Spolky v Spišskej Novej Vsi 1848-1918

V tomto období mali veľký význam ženské spolky. Viac v článku nižšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Spolky v Spišskej Novej vsi v rokoch 1848-1918 Spišskonovoveský dobrovoľnícky hasičský spolok vznikol v roku 1873. Chránil zdravie a majetok občanov mesta pred zásahom požiaru. Zakladateľom spolku bol Tobiáš Putsch, ktorý bol učiteľom telocviku. Z tohto dôvodu spolok požadoval, aby sa jeho činnost rozšírila o telocvik. Neskôr sa z hasičského spolku preto stal Novoveský telocvično-hasičský spolok. Vznikol 13. júna 1875. Jeho úlohou bolo starostlivosť o telo, udržiavanie zdravia a sily prostredníctvom telovýchovných cvičení a ochrana zdravia a majetku občanov mesta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľký význam mali aj spoločenské spolky. Združovali obyvateľov pri trávení voľného času. Nazývali sa aj kasíno . Mali svoje miestnosti, knižnicu a čitáreň. Zo svojich príjmov kupovali noviny a časopisy. Kasíno bolo určené mužom. Malo rozvíjať ich morálny a spoločenský charakter. Šírilo maďarskú vzdelanosť Hrali sa tu spoločenské hry, kartové hry a domino Aktívnym spolkom bol tiež Katolícky kruh. Poriadali tanečné zábavy, divadelné predstavenia. Aktivity boli zamerané na ľud. Používal slovenský jazyk.

Ženské spolky

V našom meste pôsobili a ženské spolky. Bolo ich až päť. Najstarším ženským spolkom bol Spišskonovoveský ženský spolok. Ten pôsobil v našom meste už v 60. rokoch a predložil obnovené stanovy v aprili 1870.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníčkou spolku bola Sidónia Prihradnyová. Úlohou spolku bolo udržiavanie detskej škôlky, starostlivosť o telesnú a duševnú výchovu ženskej mládeže, povznesenie a morálna podpora slúžok. Prostriedky na to klub nachádzal vo vstupnom z koncertov, divadelných predstavení, tanečných zábav, či v členských poplatkoch. Spolok založil aj detskú škôlku. Tú však po krátkej dobe zatvorili pre silnejúcu maďarizáciu. Vo februári 1886 prevzal spolok existujúcu Novoveskú ženskú priemyselnú školu. Učili sa v nej dievčatá, ktoré ukončili základnú školu. Venovali sa kresleniu strihov, strihaniu a šitiu bielizne a šiat, pleteniu, háčkovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Spolok mal v roku 1886 až 201 členov.

Podporoval materskú školu, jasle, siroty a sirotinec a tiež vdovy. Rozvoj spolku znamenal aj vznik šiestich výborov. 1. Výbor pre ženskú priemyselnú školu 2 dozorný výbor detských jaslí a detskej škôlky. 3. Výbor pre výpomocnú činnosť 4. Organizačný výbor 5. Výbor pre odmeny slúžkam 6. Revízny výbor hospodárenia. Spolok poriadal pravidelné divadelné predstavenia, z ktorých fimancoval svoju činnosť.

Výnos z predstavenia z 26. marca 1887 1538 zlatých, sa použil na pomoc chudobným vdovám a sirotám, vzdelávanie dievčat po skončení ľudovej školy, rozvoj jaslí a škôlky.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora slúžok, ktoré boli viac rokov v jednej rodine, či príspevok päťdesiatim rodinám na Vianoce. Všetky spomenuté aktivity boli v hodnote asi 15 000 zlatých

V meste pôsobil aj Židovský ženský spolok. Vznikol 2. marca 1882 Jeho úlohou bolo . pomoc chudobným a sirotám . opatera chudobných šestonedeliek . ošacovanie chudobných žiakov . obstarávanie kníh pre chudobných žiakov . podpora dievčat pri výdaji.

Spišskonovoveský prvý spolok detskej škôlky vznikol v roku 1873. Z názvu spolku vychádza zameranie na deti a vytvorenie škôlky podľa modelu Frőbela. Členiek bolo 38 a ich počet sa nemohol zmeniť

Katolicky ženský spolok vznikol v roku 1912. Podporoval katolícku meštiansku školu, siroty a vzdelávanie v kresťanskom duchu.

V meste krátko pôsobil aj evanjelický ženský spolok diachristiek. Jeho stanovy však neboli schválené a tak čoskoro zanikol.


Viktor Pamula

Viktor Pamula

Bloger 
  • Počet článkov:  141
  •  | 
  • Páči sa:  174x

Som mladý človek a študent. Vo svojom živote mám však od narodenia niečo s čím sa nezaobídem. Som na invalidnom vozíku. V tomto blogu by som rád poukázal na problémy, s ktorými sa stretávam. Sú to problémy s bariérami ľudskými ale aj materiálnymi. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu