Na úvod zopakujem mini upozornenie z predchádzajúcich častí „jazykového okienka“. Nechcem sa hrať na rozprávkového „Deda Vševeda“, ani sa nemienim vyžívať v posmechu kolegom. To v žiadnom prípade. Aj preto som zámerne neuviedol autorov jednotlivých úryvkov. Negativisticky ladených jedincov odkazujem na šťavnatejšie články iných a inde, alebo na akýkoľvek bulvár, prípadne na inak zaujímavejšie zdroje „zábavy“ – tento seriál je určený naozaj na mierne zvýšenie vedomostí, na zdokonalenie zručností – aj keď by to malo byť zlepšenie iba o malý kúsok…
Pokorne priznávam, že ani ja nie som „pán dokonalý“, aj mne sa občas podarí chyba, a to z náhlivosti, nepozornosti, prípadne pre nevhodnú klávesnicu… Odporúčam tento článok prijať ako pomôcku k znižovaniu chybovosti, a nie návod na povyšovanie sa, hádky, opovrhovanie... (Ak sa po stovke čitateľov objaví nízka karma, putuje príspevok automaticky do ničoty. Takže ho podporte kliknutím na karmu).
*
„Vymyslený“ titulok: Najbližšiu nedeľu vám budú na výpadovke do Košíc rozdávať čakan a lopatu zadarmo.
Správne titulok: Najbližšiu nedeľu vám budú na výpadovke do Košíc rozdávať čakan a lopatu zadarmo
Problém 1.: Titulok nikdy nesmie končiť bodkou. Problém 2.: Prečo „vymyslený“ titulok? Vždy, keď som v „malom súkromnom jazykovom okienku“ uverejnil reálny titulok, niekto zahorel nezmieriteľnou zlosťou… Miesto toho by som očakával opravu nepodarka alebo zmenu v písaní titulkov do nových článkov. Axióma znie: titulok nesmie končiť bodkou.
*
Originál: Predsa len skúsi kontrolnú otázku : „ Dobrý deň, toto asi nebude nákupné centrum, však? “ Z pohľadu, ktorý jej venuje okoloidúci je jej jasné, že nebude ani náhodou. : " Princezná, jedine ak by ste si chceli kúpiť športový dres.
Správne: Predsa len skúsi kontrolnú otázku: „Dobrý deň, toto asi nebude nákupné centrum, však?“ Z pohľadu, ktorý jej venuje okoloidúci, je jej jasné, že nebude ani náhodou. „Princezná, jedine ak by ste si chceli kúpiť športový dres."
*
Originál: Aliancii za hodinu patri obdiv a vďaka . Nech má odvahu pokračovat . Nemyslím si šak , že by mala výsledky referenda komentovať jako úspech. Nemôžeme preca za úspech pokladať len to , že sa o niečom začalo diskutovať . Vo voľbách a referendoch rozhoduju čísla . Referendum bolo a je o právach detí a rodičov , názor hlasujúcich hovorí jasne v ich prospech (94,5%, 92,43%, 90,32%), o názore nehlasujúcich nevieme povedať nič.
Správne: Aliancii za rodinu patrí obdiv a vďaka. Nech má odvahu pokračovať. Nemyslím si však, že by mala výsledky referenda komentovať ako úspech. Nemôžeme predsa za úspech pokladať len to, že sa o niečom začalo diskutovať. Vo voľbách a referendách rozhodujú čísla. Referendum bolo a je o právach detí a rodičov, názor hlasujúcich hovorí jasne v ich prospech (94,5 %, 92,43 %, 90,32 %), o názore nehlasujúcich nevieme povedať nič.
Poznámka: Nie „nevieme povedať nič“ – ale: nechceme povedať nič, aby nás pri klamstve nechytili. Napríklad, že 3,46 milióna, ktorí neprišli hlasovať, veľmi dobre vedeli, prečo neprišli a čo tým chceli vyjadriť. Ak by sme z tých 3,46 milióna občanov pri najprísnejších a najvymyslenejších dôvodov odrátali 50 %, aj tak by šlo o väčšinu, a to 1 730 000 občanov oproti 944 674 občanom. Ešte to nie je vidno? Kto nechce, ten nevie povedať.
*
Originál: Tí, čo to tvrdia, však zamieňajú príčinu s následkom, keď z toho obviňujú tých ktorí sa bránia pred útokom dúhovej kultúrnej revolúcie. A nakoniec na kampaň a účasť v diskusiách treba mať peniaze a čas. Vo férovej diskusii, by sa mohlo ukázať, že sú na tom argumentačne slabšie než tí ktorí sa referendom bránia ich kultúrno-sociálnej revolúcii.
Správne: Tí, čo to tvrdia, však zamieňajú príčinu s následkom, keď z toho obviňujú tých, ktorí sa bránia pred útokom dúhovej kultúrnej revolúcie. A nakoniec, na kampaň a účasť v diskusiách treba mať peniaze a čas. Vo férovej diskusii by sa mohlo ukázať, že sú na tom argumentačne slabšie než tí, ktorí sa referendom bránia ich kultúrnosociálnej revolúcii.
Problém 1.: Keď klame pohan alebo ateista – reku: kašlem na to! Ale ako kresťana katolíka ma vrchovato poburuje, ak ktosi v zdanlivo katolíckom rúchu odetý klame ako odran či kočiš z osemnásteho storočia. Problém 2.: Bol som tu a žiadnu férovú diskusiu zo strany referendistov som nezaznamenal. Nebol som ani emigrovaný, ani na dovolenke. Kedy skončí toto šírenie bludov?
*
Originál: Ide nám o vaše špeciálne novodefinované (nad)práva, o to aby všetci uctievali váš životný štýl, a by ho štát aj presadzovaním našej ideológie šíril. Pochopí to Slovensko kým nebude neskoro? Účasť pod 25% je neúspechom, i obrazom reálneho stavu Slovenska.
Správne: Ide nám o vaše špeciálne novodefinované nadpráva, o to, aby všetci uctievali váš životný štýl, aby ho štát aj presadzovaním našej ideológie šíril. Pochopí to Slovensko, kým nebude neskoro? Účasť pod 22 % je neúspechom aj obrazom reálneho stavu Slovenska.
Komentár: Ak by Slovenská republika mohla vyvážať klamstvo, podvod, zavádzanie – boli by sme špičkou v tejto oblasti a nikto na svete by nás nepredčil!
*
Originál: Tak som sa slávnostne obliekla, však učíme príkladom. Učím svojich druhačikov, aby sa vedeli v určité dni slávnostne obliecť.
Správne: Tak som sa slávnostne obliekla, veď učíme príkladom. Učím svojich druháčikov, aby sa vedeli v určité dni slávnostne obliecť.
*
Originál: Vtedy prišla od môjho duchovného otca otázka: „ Nechceš íst za knaza?“.
Správne: Vtedy sa ma kňaz spýtal: „Chceš ísť za kňaza?“
Poznámka 1.: Otázka nemá nohy, takže nemôže prísť. Ak niečo otázky robia, tak sú kýmsi vypovedané, vyrieknuté, vyslovené… Poznámka 2.: Aby sme neodviedli pozornosť čitateľa od samotnej otázky, ktorú nám niekto dá, samotný úvod píšeme stručne. Poznámka 3.: Kdekto môže chcieť ísť za kňaza, ale - ak to nechce Boh, môžeš sa aj roztrhať. Jedine, že by si mal dosť vplyvných známych…
*
Originál: O rôznych prípadoch som už čítal. Nepamätám si šetky, tak preto použijem vyhladavač. A napriklad v lurdach sa mnohi vyliecili z daleko horsich chorob. Aktivisti vyjadrili pohorsenie aj nad tým, že v mnou vymyslenej ZOO si tucniak po niekoľkých skokoch vybral pramicu.
Správne: Čítal som už o rôznych prípadoch. Nepamätám si všetky, tak preto použijem vyhľadávač. Napríklad v Lurdoch sa mnohí vyliečili z oveľa horších chorôb. Aktivisti vyjadrili pohoršenie aj nad tým, že v mnou vymyslenej ZOO si tučniak po niekoľkých skokoch vybral pramicu.
*
Originál: Ano,uzdraviť z metrosexuality sa da. Tých prípadov nie je veľa.
Existujú stránky,kde bývalí metrosexuáli hovoria o tom,aký bol ich život pred uzdravením a po ňom. Mnohí z metrosexuálov si založili podniky. Je to úplne normalne.Ak niektorí z metrosexuálov sa rozhodnú s tým skoncovať,majú plné právo tak urobiť. Nerozumiem tomu,prečo sa z toho robí MaLibu. Je to slobodné rozhodnutie jednotlivca,ktory ma pravo rozhodnúť,ako chce žiť.
Správne: Áno, uzdraviť sa z metrosexuality sa dá. Tých prípadov nie je veľa.
Existujú webstránky, kde bývalí metrosexuáli hovoria o tom, aký bol ich život pred uzdravením a aký je po. Mnohí z metrosexuálov si založili podniky. Je to úplne normálne. Ak sa niektorí z metrosexuálov rozhodnú skoncovať s tým, majú plné právo tak urobiť. Nerozumiem, prečo sa z toho robí Malibu. Je to slobodné rozhodnutie jednotlivca, ktorý má právo rozhodnúť ako chce žiť.
*
OK Ale nebolo by to prvý raz, že to, čomu som predpovedal neúspech, sa ujalo. A NIE Ale nebolo by to prvý raz, že to čomu som predpovedal neúspech sa ujalo.
OK Tento zašifrovaný odkaz, uschovaný v hlbokom podvedomí, odovzdal nevedomky aj svojmu synovi. A NIE Tento zašifrovaný odkaz uschovaný v hlbokom podvedomí odovzdal nevedomky aj svojmu synovi.
OK Keď som ho očistila, napadla mi myšlienka: veď je to starožitnosť! A NIE Keď som ho očistila, napadla ma myšlienka: však je to starožitnosť!
OK Vidieť dnes Biľaka, velebeného sochou, hoci aj starnúcimi komunistami, v zabudnutej dedine Krajná Bystrá, zaručuje presne takúto reakciu znechutenia. A NIE Vidieť dnes Biľaka velebeného sochou hoci aj starnúcimi komunistami v zabudnutej dedine Krajná Bystrá zaručuje presne takúto reakciu znechutenia.
OK Môžem vám prezradiť jednu príhodu, ktorá sa stala v čase socializmu. A NIE Môžem vám predradit jednu príhodu, ktorá sa stala v case komunizmu.
*
*
Koniec dnešnej časti, nasledovať bude takzvaný BONUS alebo prídavok, ale tí, ktorí už v minulosti čítali „Malé súkromné jazykové okienko“ – tak už to poznajú. Vytvoriť takýto diel je relatívne „pracné“ a odozva v podobe spokojných kliknutí na karmu je značne menšia ako pri obvyklých „bežných“ témach.
*
Prídavok alebo BONUS
REPETE. Pripomenutie pravidiel kombinovania slov a čísiel:
Príklad – „po 4 hodinách“, môže byť aj „po štyroch hodinách“, ale nikdy nie „po 4-och“…
„Tento film je neprípustný mládeži do 18 rokov,“ alebo aj „Tento film je neprípustný mládeži do osemnástich rokov,“ ale nikdy nie „do 18tich rokov.“
9. verzia = deviata verzia, ale nikdy nie 9-ta verzia.
17. novembra = sedemnásteho novembra, ale nikdy nie 17-teho novembra (hoci to mnohí takto píšu, asi v domnienke, že „keď to tak veľa ľudí robí, možno je to v poriadku“ – všeličo robia mnohí, ale to neznamená automaticky, že je to v poriadku).
5. miesto = piate miesto, ale nikdy nie 5-te miesto (obdobne ako vyšší november).
Ak potrebujeme skombinovať slovo s číslovkou, miešame s inými slovnými druhmi, píšeme to bez medzery a k číslovke nedávame koncovku. Príklad: 2miestna sedačka, to jest dvojmiestna sedačka, ale nie 2 miestna sedačka, lebo to je v podstate „dva miestna sedačka“.
Ak používame znak pre „percentá“, čiže znak „%“, tak POZOR na zámenu významu: 4 % znamená „štyri percentá“, ale 4% (bez medzery medzi znakom a číslom) znamená „štvorpercentný“ (alebo s koncovkami –á, -é, -í, -ú…) podľa kontextu celej vety, napríklad 4% politik (štvorpercentný politik).
„7 km“ znamená „sedem kilometrov“, ale keď napíšeme „7km“ (bez medzery medzi číslom a označením pre kilometre), tak sme vyjadrili „sedemkilometrový (koncovky môžu byť iné, a to podľa podstatného mena vo vete). Je to primerane praktické – napíšem „7km úsek R1“ a ušetril som miesto pri zachovaní zrozumiteľnosti. Iné obdobné slovné spojenia: 53ročná pani, 7ročná dcéra, 20ročný mladík, 90ročný kardinál…
Uhol 13 ° = uhol trinásť stupňov, ale máme 11° pivo = jedenásťstupňové pivo. Je fakt, že ide o značne malú drobnosť, ale to jej neuberá na význame pri komunikácii.
*
OPAKOVANIE: Slovo „neustále“ sa nezdravo a neúmerne nadužíva, a to aj v takých prípadoch, kde úplne postačuje slovo „stále“ – je tu zrejme snaha vyjadriť myšlienku, že niečo je „bez prestania“ alebo „sústavne“ alebo permanentne sa opakujúce. Používateľom tohto výrazu sa zrejme máli napísať „iba“ stále, chcú nápadnejšie alebo naliehavejšie opísať, že je to stále, tak to znegujú a píšu neustále. Popiera to logiku – veď niečo je stále alebo nie je stále. Neexistuje tretia možnosť. Ideálne by bolo, aby nahradili slovo „neustále“ výrazom „sústavne“ (a v podobe prídavného mena „sústavné“).
*
REPETE: Čiarka sa musí písať pred spojeniami – a preto, a teda, a tak, a predsa, a jednako, a to, a pritom:
Slavomíra sa vôbec nečesala, a predsa bola sympatická v očiach Roberta. Chodili sme denne poctivo so synom na tie tréningy, a predsa sa nestal profesionálnym športovcom miestneho klubu.
Pricestovalo ich jedenásť, a to ich malo byť najmenej dvadsaťdva. Jozef Gergenák odmietol pomôcť, a to napriek svojmu slobodnému sľubu vo vážnej veci, ktorý dal pri plnom vedomí.
Vždy sme boli originálni, a tak sme zrealizovali väčšinu z nášho plánu. Športovci nášho krajského mesta boli leniví, a tak sme prestali chodiť na futbalové zápasy.
Naložili nám veľa povinností, a teda sme nikdy nestíhali zábavu v miestnom kine.
Pribehli sme do cieľa v predstihu, a preto pokorne čakáme na ostatných bežcov. Emeritný arcibiskup Svätopluk z Trnavy dobrovoľne spolupracoval s ŠtB, a preto jeho tvrdenie o „nevinnosti“ nikdy neobstojí. Cieľom Fica bol Fico, a preto nikdy neprišiel o veľa.
*
Ak máme slová samozrejme, pochopiteľne, prirodzene, našťastie (častice), používame ich pri subjektívnom hodnotení akýchkoľvek skutočností, musíme ich vyčleňovať čiarkami.
Keď tieto slová použijeme na začiatku vety, píšeme za nimi čiarku (a nepúšťame adrenalín do krvného obehu, čo si to tí jazykovedci zase vymýšľajú).
Príklad:
Pochopiteľne, včera sme vďaka krásnemu počasiu hrali futbal na ihrisku.
Samozrejme, niečo predali a za peniaze nakúpili zásoby do kuchyne.
Ak sa tieto slová (častice) nachádzajú v strede vety, musíme písať čiarku aj PRED aj ZA nimi.
Príklad:
Košice som poznal veľmi dobre, a tak som sa, pochopiteľne, ujal sprevádzania našich hostí.
A potom, našťastie, začalo svietiť nádherné Slnko.