Sedem divov tohto sveta ?

Človek sa musí občas vyčerpať svetským pohľadom, kým príde na jednoduché riešenie čistého srdca

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
ilustračné photo
ilustračné photo (zdroj: no name (www ukazse cz))

 Tak pekne po poriadku. Aké sú známe divy sveta, ktorých je sedem?

1. Pyramídy v Egypte. Tri najznámejšie sú v Gíze, neďaleko Mennoferu, a to Chufevova, Chafreova a Menkaureova, ktoré stráži monumentálna Sfinga.

2. Visuté záhrady kráľovnej Semiramis v Babylone. Šlo o sériu arkádových terás, postavených na spôsob pyramíd jedna nad druhou, obkolesovali 7,6 metra hrubé valy. Každá terasa obsahovala toľko zeme, aby tam mohli rásť stromy. Babylónsky kňaz Berossos rozprával, že Nabukadnezar dal zriadiť záhrady na terase paláca, aby milovanej manželke Amytis pripomínali hory a rastliny Perzie, kde strávila detstvo. Postavili ich na stupňovitých terasách, položených na hrubej klenbe. Voda na zavlažovanie rastlín sa dopravovala dômyselnými čerpacími zariadeniami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Artemidin chrám v Efeze. Okolo roku 550 pred naším letopočtom, následne po dobytí gréckeho mesta Efezos, na pobreží Malej Ázie, kráľ Kroisos z Lýdie vybudoval nádherný chrám, zasvätený bohyni Artemis. Vo vnútri chrámu bola ukrytá svätyňa, v ktorej stála krásna socha bohyne Artemis, ozdobená drahokamami a vzácnymi kovmi. Chrám, známy ako Artemision, sa stal slávnym a priťahoval veriacich zo široka - ďaleka. Napriek tomu, jednej noci roku 356 pred naším letopočtom, šialenec menom Herostrates chrám podpálil. Strecha sa prepadla, stĺpy sa zrútili a socha bohyne Artemis padla na zem. Keď potom o niekoľko rokov Efezos dobyl Alexander Macedónsky, rozhodol sa znovu vybudovať Artemidin chrám. Do roku 250 pred naším letopočtom bol chrám obnovený do pôvodnej nádhery a často bol oslavovaný ako jeden zo siedmych divov sveta. Alexander Veľký však nikdy neuvidel splnenie svojho sna, pretože obyvatelia Efezu potrebovali na obnovené postavenie Artemidinho chrámu až 120 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

4. Socha Dia v Olympii. Roku 443 pred naším letopočtom grécky sochár Feidias dokončil v Olympii nádhernú sochu Dia, hlavného boha Grékov. Socha bola umiestnená v chráme, postavenom špeciálne pre sochu a už čoskoro po vzniku ju pokladali za jeden z divov sveta. Pre Grékov bola symbolom dokonalosti. Každý rok prichádzali tisícky ľudí do svätyne v Olympii zložiť hold Diovi. Socha zaberala celú šírku chrámovej lode. Diova socha sedela na nádhernom tróne z cédrového dreva, ktoré bolo vykladané slonovinou, zlatom a drahými kameňmi. Socha stála v chráme po stáročia, ale svätyňa bola v rímskych časoch zanedbaná. Roku 394 n. l. sochu pravdepodobne odviezli do Konstantinopolu (dnešný Istanbul), kde ju, ako sa zdá, nakoniec pohltil náhodne vzniknutý oheň.

SkryťVypnúť reklamu

5. Mauzóleum v Halikarnasse. Kráľ Mausolos II. vládol v Kárii, časti dnešného Turecka, v 4. storočí pred naším letopočtom. Bol to ctižiadostivý panovník, ktorý napádal mnohé susedné mestá a štáty. Za peniaze z koristi vybudoval nové hlavné mesto Halikarnassos. Ku koncu svojho života sa kráľ Mausolos rozhodol postaviť sebe hrobku ako symbol nadobudnutej moci. Chcel, aby to bola najkrajšia hrobka, akú kto kedy videl, preto nešetril na nákladoch a výdavkoch za stavbu. Dokončená hrobka bola tak veľkolepá, že ju pomenoval po Mausolovi - mauzóleum. Mauzóleum pretrvalo stáročia, ale nakoniec sa rozpadlo na ruiny. Roku 1581 kamene z ruín rozobrali a použili ich na výstavbu pevnosti.

SkryťVypnúť reklamu

6. Rhodosský kolos. V starej mytológii bol ostrov Rhodos, ležiaci neďaleko tureckého pobrežia, ostrovom boha slnka Hélia. Po úspešnom ubránení sa invázii roku 304 pred naším letopočtom, obyvatelia Rhodosu vybudovali v hlavnom rhodosskom prístave Lindos, obrovskú sochu Hélia, ako výraz vďaky bohu za jeho pomoc. Nikto presne nevie, kde socha stála a ani ako vyzerala. Niektorí si myslia, že stála rozkročená pri vstupe do prístavu, takže lode preplávali popod jej nohy. Viac pravdepodobné však je, že socha stála na kraji mesta, obrátená tvárou k prístavu. Sochu nazvali kolosom pre jej obrovskú veľkosť. Dvíhala sa do výšky 37 metrov, čiže dvadsaťkrát prevyšovala výšku človeka, a bolo ju možné vidieť od mora už zďaleka. Už 66 rokov po dokončení sa Kolos pri silnom zemetrasení rozbil a zrútil do mora.

7. Maják na ostrove Faros v Alexandrii. Roku 279 pred naším letopočtom, po 20 rokoch práce, bol dokončený maják v Alexandrii a hneď bol vyhlásený za jeden z divov sveta. Bol to jeden z prvých veľkých majákov, ktoré boli kedy postavené, bol vybudovaný tak dôkladne, že stál vyše tisíc rokov, vydržal viacero zemetrasení. Maják dostal meno podľa ostrova Faros, na ktorom stál. V mnohých jazykoch sveta dnes „pharos" znamená „maják". Ostrov ležal pred prístavom Alexandria, s pevninou bol spojený hrádzou. Dobrú predstavu o tom, ako maják vyzeral, máme zo zobrazení na rímskych minciach a aj z opisu spisovateľov tých čias. Faros sa dvíhal do výšky 122 metrov a lode na mori ho mohli vidieť už z diaľky mnohých kilometrov. Roku 796 bol maják vážne poškodený pri zemetrasení, neskôr sa z jeho zvyškov postavila pevnosť.

 XXX

 Potom prišlo celosvetové hlasovanie za nové divy sveta.

Novodobé divy sveta, tu sú pekne po poriadku:

Maccu Picchu - Posvätné mesto Inkov v Peru. Nachádza sa v Andách, leží vo výške 2360 metrov nad morom.

Koloseum - Obrovská aréna v Ríme, v Taliansku, ktorá slúžila na krvilačnú zábavu niekdajších Rimanov. Odohrávali sa tam zápasy gladiátorov a aj zvierat, dokonca aj divadelné predstavenia. Do kolosea sa zmestilo päťdesiat tisíc návštevníkov.

Petra - Skalné mesto, vytesané do skaly ružového pieskovca, je hlavným turistickým lákadlom v Jordánsku.

Veľký Čínsky múr - skutočne unikátna stavba, ktorú je vidieť aj z vesmíru, predstavuje ďalší z novodobých siedmychdivov sveta. Pre Čínu predstavoval múr ochranu, ale aj izoláciu.

Socha Krista Spasiteľa - Rio de Janeiro v Brazílii, socha sa stala symbolom mesta.

Chichén Itzá - chrámové mesto v Mexicu, je podobným divom, ako sú klasické pyramídy v Egypte. Kukulcanova pyramída má už viac ako tisíc rokov. Pyramídy vytvorili zaniknuté civilizácie Mayov a Toltékov.

Tádžmahal - Taj Mahal, Tádž mahál alebo iný prepis. Nádherný chrám nechal postaviť cisár Šahdžahán svojej manželke, ktorá zomrela pri pôrode dieťaťa. Chrám sa nachádza v Agre v Indii.

 Fajn ! To by sme mali... V úvode to boli klasické divy sveta, teraz to boli novodobé divy sveta...

 A na záver? Čo tak pozrieť sa pohľadom malého princa? To, čo je naozaj cenné, je na prvý pohľad neviditeľné...

 Chce to revolučnú zmenu v náhľade........................................ ( ! ) :

1. div VIDIEŤ, každé ráno, keď sa zobudím, chcem Ťa mať v zornom uhle pohľadu, chcem sa tešiť, že Ťa mám, ale aj ďakovať Bohu, že mi daroval tú zázračnú schopnosť Vidieť ŤA...

2. div POČUŤ, áno, počuť, ako Ti tlčie srdiečko, ale aj počuť, čo by som Ti mohol láskou odpovedať, s láskou urobiť...

3. div ZAŽIŤ DOJATIE... áno, zažiť to zvláštne čaro, či už po niečom fantastickom a príjemne zažitom, alebo len tak, že sme odhalili v sebe tú čudnú vec, ľudskosť, ktorá sa občas prejavuje dojatím...

4. div CÍŤIŤ CHUŤ, ale je jedno, či tú chuť po fajnom mäsku, alebo cítiť chuť Tvojich bozkov, cítiť chuť Tvojho pohladenia...

5. div POCIŤOVAŤ, cítiť, vnímať Ťa, mať tú šancu pociťovať Tvoju prítomnosť, moja milovaná (alebo môj milovaný)...

6. div SMIAŤ SA... a to zľahka, zchuti, kockato, nahlas, v prítmí, smiať sa humoru, smiať sa hlúposti, smiať sa náhode, smiať sa smrti priamo do očí, smiať sa s láskou v jednom objatí...

7. div MILOVAŤ a byť milovaný, veď už to pochop, nebyť toho, tak tu nie som a ani Ty by si nebola, a to by teda bolo, aby som Ťa nemiloval... A vieš, ako Ťa veľmi milujem? Neodvracaj sa, nebráň sa, neunikaj, odpovedz mi láskou na moju lásku... Milujem, že môžem milovať a miluj ma ako odpoveď na moju lásku...

 Určite ste to aspoň raz počuli, alebo Vám to niekto už spomínal (?): 

 Najdrahšie veci v živote sú tie, ktoré sa nedajú kúpiť za žiadne prostriedky tohto sveta a ani zostrojiť ani tými najvymakanejšími borcami, či múdrymi vedcami. Pozorujte ich, užívajte si ich, prežívajte a podávajte ďalej, pekne na plno, nech Vám siedmy div sveta chutí čo najviac a s plnými priehršťami... ... ... ... ... ...

Ján Vilček

Ján Vilček

Bloger 
  • Počet článkov:  518
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Človek, Európan, Slovák, syn, brat, priateľ, kamarát, autor, kolega, spoluobčan, milovník humoru aj umenia a N-počet rôzneho. Som vedomie, som prítomný okamih, život sa díva na svet mojimi očami. Pokoj, radosť, odhodlanie žiť naplno s tvorivosťou aj láskou, to stojí za uskutočňovanie s Vami... Zoznam autorových rubrík:  politika s humorompolitika a spoločnosť vážnevlastná prózavlastná poéziatomu nerozumiem ?mini-zamysleniao mne, o vásHAL a PARTŇACOMMENTTOTAL-ABSURDUMHLAVOLAMhumôrkyPOLEMIKABEAUTIFUL MINDMOMENTKAapologetikaNE-PODAROKMY-S-TIF-I-KÁCIAČIERNY humorSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu