Malé súkromné jazykové okienko (65)

Vedľajší produkt pozorného čítania blogov za ostatný čas môže byť aj sporadickým skúmaním vyjadrovania sa, slovenského jazyka, komunikácie na blogoch. Naozaj nejde o žiadnu úchylku „zarytého“ kritika. Okrem poznania, alebo porovnávania s akýmikoľvek pravidlami, môže ísť občas o zábavu. Tak či tak, chcem sa s vami podeliť, hoci nejde o odbornú štúdiu, iba letmý pohľad na blogerskú komunikáciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Na úvod zopakujem mini upozornenie z predchádzajúcich častí „jazykového okienka“. Nehrám sa na rozprávkového „Deda Vševeda“, ani sa nevyžívam v posmechu „kolegom“. To v žiadnom prípade NIE. Aj preto zámerne neuvádzam autorov jednotlivých vybraných úryvkov (nie sú tu LINKy, považoval by som to za amorálne). Negativisticky ladených jedincov odkazujem na šťavnatejšie články iných a inde, alebo na akýkoľvek bulvár, prípadne na inak zaujímavejšie zdroje „PSEUDO zábavy“ – tento seriál je určený naozaj na mierne zvýšenie vedomostí, na zdokonalenie zručností – aj keď by to malo byť zlepšenie iba o veľmi malý kusisko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Vecne priznám, že nie som „pán dokonalý“, aj mne sa občas podarí chyba, a to z náhlivosti, nepozornosti, prípadne pre nevhodnú klávesnicu… Odporúčam tento článok prijať ako pomôcku k znižovaniu chybovosti, a nie návod na hádky a opovrhovanie. (Ak sa po 100 čitateľoch objaví nízka karma, poputuje príspevok automaticky do ničoty, toto predsa nie je MODLA a ani náhrada boha. Podporte slobodne článok kliknutím na „páčilo sa mi“ – „Kódex blogera“ poznám a prosba o adekvátne ocenenie od čitateľa je O. K. podobne ako po divadelnom vystúpení nasleduje POTLESK).

*

 „Vymyslený“ titulok: Mladý návrhár pobúril publikum svojím hulvátstvom.

SkryťVypnúť reklamu

 Správne titulok: Mladý návrhár pobúril publikum svojím hulvátstvom

 Problém 1.: Titulok nikdy nesmie končiť bodkou. Problém 2.: Prečo „vymyslený“ titulok? Vždy, keď som v „malom súkromnom jazykovom okienku“ uverejnil reálny titulok, ktorý bol na niektorom blogu, niekto zahorel zlosťou… Miesto toho by som očakával opravu svojho „diela“, alebo zmenu v písaní titulkov do nových článkov. Axióma znie: titulok nesmie končiť bodkou.

*

 Originál: V nádeji sa pozrieš na Paľa či ťa nezaskočí na 5 minút nikotínového prísunu. SBS - kár jej otvára okno. Vyberáš z mäkkého obalu LM – ky a rozmýšľaš prečo je tak ďaleko výplatný termín. Tak ju predsa len upozorníš nech to neriskuje ak nevyhnutne nemusí. Predsa bezvýsledne ak sa nepohneš ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

 Správne: V nádeji sa pozrieš na Paľa, či ťa nezaskočí na 5 minút nikotínového prísunu. Esbéeskár jej otvára okno. Vyberáš z mäkkého obalu elemky a rozmýšľaš, prečo je tak ďaleko výplatný termín. Tak ju predsa len upozorníš, nech to neriskuje, ak nevyhnutne nemusí. Predsa bezvýsledne, ak sa nepohneš ďalej.

*

 Originál: KDH v priemere 28%, bez Nevidzian cez 30%. Smer cez 40%, za to v Nevidzanoch 58,6%. Účasť na referende mali 46,57% a KDH získalo u nich vo voľbách 8,33%. Ja viem ty si vo svorke vlkov. Nie je pravda, že 80% nebolo za ! To, že manipuluješ s mojim textom je typické pre odporcov demokracie. Vlk je potrebný aby reguloval počet ovečiek. Ovečky sú potrebné aby sme mali s kým rátať.

SkryťVypnúť reklamu

 Správne: KDH v priemere 28 %, bez Nevidzian cez 30 %. Smer cez 40 %, zato v Nevidzanoch 58,6 %. Účasť na referende mali 46,57 % a KDH získalo u nich vo voľbách 8,33 %. Viem, si vo svorke vlkov. Nie je pravda, že 80 % nebolo za! To, že manipuluješ s mojim textom, je typické pre odporcov demokracie. Vlk je potrebný, aby reguloval počet ovečiek. Ovečky sú potrebné, aby sme mali s kým rátať.

*

 Originál: Hneď na úvod píšete, že referendum nie je prehrou Aliancie či rímskokatolíckej cirkvi ale o pár odsekov nižšie čítame v nadpise: " Cirkev zlyhala. Opäť."

 Správne: Hneď na úvod píšete, že referendum nie je prehrou Aliancie za rodinu či Rímskokatolíckej cirkvi, ale o pár odsekov nižšie čítame v nadpise: „Cirkev zlyhala. Opäť."

*

 Originál: Prečo chcete aby si p. Pavlis odkrojil z verejných financií cestou Fondu národného majetku (FNM) rovných 60 miliónov € ? Je to akési „sitko“, nejaký „tender“ Vašej politiky ktorý má tajomnú tvár „gorily“ a zároveň tvár „analytika J&T“ ktorý nás uspokojuje že všetko sa zlepšuje aj napriek tomu že stále viac je prepustených, stále viac peňazí chýba z „kuchyne“ národného rozpočtu.

 Správne: Prečo chcete, aby si pán Pavlis odkrojil z verejných financií cestou Fondu národného majetku (FNM) rovných 60 miliónov €? Je to akési „sitko“, nejaký „tender“ vašej politiky, ktorý má tajomnú tvár „gorily“ a zároveň tvár „analytika J&T“, ktorý nás uspokojuje, že všetko sa zlepšuje aj napriek tomu, že stále viac je prepustených, stále viac peňazí chýba z „kuchyne“ národného rozpočtu.

 Poznámka: Ak autor píše článok, kde oslovuje ministra vlády, nemusí písať slovo „vašej“ s veľkým písmenom, pretože to nie je osobný list, kde by sa to vyžadovalo. Aj používanie skratky pre „pán“ pochopí takmer každý čitateľ, ale ono by malo význam v nadmieru rozsiahlom texte na desiatky strán, nie v krátkom príspevku.

*

 Originál: Popierate že tento Pavlis je zviazaný záujmom získať určitú sumu z FNM pre spoločnosť v ktorej asi dodnes robí „hlavu“? Popierate že to viete, resp. že to nie je konflikt záujmov? Ak na tom trváte, potom ste hlavou Hydry a junty ktorú občania pestujú na svojej hrudi.

 Správne: Popierate, že tento Pavlis je zviazaný záujmom získať určitú sumu z FNM pre spoločnosť, v ktorej asi dodnes robí „hlavu“? Popierate, že to viete, respektíve, že to nie je konflikt záujmov? Ak na tom trváte, potom ste hlavou Hydry a junty, ktorú občania pestujú na svojej hrudi.

*

 Originál: Načo sú vlastne tie tendre ak tam štát nemá žiadne slovo a musí sa súdiť s vylúčenými firmami? Nie je to blbosť? To akože ja keď sa rozhodnem kúpiť si auto od Fiatu, tak ma zažaluje Mazda že som si nekúpila ich auto? Alebo sú naše zákony urobené tak aby si mocní mohli vysúdiť nejaké provízie za „ustúpenie“, resp. za „vylúčenie“ z tendra?

 Správne: Načo sú vlastne tie tendre, ak tam štát nemá žiadne slovo a musí sa súdiť s vylúčenými firmami? Nie je to hlúposť? To akože ja, keď sa rozhodnem kúpiť si auto od Fiatu, tak ma zažaluje Mazda, že som si nekúpila ich auto? Alebo sú naše zákony urobené tak, aby si mocní mohli vysúdiť nejaké provízie za „ustúpenie“ alebo za „vylúčenie“ z tendra?

*

 Originál: Samozrejme, že čítanie kníh okrem dôvodov vzdelávacích, by malo byť hlavne o oddychu, no aj pri takejto forme relaxu, treba zvažovať mieru psychickej aktivity. Môže sa takýto človek - podivín, vôbec zamilovať?

 Správne: Samozrejme, že čítanie kníh, okrem vzdelávacích dôvodov, by malo byť hlavne o oddychu, ale aj pri takejto forme relaxu treba zvažovať mieru psychickej aktivity. Môže sa takýto človek, čudák, vôbec zamilovať?

*

 Originál: Smiech je pre mňa záchranný ventil v živote, lebo ináč by som sa občas zbláznila, alebo by ma roztrhlo z pretlaku ,nie paradajkového, emócií v duši ,nie od bicykla, ale mojej vlastnej. Na pohľad vyzerá asi dosť otrlá, ale v skutočnosti je veľmi zraniteľná, teda keby ju bolo vidieť, moju dušu. Niekedy sa síce cítim, ako prázdny hrniec, bez emócii, nemám ho čím naplniť a cítim len veľký hlad po živote. Hudba, poézia, šum vetra, objatie stromu, človeka, samota, spoločnosť, spánok, šport - použijem všetko čo sa dá, lebo som v stave ohrozenia a utiecť nieto kde.

 Správne: Smiech je pre mňa záchranný ventil v živote, lebo inak by som sa občas zbláznila alebo by ma roztrhlo z pretlaku, nie paradajkového, emócií v duši, nie od bicykla, ale mojej vlastnej. Na pohľad vyzerá asi dosť odolná, ale v skutočnosti je veľmi zraniteľná, teda, keby ju bolo vidieť, moju dušu. Niekedy sa síce cítim ako prázdny hrniec, bez emócii, nemám ho čím naplniť a cítim len veľký hlad po živote. Hudba, poézia, šum vetra, objatie stromu, človeka, samota, spoločnosť, spánok, šport - použijem všetko, čo sa dá, lebo som v stave ohrozenia a utiecť nie je kam.

 Poznámka: Tu sa dá len pozorne porovnať očami: na jeden „malý“ odsek väčšieho celku chýb ako maku. Ako hovoria Laponci: „No comment!“

*

 Originál: Tento fenomén, ktorý zo zdravých ľudí vytvára outsiderov, som si všimol nielen pri ňom , ale u mnohých ľudí, najmä mladých. Po pravde netuším, čo spôsobuje stratu záujmu o konverzáciu s osobou akonáhle sa dostane do osobnej blízkosti.

 Správne: Tento fenomén, ktorý zo zdravých ľudí vytvára outsiderov, som si všimol nie len pri ňom, ale u mnohých ľudí, najmä mladých. Po pravde, netuším, čo spôsobuje stratu záujmu o konverzáciu s osobou, ako náhle sa dostane do osobnej blízkosti.

*

 OK Ide o to, aby bol s menom človeka spojený „hlúpy” pocit. A NIE Ide o to, aby bol s menom človeka spojený “blbý” pocit.

 OK Smiať a plakať sa dá kdekoľvek a z čohokoľvek. A NIE Smiať a plakať sa dá kdekoľvek a z čokoľvek.

 OK Nechceným efektom referenda je už niekoľko záujemcov o ďalšie referendá, ako keby sme teraz objavili tento inštitút a poďme sa každý zviditeľniť, utekajme, kým dávajú! A NIE Nechceným efektom referenda, je už niekoľko záujemcov o ďalšie referendá, akoby sme teraz objavili tento inštitút a poďme sa každý zviditeľniť, utekajme - pokiaľ dávajú!

 OK Jeho predchodca z vedenia mal výhodu aspoň v tom, že robil ľudácky populizmus, a tak sa nemuselo príliš pozastavovať nad tým, prečo je vôbec v diskusnej relácii. A NIE Jeho predchodca z vedenia mal výhodu aspoň v tom, že populizmus robil ľudácky, no a tak sa netrebalo príliš pozastavovať nad tým prečo je vôbec v diskusnej relácii.

*

 KONIEC ČLÁNKU koniec príspevku KONIEC ČLÁNKU the end

† †

 Teraz nasleduje tzv. BONUS alebo prídavok. Tí, ktorí už v minulosti čítali „Malé súkromné jazykové okienko“ – už to dobre poznajú. Vytvoriť takýto diel je relatívne „pracné“ a odozva je menšia ako pri obvyklých témach.

 ZOPAKUJEM TO PRE MÁLO CHÁPAVÝCH, ktorí potom píšu „hlody“ do diskusií: už táto časť, ktorú v tomto momente čítate, to je navyše, to je mimo samotný článok, tak si vyhoďme z hlavy výčitky, že „TOTO“ je stále o tom istom. (BONUS sa môže opakovať, prekážalo by a bolo by nelogické, ak by sa opakoval samotný článok, takže výčitky na BONUS? Netreba si ho všímať, ak náhodou komusi vyvoláva odpor). Do „Malé súkromné jazykové okienko“ sa dostane len to a tej kvality, ktorá sa reálne nachádza v blogoch (Sme, „N“, »pravda«, postoy, tkkbs a iné).

† †

 PRÍDAVOK alebo BONUS

 REPETE. Pripomenutie pravidiel kombinovania slov a čísiel:

 Príklad – „po 4 hodinách“, môže byť aj „po štyroch hodinách“, ale nikdy nie „po 4-och“…

 „Tento film je neprípustný mládeži do 18 rokov,“ alebo aj „Tento film je neprípustný mládeži do osemnástich rokov,“ ale nikdy nie „do 18tich rokov.“

 9. verzia = deviata verzia, ale nikdy nie 9-ta verzia.

 17. novembra = sedemnásteho novembra, ale nikdy nie 17-teho novembra (hoci to mnohí takto píšu, asi v domnienke, že „keď to tak veľa ľudí robí, možno je to v poriadku“ – všeličo robia mnohí, ale to neznamená automaticky, že je to v poriadku).

 5. miesto = piate miesto, ale nikdy nie 5-te miesto (obdobne ako vyšší november).

 Ak potrebujeme skombinovať slovo s číslovkou, miešame s inými slovnými druhmi, píšeme to bez medzery a k číslovke nedávame koncovku.  Príklad: 2miestna sedačka, to jest dvojmiestna sedačka, ale nie 2 miestna sedačka, lebo to je v podstate „dva miestna sedačka“.

 Ak používame znak pre „percentá“, čiže znak „%“, tak POZOR na zámenu významu: 4 % znamená „štyri percentá“, ale 4% (bez medzery medzi znakom a číslom) znamená „štvorpercentný“ (alebo s koncovkami –á, -é, -í, -ú…) podľa kontextu celej vety, napríklad 4% politik (štvorpercentný politik).

 „7 km“ znamená „sedem kilometrov“, ale keď napíšeme „7km“ (bez medzery medzi číslom a označením pre kilometre), tak sme vyjadrili „sedemkilometrový (koncovky môžu byť iné, a to podľa podstatného mena vo vete). Je to primerane praktické – napíšem „7km úsek R1“ a ušetril som miesto pri zachovaní zrozumiteľnosti. Iné obdobné slovné spojenia: 53ročná pani, 7ročná dcéra, 20ročný mladík, 90ročný kardinál…

 Uhol 13 ° = uhol trinásť stupňov, ale máme 11° pivo = jedenásťstupňové pivo. Je fakt, že ide o značne malú drobnosť, ale to jej neuberá na význame pri komunikácii.

† †

 Častý omyl: vada, vadný (vo význame: chyba) → SPRÁVNE JE chyba, kaz, nedostatok, porucha, chybný, kazový, poruchový, kontaminovaný [Slovo vada je síce jazykovo nesprávne, ale vo význame chyba sa niekedy používa v právnych kontextoch, lebo sa z historických dôvodov vyskytuje v texte „Občianskeho zákonníka“, hoci je jazykovo chybné. Ach, tí právnici!]

vadiť → (vhodnejšie:) prekážať, (POZOR, vecne aj:) zavadzať

† †

 OPAKOVANIE: Slovo „neustále“ sa nezdravo a neúmerne nadužíva, a to aj v takých prípadoch, kde úplne postačuje slovo „stále“ – je tu zrejme snaha vyjadriť myšlienku, že niečo je „bez prestania“ alebo „sústavne“ alebo permanentne sa opakujúce. Používateľom tohto výrazu sa zrejme máli napísať „iba“ stále, chcú nápadnejšie alebo naliehavejšie opísať, že je to stále, tak to znegujú a píšu neustále. Popiera to logiku – veď niečo je stále alebo nie je stále. Neexistuje tretia možnosť. Ideálne by bolo, aby nahradili slovo „neustále“ výrazom „sústavne“ (a v podobe prídavného mena „sústavné“).

† †

 REPETE: Čiarka sa musí písať pred spojeniami – a preto, a teda, a tak, a predsa, a jednako, a to, a pritom:

 Slavomíra sa vôbec nečesala, a predsa bola sympatická v očiach Roberta. Chodili sme denne poctivo so synom na tie tréningy, a predsa sa nestal profesionálnym športovcom miestneho klubu.

 Pricestovalo ich jedenásť, a to ich malo byť najmenej dvadsaťdva. Jozef Gergenák odmietol pomôcť, a to napriek svojmu slobodnému sľubu vo vážnej veci, ktorý dal pri plnom vedomí.

 Vždy sme boli originálni, a tak sme zrealizovali väčšinu z nášho plánu. Športovci nášho krajského mesta boli leniví, a tak sme prestali chodiť na futbalové zápasy.

 Naložili nám veľa povinností, a teda sme nikdy nestíhali zábavu v miestnom kine.

 Pribehli sme do cieľa v predstihu, a preto pokorne čakáme na ostatných bežcov. Emeritný arcibiskup Svätopluk z Trnavy dobrovoľne spolupracoval s ŠtB, a preto jeho tvrdenie o „nevinnosti“ nikdy neobstojí. Cieľom Fica bol Fico, a preto nikdy neprišiel o veľa.

 POZOR: Čiarka sa musí písať pred spojeniami – a preto, a teda, a tak, a predsa, a jednako, a to, a pritom (občas na to zabúdame, ak sa dá, majme to niekde takzvane po ruke, ak by nám pamäť vypadla)…

† †

 Ak máme slová samozrejme, pochopiteľne, prirodzene, našťastie (častice), používame ich pri subjektívnom hodnotení akýchkoľvek skutočností, musíme ich vyčleňovať čiarkami. (POZOR: toto platí aj o ekvivalentoch – niektorí z tvorcov, blogerov, autorov, novinárov, komentátorov… radi používajú obdobné skvosty, pretože – ak správne trafíme kvantitu aj kvalitu – osvieži to tak obsah, tak čítanosť, ale aj udrží pozornosť).

 Keď tieto slová použijeme na začiatku vety, píšeme za nimi čiarku (a nepúšťame adrenalín do krvného obehu, čo si to tí jazykovedci zase vymýšľajú).

 Príklad:

 Pochopiteľne, včera sme vďaka krásnemu počasiu hrali futbal na ihrisku.

 Samozrejme, niečo predali a za peniaze nakúpili zásoby do kuchyne.

 Ak sa tieto slová (častice) nachádzajú v strede vety, musíme písať čiarku aj PRED aj ZA nimi.

 Príklad:

 Košice som poznal veľmi dobre, a tak som sa, pochopiteľne, ujal sprevádzania našich hostí.

 A potom, našťastie, začalo svietiť nádherné Slnko.

 V tom okamihu sa manželia bozkali, prirodzene, odvrátil som sa a usmieval som sa od ucha k uchu ešte pol dňa po tom.

 Nechal som ho, aby mi klamal naďalej, samozrejme, nebudem nikdy automaticky likvidovať možný vývoj tým, že by som okamžite strieľal a sekal.

† †

ROVNAKO ZNEJÚCE SLOVÁ:

By podmieňovacia častica, spojka // bi rozkazovací spôsob od „biť“

Bydlo bydlisko, obydlie, príbytok // bidlo žŕdka, palica

Byt príbytok // bit jednotka elementárnej informácie

Byť existovať // biť udierať

Bytie jestvovanie // bitie palicou, o hodinách

Dobyť zmocniť sa // dobiť domlátiť, dobiť mobilnú batériu

Dobýjať uhlie, hrad, srdce milovanej // dobíjať domlátiť, doraziť

My všetci // mi mne

Pysk ústny otvor zvierat // pisk hvizd

rým zvuková zhoda na konci veršov // Rím mesto

Kryštál kryštalografický útvar v prírode // krištáľ priesvitná odroda kremeňa a aj výrobky z neho, napríklad krištáľ vo vitríne

Tykať odvodené od zámena ty // tikať zvuk hodín tik-tak, nástražný výbušný systém môže tikať

Typ druh, vzor, ráz // tip odhad výsledku, predpoklad vývoja

Typovať voliť ako vhodný typ // tipovať odhadovať výsledok športového stretnutia

Vyla sloveso vyť v tretej osobe jednotného čísla ženského rodu // vila druh stavby

Výr sova // vír krútňava

Zavýjať psie alebo vlčie zvuky // zavíjať splietaním zhotovovať, zabaliť

Ján Vilček

Ján Vilček

Bloger 
  • Počet článkov:  518
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Človek, Európan, Slovák, syn, brat, priateľ, kamarát, autor, kolega, spoluobčan, milovník humoru aj umenia a N-počet rôzneho. Som vedomie, som prítomný okamih, život sa díva na svet mojimi očami. Pokoj, radosť, odhodlanie žiť naplno s tvorivosťou aj láskou, to stojí za uskutočňovanie s Vami... Zoznam autorových rubrík:  politika s humorompolitika a spoločnosť vážnevlastná prózavlastná poéziatomu nerozumiem ?mini-zamysleniao mne, o vásHAL a PARTŇACOMMENTTOTAL-ABSURDUMHLAVOLAMhumôrkyPOLEMIKABEAUTIFUL MINDMOMENTKAapologetikaNE-PODAROKMY-S-TIF-I-KÁCIAČIERNY humorSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu