Najbohatší muž v Babylone

“Človek, ktorý má toľko zlata a striebra, že ich nemusí utrácať za obživu a šatstvo, je múdry, oddaný kráľovi. Človek, ktorý nemá nič, je bremenom pre rodinu i kráľa, jeho srdce je tvrdé a nemilosrdné. Preto človek, ktorý chce niečo dosiahnuť, musí mať vo vrecku mince, ktoré budú štrngať. Jeho srdce sa bude radovať, pretože pocíti lásku a vďačnosť rodiny a kráľa.”

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
George S. Clason
George S. Clason (zdroj: obal knihy)

Tak priznám sa vám, pri prečítaní týchto viet na obale knihy “ Najbohatší muž v Babylone ” od George S. Clason, akoby som počul bľabot nekonkrétnych vecí. Ako malý, som dostal túto knihu od brata pod stromček na Vianoce. Stále som hľadal ako sa dostať k väčšiemu zisku peňazí. Pýtal som sa ho, či je možné pri pozornom sledovaní kurzov, premeniť napríklad zo slovenskej koruny, na japonský jen, z neho na švajčiarsky frank a naspäť na slovenskú korunu... Braček sa len zasmial a vysvetlil mi, že ak by to tak fungovalo tak na svete je asi každý miliardár a banka by “ani za pár dní, bola v smútku”. Takže môj veľký peňažný systémový prevrat nevyšiel. Vedel som, že nejaký systém na svete existuje, určite! Ale ak áno, len hlupák by ho niekomu povedal.
Táto kniha, ktorú som dostal, bola prvá, ktorá sa týkala peňiažkov. Je podaná priam brilantne. Áno je veľa kníh o ekonomických úspechoch, o ceste k bohatstvu a ako narábať s peniazmi. No základy tejto knihy sa nachádzajú na hlinených tabuľkách. Pre peniaze platia rovnaké zákony ako pred šiestimi tisíckami rokov v Babylone (Možno vtedy “štát” tak neokrádal). Už vtedy poznali moc peňazí a ich ľahkému pokušeniu podľahnúť im. Táto je napísaná z niekoľkých pútavých príbehov, napr. ako sa otrok vykúpil z vlastných peňazí. Z každého príbehu plynie ponaučenie hodné zapamätania si ho až do smrti.
Postupným čítaním sa dostanete k “ Siedmim zásadám vedúcich k bohatstvu ”:
1.Jedna desatina tvojho zárobku patrí tebe.

2.Rozpočítaj výdaje tak, aby sa v prvom rade zaplatilo nevyhnutné a až potom podľa možností to ostatné, ale len z deviatych desatín zárobku.

3.Každú odloženú mincu investujte, aby vám pomáhala zaistiť príjem a prameň bohatstva, ktorý by neustále prúdil do vášho vrecka.

4.Dbajte o svoj majetok a investujte len tam, kde oň neprídete. Vklad si môžete v prípade nutnosti vyžiadať, budete tak dostávať slušný úrok. Raďte sa s rozumnými a úprimnými ľuďmi. Riaďte sa radou skúsených, aby ste sa vyvarovali neistých investícií.

5.Mať vlastný dom.

6.Zaopatrite si včas finančné prostriedky pre neskoršie roky života a na ochranu vlastnej rodiny.

7.Pracovať na sebe, zdokonaľovať sa, aby sme si sami seba vážili. Tak získate sebavedomie a pevnú vôľu, aby ste dokázali všetko, čo chcete.

Neviem, či pri prečítaní týchto zásad vidieť ich dôležitosť, no pri poznaní príbehu a obsahu deja, každá zásada má svoje čaro.

Ďalej vám kniha prezradí “ päť zákonov o zlate ”, ktoré tu už neuvediem, lebo sú oveľa dôležitejšie a preto si zaslúžia úsilie o prečítanie knihy.
Táto kniha, ako malému chlapcovi, mi pri najmenšom predstavila “čo peniaze sú”, ukázala aká je ich dôležitosť keď sa vie s nimi narábať, a hlavne odkladať si do prasiatka peniaze, ako radšej podľahnúť ich rýchlemu utrateniu.




Viktor Varga

Viktor Varga

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

sedemkrát spadneš, osemkrát vstaň. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu