U nás plánovanie svadby trvá väčšinou pol roka a viac, v Kórei asi tri mesiace. Do svadby po zásnubách sa väčšinou nečaká dlho a už vôbec nie rok. Dôvodom prečo sa páry tak rýchlo oddávajú po zásnubách je to, že kórejská spoločnosť je vybudovaná na báze rýchlosti a spoľahlivosti. Oddávacie miestnosti sú špeciálne miestnosti, kde sa pár oddáva. Hneď ako "svadobná" firma s vami podpíše zmluvu, ich zamestnanci budú mať za úlohu naplánovať všetky detaily, od kvetov, stoličky, obrusy, jedla, až po hudbu. Pár si zakúpi takzvaný svadobný balík a podľa toho sa organizuje celá svadba. V balíku je zahrnutý mejkup a účes pre nevestu a tiež ženícha. Áno, aj muži na svojej svadbe nosia mejkap, aby zakryli nedostatky tváre ako napríklad pehy.

Všetko ako na bežiacom páse
Keďže všetko prebieha ako na bežiacom páse môže sa stať, že sa zrazíte so svadobným párom a svadobčanmi, ktorí sa vzali len minútku pred vami alebo idú hneď po vás. Takisto môžete naraziť na tím ľudí, ktorí vašu miestnosť upratujú a chcú vám slušne naznačiť, aby ste sa presunuli a umožnili tak sobáš ďalšiemu páru. Ak chcete viac súkromia, musíte si priplatiť.
Máloktoré Kórejčanky si kupujú svadobné šaty, zapožičanie je jednoduché, keďže väčšina žien má v Kórei podobnú postavu a vkus. Je ekonomickejšie si šaty zapožičať a tak vymeniť aj päť šiat, ktoré žena nosí počas fotenia (už od zásnub).
Väčšinou sa stáva, že rodičia nevesty a ženícha pozvú ľudí, ktorých mladomanželia ani nepoznajú. Niekedy može byť pozvaných aj cez 500 ľudí. Pár musí pred začatím obradu pozdraviť každého hosťa. Našťastie tradície sa postupne menia a niektoré mladé páry odmietajú obrovské svadby a niekedy si ich aj zaplatia samy.
Peniaze, peniaze, a ešte raz peniaze...
Ak by ste niekedy šli na kórejskú svadbu, pripravte si obálku s peniazmi ako dar. Suma záleží od toho v akom vzťahu ste so ženíchom alebo nevestou. Ak si nie ste istí koľko bankoviek máte do obálky vložiť, môžete si sumu porovnať s priateľmi, ktorí na svadbu idú. Podľa kórejskej tradície rodina ženícha sa musí postarať o dom alebo byt a rodina nevesty ho musí zariadiť a tiež poskytnúť relatívne vysoký finančný dar rodine ženícha. Našťastie tieto tradície sa pomaly vytrácajú, keďže celý proces je veľmi finančne náročný pre obe strany (berúc do úvahy, že rodičia majú niekoľko detí, ktoré sa počas života oženia alebo vydajú).
Na obrad ide nevesta a ženích spolu
V Európe ženích by nemal vidieť nevestu až kým sa nestretnú pred oltárom, keďže to prináša nešťastie. V Kórei takýto zvyk neexistuje. Ženích a nevesta naopak cestujú do oddávacej miestnosti spolu. Pred obradom sa rozdelia. Muž sa stretne so svojimi rodičmi a pozdraví hostí, žena sa presunie do inej miestnosti, kde zdraví hostí a fotí sa s nimi. Všetko je dokonalo naplánované. Počas obradu nie sú prítomné družičky a nikto vám nepodrží obrúčky. Jedlo sa servíruje hneď po obrade a na nič sa nečaká.
Nie všetko je vždy kórejské
Keďže Kórejčanky preferujú kariérne úspešných mužov, častokrát sú muži donútení si nájsť manželky z iných krajín. Nevesty pochádzajú hlavne z Vietnamu, Číny a Filipín. Muži si manželky hľadajú cez špeciálne agentúry na objednávku.
>>> Páčia sa ti moje články? Daj mi LIKE na Facebook a sleduj tak moje každodenné updaty
Zdroj:
http://runawayjuno.com/runaway-tales/the-complete-guide-to-korean-traditional-wedding-ceremony/
https://en.wikipedia.org/wiki/Marriage_in_South_Korea
http://www.nytimes.com/2009/11/18/world/asia/18iht-gifts.html?mcubz=0