Naše mesto starne. V roku 2031 bude mať mesto v postproduktívnom veku na 8038 ľudí. Už teraz sa však treba pripravovať na tento stav.
V dohľadnej dobe mesto plánuje realizovať výstavbu nového Domova dôchodcov, čím by sa mala rozšíriť súčasná kapacita. Malo by to byť formou izieb hotelového typu. V súčasnosti musí mesto doplácať na prevádzku Domova dôchodcov, mesto teda pristúpilo k zvýšeniu poplatkov za pobyt v Domove dôchodcov
Ako som spomínal výhľad starnutia v našom meste je stúpajúci. S tým súvisí aj budúca potreba výstavby mestských nájomných bytov určených pre ŤZP občanov a seniorov. V súčasnosti mesto disponuje viac ako 400 nájomnými bytmi. Mnohé z nich by však potrebovalo rekonštrukciu. V súčasnosti ich spravuje správcovská firma, ktorá však vykonáva nevyhnutné opravy. Z tohto dôvodu by bol vhodnejší prechod pod Mestský podnik, ktorý by časom dokázal rekonštruovť tieto byty.
Ďalším bodom zlepšenia by bola výstavba mestkých bytov pre mladé rodiny. Mesto však nemá vlastné prostriedky na dobudovanie takýchto bytov. Aj toto je čiastkové riešenie tejto demografickej problematiky.
Je dôležité, aspoň čiastkovo zastaviť tento trend. Preto oceňujem prístup Oddelenia výstavby a dopravy, ktoré si rekonštrukciu budov a chodníkov uvedomuje ako prioritu. Aj keď viem, že mesto nemá v súčasnosti finančné zdroje na tieto opravy a úpravy. Oddelenie výstavby a dopravy vníma debariérizáciu verejného priestoru, ako sociálnu otázku. Preto je veľmi dôležité, aby bola debariérizácia vnímaná ako sociálna vec. Býva to napríklad v debariérizácii budov patriacich mestu, debariérizácii mestských bytov v individuálnom prístupe, rekonštrukciám chodníkov
Dôležité je tiež apelovať na pamiatkový úrad, aby si uvedomili potrebu rekonštrukcií budov. Aj takýmito bodmi by sa mohol uľahčiť život dôchodcom v našom meste.