Sviatlana Cichanovská sa po uväznení je manžela stala vyzývateľkou Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách. Ten síce prezidentské voľby vyhral. Avšak tie boli zmanipulované, fakticky je tak prezidentkou Bieloruska práve Cichanovská.
Po voľbách na vládne výsledky volieb zareagoval bieloruský ľud. V krajine sa začali masívne protesty proti Lukašenkovmu režimu. Do čela protestov sa postavili tri ženy Sviatlana Cichanovská Maria Kalesnikava a Veronika Cepkalo. V krajine nastalo masívne zatýkanie. Z tohto dôvodu bola Cichanovská nútená ujsť do Litvy. Tá jej poskytla politický azyl a podporu.
Líderka opozície pred dvoma týždňami vystúpila na bezpečnostnej konferencií GLOBSEC 2020 v Bratislave.
"Je to škoda, že niektoré krajiny, niektorí lídri nepodporujú Bielorusov v boji za ich práva samostatne rozhodovať o budúcnosti Bieloruska."
Rusko vyhlásilo po bieloruskej opozičnej líderke pátranie . Tá sa to dozvedela od novinárov. " Nič sa tým nezmenilo. Nič sa nezmenilo v mojom úsilí o dosiahnutie zmien v Bielorusku. Bojujeme za víťazstvo a iba po víťazstve sa budem môcť vrátiť domov."
Cichanovská po odchode z Bieloruska absolvovala viacero rokovaní s lídrami členských krajín Európskej Únie. " Všetci lídri, s ktorými som sa stretla, Bielorusov veľmi podporujú. Rozumejú za čo bojujeme, prečo to robíme a čo chceme na konci tohto boja."
So Sviatlanou Cichanovskou sa stretla aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Ocenila snahu Bielorusov a Bielorusiek v boji za slobodu a ľudské práva.
" Celý demokratický svet, vrátane Slovenska považuje snahu státisicov Bielorusov a Bielorusiek o slobodné voľby za oprávnenú. Bitie a zatýkanie pokojne demonštrujúcich ľudí, odmietanie zdravotnej starostlivosti zraneným demonštrantom, vynucovanie odchodov opozičných predstaviteľov z krajiny. To všetko sú praktiky, ktoré ukazujú, že Lukašenkov režim stratil legitimitu. a bez násilia voči vlastným občanom. si už nevie udržať moc. Pani Cichanovská cíti, že Slovensko Bielorusom rozumie a uistila som ju, že aj naďalej bude mať našu podporu."
Postavy Sviatlany Cichanovskej a prezidentky Zuzany Čaputovej dokazujú, že aj ženy môžu viesť svoje krajiny. Vodcovstvo a nekonfliktný a ľudský boj za občianske a ľudské práva môže zmeniť a zlepšiť spoločnosť. Z týchto osobností by si mal vziať príklad aj súčasný premiér Igor Matovič. Jeho konanie mi pripadá v mnohom chaotické a konfliktné.
Množstvo ľudí sa vyhraňuje voči hnutiu Progresívne Slovensko. Obviňujú ich za pretláčanie LGBTIQ komunít. Ľudia si však neuvedomujú, že jeden z pilierov liberalizmu je ochrana ľudských práv a občianskych slobôd. Presne tak ako ľud v Bielorusku, aj samotná Sviatlana Cichanovská aj PS háji tie isté hodnoty. Práve preto by sme si mali osoby ako je Cichanovská a pani prezidentka Zuzana Čaputová vážiť. Od demokracií k totalite je totiž len tenká a krehká hranica.
