Sieťovaním sa dá urobiť veľa rôznych výrobkov, napríklad tašky, rukavičky, rôzne sieťky, ale aj dečky, čipky a obrusy.Na to aby sme ich mohli zaujimavo ukončiť, potrebujeme vedieť ako sa robia zuby. Zuby, zúbky sú jedna z možností ozdobného zakončenia práce.
Zuby - Budeme tvoriť pravidelné zuby s tým, že najnižší bod je polovica. Začneme na pomocnej niti dvomi očkami. V ďalších riadkoch jedno očko na konci riadku pridávame. Vytvorí sa nám trojuholník a najvyšší bod zubu. V nasledujúcom riadku usieťujeme rovnaký počet očiek. Ďalší riadok usieťujeme len do polovice - najnižší bod zubu. V ďalšom na konci riadku jedno očko pridáme. Nasledujúci - rovnaký počet. Ďalší riadok - jedno očko pridáme. Takto sieťujeme až kým nie sme na najvyššom bode zubu. V ďalšom riadku usieťujeme rovnaký počet očiek a v nasledujúcom do polovice. Opakujeme tak dlho, kým nemáme dostatočne dlhú prácu. Aby sme mali koniec pekne zarovnaný do pravého uhla, tak na vnútornej strane začneme uberať. Podrobne je to znázornené na obrázku alebo sa to môžete naučiť na kurze.
((foto01))
Nadväzujúci uzlík, tkáčsky uzol, spojovací uzol, škotova spojka - využijeme ju vtedy, keď sa nám už míňa priadza a potrebujeme nadviazať. Najvhodnejšie je to urobiť na začiatku alebo konci riadku. Novou priadzou vojdeme zospodu do slučky, kde nám končí stará priadza. Ideme nad slučkou vľavo, potom pod celou slučkou vpravo. Nad slučkou vpravo a nad novou priadzou znovu do slučky a za oba konce zatiahneme (vid obrázok). Páči sa mi ako tento uzol formou rozprávky popísali na stránke http://gord.gringo.cz/Uzly/index.html :
„To si to takhle řekou pluli dva úhoři a zničeho nic se spolu potkali. Ten jeden byl starší, silnější, méně ohebný, ale rozumnější (modrý provázek na obrázku výše). Moc o seznamování nestál. Dal se tedy na útěk, tedy správněji by asi bylo 'úplav' :-) - prostě a jednoduše se otočil a plaval od toho mlaďocha pryč (vytvořil ze svého těla ohyb). Ale mlaďoch byl zvědavý a jako každé mládí i trochu přidrzlý a navíc rychlejší staršího. Podplaval jej tedy a jak prozkoumávat svoji novou známost, obkroužil ji (obkroužil oba konce ohybu). A když to zůstalo bez kladné odezvy, otočil se taky, ještě jednou se důvěrně otřel o tělo starocha (protáhl se pod svým vlastním tělem), a když se stále nic nedělo, definitivně to zabalil. Jaké bylo překvapení obou, že se od sebe nemohli oddělit ..."
((foto02))
Ak by sme si chceli urobiť okolok okolo výstrihu topu, trička, tak potrebujeme vedieť ako sa robí okienko.
Okienko sa skladá z troch častí A, B, C. Časť A začíname dvoma očkami na pomocnej niti. V každom ďalšom riadku na konci jedno očko pridáme a vytvoríme tak trojuholník. Počet očiek v poslednom riadku trojuholník musí byť polovica očiek mínus jedno ako chceme mať široký rámik (viď obrázok). Časť B - pokračujeme, kde sme skončili časť A. Usieťujeme riadok do polovice plus jedno (napr. riadok má 7 očiek, tak usieťujeme 4, 8 očiek - 5 atď.). Vrátime sa na vonkajší okraj okienka, kde na konci riadku jedno očko pridáme. V ďalšom riadku na vnútornej strane okienka na konci riadku dve očká zosieťujeme dohromady. Toto pridávanie a uberanie opakujeme až sa dostaneme do vnútorného rohu. Ten urobíme tak, že sieťujeme od vonkajšieho rohu. Posledné dve očká zosieťujeme dohromady a hneď do toho istého očka pridáme jedno očko. V ďalšom riadku na vonkajšej strane na konci riadku zosieťujeme dve očka. Na vnútornej strane očká pridávame, na vonkajšej uberáme až prídeme do ďalšieho vnútorného rohu. Odstrihneme priadzu od sieťovacej ihly. Časť C - vrátime sa k časti A. Z vonkajšej strany nadviažeme priadzu a usieťujeme očká do polovice plus jedno (viď časť B začiatok). Tu na vonkajšej strane pridávame a na vnútornej uberáme. Usieťujeme od vnútorného rohou. Ideme od vonkajšej strany k vnútornej, kde posledné dve očká zosieťujeme dohromady a hneď na to pridáme očko do toho istého. Teraz uberáme na vonkajšej strane a pridávame na vnútornej strane až prídeme do rohu. Časť D - pokračujeme ďalším riadkom za časťou B a C. V strede zosieťujeme posledné očko časti C a prvé očko časti B. V ďalších riadkoch na konci riadku uberáme až do posledného očka.
((foto03))
Týmto sme uzavreli základy sieťovania. Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, príďte sa pozrieť na moje stránky alebo sa prihláste do kurzu sieťovania, kde sa dozviete ako zdobiť sieťovaním, výšivka v sieti.