daniel Raiskin so Šostakovičom a Berliozom

Budúci šéfdirigent Slovenskej filharmónii Daniel Raiskin dirigoval minulý týždeň v Redute Symfóniu č. 6 Dmitrija Šostakoviča a Messe solennelle Hectora Berlioza.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pred takmer tromi desiatkami rokov dominovala v kultúrnej obci veľká udalosť – objav strateného diela francúzskeho velikána romantizmu Messe solennelle Hectora Berlioza. Na trh sa dostala dodnes referenčná nahrávka stratenej skladby s dirigentom Johnom Eliotom Gardinerom.

Slávnostnú omšu napísal mladý 20-ročný skladateľ ako svoje prvé dielo a keďže parížska premiéra v roku 1825 v Kostole sv. Rocha, ani uvedenie o dva roky neskôr v Kostole sv. Eustacha v Paríži neboli úspešné, autor partitúru, s výnimkou časti Resurrexit, zničil. Tak to píše vo svojich Pamätiach. Úplnou náhodou však partitúru našiel v roku 1992 organista v Antverpách Frans Moors a slávny objavovateľ neznámej hudby, John Eliot Gardiner, sa rozhodol dielo zrekonštruovať a uviesť do života. Skladba, samozrejme, vzbudila rôzne polemiky, hlavne v odbornej verejnosti, pretože dielo síce kopíruje časti omšového rituálu, ale je mladícky svieže a na mnohých miestach akoby neposlušné, nezrelé. Mnohé úseky použil Berlioz v neskorších, skladateľsky vysoko profesionálnych dielach. (Na nahrávke sú dokonca dve verzie Resurrexit – originálna a aj historicky poučená, spracovaná.) Niet väčšej radosti pre muzikológa, ako nájsť dielo, zrekonštruovať ho a vrátiť publiku, či doplniť reálie o nové historické údaje. Preto skutočnosť, že naša erbová koncertná inštitúcia uviedla toto dielo takmer okamžite po jeho objave, v roku 1999 a dnes znova po 20 rokoch, svedčí o hlbokých úvahách dramaturgov a tvorcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Daniel Raiskin, Sergej Tolstov, Linda Ballová, Tomáš Juhász
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Daniel Raiskin, Sergej Tolstov, Linda Ballová, Tomáš Juhász (zdroj: Foto: Ján Lukáš)

Bola to aj pekná interpretačná príležitosť, a to pre orchester a aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý pripravil zbormajster Jozef Chabroň. Blysol sa v ňom budúci šéfdirigent Daniel Raiskin, ktorého slovenské publikum pozná a oceňuje jeho kvality. Ruský dirigent s európskym vzdelaním a záberom až na americký kontinent bude pravdepodobne dôležitý pri stabilizácii výkonov nášho prvého orchestra. Privilegované teleso tak po šťastnom období s Francúzom Emmanuelom Vuillaumom a aj v súčasnosti s Britom Jamesom Juddom, ktorý sa zasadil za uvedenia mnohých v Európe zriedka hrávaných opusov, bude mať nasledovníka v ruskom umelcovi z Petrohradu, kolísky ruského európskeho umenia.

SkryťVypnúť reklamu

Raiskin má pevnú ruku a čo je ešte lepšie, veľkú a čitateľnú autoritu. Ctí ho aj vynikajúci výber diel – pôvabný Šostakovič a Berliozova omša nepatria k bežne hrávaným skladbám, hoci k epoche napríklad Ladislava Slováka sa viaže takmer kompletné uvedenie Šostakovičových symfónií, nehovoriac o ostatných rokoch, kedy sa v Redute objavuje ruská hudba neustále, takže aj Šostakovič odznel v interpretácii skvelých hostí i domácich. Vždy vítam viac, keď je dramaturgia pestrá a aj zakotvená v istej tradícii, ale nájsť rovnováhu a zároveň polichotiť publiku, nie je ľahké a filharmónia to nechce robiť lacno.

SkryťVypnúť reklamu

Takže 6. symfónia Šostakoviča bola titulom, ktorý láka skôr skúseného poslucháča a verného abonenta. Raiskinovu silu som odhadla po prvých taktoch. Ešte nikdy predtým som nezažila Slovenskú filharmóniu hrať jedným dychom, ťahať tak, ako keď hrajú viedenskí filharmonici, či berlínski. V Šostakovičovi vládla disciplína, prežarovala radosť z hry a nenútený súlad s dirigentom. Možno k úspechu prispel koncertný majster Ewald Danel, ale skôr sa prikláňam k tomu, že pripravovaná zmena na poste šéfdirigenta, spôsobuje radostné očakávanie a inšpiruje ku koncentrácii. Šostakovičova symfónia má netradične iba 3 časti, je to absolútna hudba, ale pri lepšom počúvaní možno – ako vlastne vždy u Šostakoviča – vytušiť iróniu, vzdor, za notami je veľa prežitého a podľa autora bulletinu Ivana Martona možno aj úškľabok Stalinovi. Šostakovič musel veľa prežiť a prehltnúť a všetko v jeho tvorbe má obrovskú silu.

SkryťVypnúť reklamu
Daniel Raiskin
Daniel Raiskin (zdroj: Foto: Ján Lukáš)

Oproti tomu bol Berlioz uvoľňujúci. Veľkú úlohu má zbor, ktorého party sú mimoriadne náročné, soprány svietili a hoci nie vždy úplne bezchybne, prevládol hedonistický zvuk. Mužské hlasy vyzneli suverénnejšie. Zbor sa zaskvel v celom diele, imponoval napríklad vo výbušnom a radostnom Resurrexit.

Sólisticky mal najzávažnejší part basbarytonista Sergej Tolstov, ktorý vyniká svojím zamatovým hlasom, nikdy nesilí. Jeho sólo začalo v časti Credo, spieval aj v duu so sopranistkou Lindou Ballovou v časti Incarnatus, obaja na vysokej úrovni. Ďalším sólistom, ktorý sa ozve až takmer na záver, v časti Agnus Dei, je tenorista Tomáš Juhász. Ujali sa svojich partov decentne.

Obrázok blogu

Z nepochopiteľných dôvodov vypadlo z programu koncertu až 11 častí Berliozovho diela, ktoré okrem bežných omšových častí obsahuje aj ďalšie. Pribudli v ňom však informácie o budúcich koncertoch, čo je potešiteľné.

Takže na záver konštatujem, že prísť na koncert Slovenskej filharmónie a písať o dobrom výkone a premyslených plánoch, je veľmi oslobodzujúce.

Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  302x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu