Kde bolo, tam bolo vzniklo v roku 1268 jedno mesto. Splynutím dvoch osád, nemeckej a slovenskej sa narodilo mesto Villa Nova. Významným sa stalo o takmer sto rokov neskôr udelením práva konať trh. Ďalším významným medzníkom bolo začlenenie mesta do Spišského zálohu v roku 1412. Počas zálohu aj naše mesto zastihla veľká dejinná udalosť, Teda reformácia. Už predtým sa v našom meste zakladali školy v rámci rímskokatolickej cirkvi.
S príchodom reformácie sa rozšírila vzdelanosť aj v našom meste. Priniesli ju sem noveskí študenti z Wittebergu. Evanjelici sa vzdelávali v nemeckom jazyku, filozofií matematike a iných vedných odboroch. Zapojili sa do spolkového života mesta a bezpochyby pozdvihli význam mesta a nadviazali na svojich nemeckých predkov.
Je dôležité povedať, že do života evanjelikov často zasahovala aj rekatolizácia. S týmto javom sa evanjelici stretávali až do vydania tolerančného patetntu. Po jeho vydaní bolo evanjelikom umožnené postaviť si múrovaný kostol v strede námestia. K výstavbe došlo v roku 1790. Trvala šesť rokov. Kostol je postavený v klasicistickom slohu. Pôvodne mala byť jeho súčasťou veža. Pre výstavbu veže sa spevnili tri štíty kostola spolu s hlavným. Finančná náročnosť tejto stavby neumožnila výstavbu veže.
Súčasťou kostola je aj knižnica. Nachádzajú sa v nej knihy viacerých vedných odborov. Okrem iného aj Orbis Pictus od J.A. Komenského
Zaujímavosťou je, že funkciu zvolávania do oboch kostolov prebral po rekonštrukcií v roku 1896 veľký rim-kat kostol.
