Jan Rychlík, historik, odborník na dejiny slovanských národov a česko-slovenské dejiny. Stretnutie s týmto odborníkom, bolo pre mňa, ako milovníka histórie, splneným snom. Účastníkom a účastníčkam prednášky porozprával o tvorbe monografie Dějiny Slovenska a o svojich odborných zameraniach v oblasti českých a slovenských dejín. Zaujímavosťou napríklad je, že české dejiny sa nevyučujú na slovenských univerzitách. Opačne to však neplatí.
Jan Rychlík sa primárne zameriava na 16-20 storočie. Návštevníkom tak priblížil formovanie Slovákov, ako národa, ozrejmil, že v 19 storočí sme už mali vytvorené všetky sociálne vrstvy, pre vznik štátu, avšak ten sa završil až v roku 1918. Pán profesor, tiež poukázal na asynchrónnosť českých a slovenských dejín. Spomenul napríklad, že české krajiny nemali, nižšiu a strednú šľachtu, kým na území Slovenska, teda vo vtedajšom Uhorsku, bol tento stav veľmi početný. České krajiny zasa vnímali ako hrozbu nemecké obyvateľstvo. Slováci zasa maďarské.
Poukázal vo svojej prednáške taktiež na pomoc českej inteligencie Slovákom, pri vzniku Československa v 20-tych rokoch 20. storočia.