Vaše veličenstvo Beatrix !

Dovoľte mi, prosím, aby som Vás oslovil. Viete, ešte som žiadnej kráľovnej nikdy nepísal, takže, ak sa dá, ospravedlňte vopred moje nechcené lapsusy, chybičky krásy a možnú prostorekosť. Viete, dopočul som sa, že v stredu navštívite aj Košice, čo keby ste sa cestou tam zastavili aj v Nitre? Zamával by som Vám, nakoľko sa cez Vašu ochranku isto nedostanem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu
(zdroj: neznámy (www istockphoto com))

 Ak by ste náhodou ešte nepočuli o Nitre, tak včera sa o nej trochu spomínalo v Európskom parlamente (ten je v Bruseli, viete?)...

 Istý poslanec zo Slovenska menom Edit Bauer, ktorý kandidoval za SMK (MKP), poukazoval na údajné bezprávie v našej krásnej krajine a vtedy tvrdil, že to práve v Nitre prepadli Hedvigu Malinovú, vraj 25. augusta 2006.

 Ale to sa rieši riadne súdnou cestou a zaiste aj u Vás, v Holandsku, sa ctí nezávislosť súdnictva. Takže mohol zo Slovenska pochádzajúci poslanec v európskom parlamente skôr spomenúť, že bohatá história Nitry sa začala už koncom 5. storočia. Vtedy na jej územie prišli prví Slovania, od ktorých rodovo pochádzame.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 V časoch Veľkomoravskej ríše sa položili základy ospevovanej slávy starobylej kresťanskej Nitry, čo je doložené mimoriadne vzácnymi listinnými pamiatkami z 9. storočia. O stave osídlenia a význame Nitry v tomto období výrečne hovoria mohutné slovanské hradiská na Vŕšku, na Martinskom vrchu pod Zoborom, na Borine a aj na Lupke.

 Na niektorom z týchto hradísk vraj pobýval legendárne knieža Pribina, v ktorého čase bola Nitra náležite dôležitým politickým, vojenským a aj hospodárskym centrom.

 Dávnoveké knieža Pribina preukázal vo svojej dobe značnú štátnicku múdrosť a znalosť súdobej európskej politiky, keď v rokoch 829 až 833, pritom vtedy ešte sám pohan, dal vysvätiť v Nitre kresťanský kostol. Vysvätil ho soľnohradský (odvodené od mesta Salzburg) arcibiskup Adalram.

SkryťVypnúť reklamu

 Pribinov kostol je historicky prvým doloženým dôkazom kresťanstva u Slovanov na území Slovenska. O tejto udalosti sa zmieňuje tiež historický spis "Conversione Bagoariorum et Carantanorum" z roku 870 až 871. Žiaľ, polohu tejto svätyne sa zatiaľ nepodarilo presne určiť, dá sa ale predpokladať, že súčasný hĺbkový výskum na hrade vnesie svetlo aj do tejto problematiky.

 Na vrchole svojej najväčšej slávy bola Nitra počas vlády kráľa Svätopluka. V jednom z najcennejších písomných dokumentov pre slovenské dejiny, v liste Jána VIII. pre Svätopluka z roku 880 "Industriae tuae" je Svätopluk titulovaný ako kráľ a pápež mu oznamuje ustanovenie Wichinga za nitrianskeho biskupa. Nitra mala vtedy už pravdepodobne mestský charakter a pozostávala z piatich opevnených hradísk a vyše dvadsiatich sídlisk s rozvinutými remeslami.

SkryťVypnúť reklamu

 V roku 1248 panovník Belo IV. z vďaky za záchranu pred Tatármi, povýšil Nitru na slobodné kráľovské mesto s podobnými výsadami, ako mal Stoličný Belehrad (Székesfehérvár). Týmto výsadám sa Nitra však dlho netešila, lebo už o 40 rokov neskôr ju kráľ Ladislav IV. daroval aj so všetkým príslušenstvom nitrianskemu biskupstvu. Premena Nitry z kráľovského mesta, na mesto zemepánske mala ďalekosiahle dôsledky. Mesto sa dostalo do nižšej právnej kategórie, ale ako biskupské sídlo a významný hrad bola aj naďalej významným centrom na území Slovenska.
Stredoveká Nitra bola rozdelená na Horné mesto a Dolné mesto, ktoré bolo ďalej rozdelené na niekoľko samostatných štvrtí s vlastnými richtármi a obecnými pečaťami. Vznikli tu 4 samostatné fary pri kostoloch sv. Michala na Vŕšku, sv. Jakuba na námestí, sv. Štefana na Párovciach a presvätej Matky Božej na vrchu Kalvária.
 Od polovice 18. storočia bola Nitra od vojenských útrap ušetrená, a to umožnilo obnovu mesta a rôzne úpravy hradu, najmä jej katedrály. Významným zásahom do stavebného rozvoja Dolného mesta bola výstavba župného domu na jeho hranici s Horným mestom. Súčasne bol v južnej časti mesta postavený justičný palác pre celú nitriansku župu. Pokojné pomery umožnili aj stavby ďalších objektov v Hornom meste, (Kluchov palác so sochou Atlanta na nároží z rokov 1818 až 1821, budova pre penzionovaných kňazov z rokov 1832, dostavba seminára s diecéznou knižnicou). V roku 1835 bola zásluhou biskupa Vuruma založená prvá dievčenská škola.

SkryťVypnúť reklamu

 Toľko postačí o našom historicky cennom meste. Ak by ste tu zastavili, povedia Vám a ukážu oveľa viac.

 My - tu na Slovensku - sa zaujímame o všetko, čo za to stojí. Aj o Holandskom kráľovstve vieme dosť, už z detských liet základných škôl.

 Vieme, že Holanďania značnú časť územia získali vysúšaním mora (tzv. poldry), a to predpokladá vysokú znalosť organizátorov, inžinierov, staviteľov, robotníkov, obyvateľstva.

 Vaša krajina sa preslávila nádhernými tulipánmi, čo bolo v prvopočiatkoch dobre výnosný obchod a aj umenie,... spájame Vás s legendárnymi veternými mlynmi a výrobou kvalitných syrov, ktorých sú desiatky druhov a obohacujú kuchyne mnohých iných štátov EÚ.

 Vieme, že jedným z najpoužívanejších dopravných prostriedkov je bicykel, čím dávate svetlý príklad ostatným. Významná je aj Vaša riečna plavba, pretože cez Holandsko tečú dve veľké rieky - Rýn a Maas. Máte vybudovaných aj veľa funkčných pôsobivých kanálov.

 Samotné Holandsko, Holandské Antily a Aruba spolu tvoria útvar nazývaný Holandské kráľovstvo, ale Aruba a Holandské Antily nie sú členmi EÚ.

 Hlavné mesto máte Amsterdam (hoofdstad), ale mesto Haag (Den Haag - The Hague) je sídlom Vášho dvojkomorového parlamentu (regeringszetel), je ďalej sídlom Monarchu (residentie), ale je aj sídlom väčšiny zahraničných ambasád a zastupiteľstiev.

 Známi sú nám aj Vaši "holandskí majstri" a je jedno, či šlo o maliarov (napríklad Rubens), remeselníkov, hudobníkov, moreplavcov, vo svojej dobe boli pojmom a zväčšovali slávu Vašej krajiny. V tom sú nám zaiste dodnes sympatickí a nasledovania hodní.

 V horúcej súčasnosti sme obyvateľmi spoločnej Európskej Únie, aj na nás záleží, ako to povedieme týmto tretím tisícročím, kedy sú čoraz ťažšie podmienky na trvalo udržateľný rozvoj.

 Ale ako sa tak pozerám, Vaše veličenstvo, kráľovná Beatrix, zrejme som sa nechal uniesť a Vy máte tak husto nabitý program !

 Som tak rád, že som Vám mohol napísať týchto pár riadkov a ak by som na záver mohol pekne poprosiť: Prosím, keď budete prelietavať vládnou limuzínou cez Nitru, spomaľte trochu a kývnite mi ako odpoveď na moje mávanie, budem stáť pri hlavnej križovatke od tej strany, kde stojí starobylá tržnica.

 A pozdravte obyčajných ľudí tam u Vás, zaiste sú podobne bežní smrteľníci, ako sme my tu, na Slovensku, v krajine medzi Tatrami a Dunajom...

 (Len ako Vám tento list dorušiť ???) ............ Do videnia !

Ján Vilček

Ján Vilček

Bloger 
  • Počet článkov:  518
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Človek, Európan, Slovák, syn, brat, priateľ, kamarát, autor, kolega, spoluobčan, milovník humoru aj umenia a N-počet rôzneho. Som vedomie, som prítomný okamih, život sa díva na svet mojimi očami. Pokoj, radosť, odhodlanie žiť naplno s tvorivosťou aj láskou, to stojí za uskutočňovanie s Vami... Zoznam autorových rubrík:  politika s humorompolitika a spoločnosť vážnevlastná prózavlastná poéziatomu nerozumiem ?mini-zamysleniao mne, o vásHAL a PARTŇACOMMENTTOTAL-ABSURDUMHLAVOLAMhumôrkyPOLEMIKABEAUTIFUL MINDMOMENTKAapologetikaNE-PODAROKMY-S-TIF-I-KÁCIAČIERNY humorSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

107 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu