Emocionálny Kompas: Kľúčový nástroj pre šťastnejšie školy a duševnú pohodu detí

Po druhom roku celoročného programu sa prejavili významné výsledky v duševnej pohode detí aj učiteliek a učiteľov.

Emocionálny Kompas: Kľúčový nástroj pre šťastnejšie školy a duševnú pohodu detí
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

“Je to výborný projekt, deti často vo všeobecnosti nevedia porozumieť tomu, čo prežívajú a tento spôsob približovania je úžasný a určite veľmi potrebný. Čas venovaný Kompasu v triede bol príjemný. Ani raz sa nestalo, že by sa deti sťažovali. Častokrát sa im uľavilo už len tým, že sme sa o rôznych situáciách či pocitoch len rozprávali. Mňa osobne prekvapila hneď úvodná hodina, keď sme si pripravovali triednu dohodu aj s kresbami, ako by sme sa chceli k sebe správať atď., s akou chuťou sa do toho pustili. Celý rok nám visela na nástenke.”

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Emocionálny Kompas je jediným dlhodobým programom rozvoja sociálnych a emocionálnych zručností, ktorý bol vytvorený špecificky pre potreby slovenského školstva. Pravidelná práca s Emocionálnym Kompasom na ranných kruhoch a triednických hodinách v treťom roku fungovania prináša zásadné výsledky v sebahodnotení aj vedeckom meraní.

V dnešnej dobe, keď sa deti čoraz častejšie stretávajú s emocionálnymi výzvami, stresom a úzkosťou, je potrebné, aby školy implementovali systematické zmeny na podporu duševného zdravia. Sociálne a emocionálne zručnosti sú základom psychickej odolnosti, zmiernenia šikany aj prevencie sociálno-patologických javov. Tieto zručnosti sa dostali do obsahov a cieľov novej kurikulárnej reformy ako tzv. prierezová gramotnosť – teda schopnosti, ktoré majú byť rozvíjané popri vyučovaní bežných predmetov.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumy však ukazujú, že vytvorenie samostatného priestoru na rozvoj emocionálnych zručností je efektívnejšie. Školské programy, v ktorých sa sociálne a emocionálne zručnosti rozvíjajú aj mimo bežného vyučovania, majú často komplexnejšie a merateľné výsledky, ktoré vykazujú výrazné zlepšenie v oblastiach ako empatia, odolnosť a regulácia emócií. Školy, ktoré vytvárajú priestor pre rozvoj týchto zručností, zaznamenávajú vyššiu angažovanosť žiakov a žiačiek, zníženie problémového správania a zlepšenie akademických výkonov.

Miesto teoretických opisov však necháme prehovoriť učiteľky zapojené v našom programe:

SkryťVypnúť reklamu

Príbehy zo škôl

Program Emocionálny Kompas má za sebou už mnoho príbehov, ktoré dokazujú jeho pozitívny vplyv na deti, ich učiteľky a učiteľov ako aj atmosféru v triede. Tieto príbehy nie sú len príjemnými spätnými väzbami na našu prácu, ale živými dôkazmi o tom, akú veľkú zmenu môžu dlhodobé programy, ako je Kompas, priniesť.

Príbeh odvahy a zvládania hnevu

Jedna učiteľka sa podelila o situáciu, ktorá sa odohrala po tom, čo so svojimi žiakmi a žiačkami rozoberala zvládanie hnevu: „Rozprávali sme sa o zvládaní hnevu. Neskôr jedno z detí so špeciálnymi potrebami nedokázalo ovládnuť svoj hnev. Dieťa, ktoré absolvovalo Kompas, k nemu sebaisto pristúpilo, použilo jednu z techník a neuveriteľne pokojne ovládlo situáciu a pomohlo.“ Tento príbeh ukazuje, ako sa zručnosti Kompasu premenili na kľúčový nástroj, ktorý vytvoril bezpečné a podporné prostredie v triede.

SkryťVypnúť reklamu

Práca s denníkom ako liečivý nástroj

Denníčky, ktoré si deti v Kompase vedú, majú v sebe terapeutický potenciál, ktorý im pomáha zvládať aj tie najťažšie životné situácie. „Deti majú zavedené denníčky, kde si môžu písať a kresliť, to ich vedie k písaniu konkrétnych situácií a emócií. Žiačka, ktorej zomrel ocko, mu prostredníctvom denníčka písala odkazy vždy, keď si na ocka spomenula, a takto sa vyrovnávala so smútkom. Deti sa tešia na prerozprávanie zážitkov v komunitnom kruhu, na oceňovanie, spoločné plánovanie dňa a riešenie zložitejších situácií.” Vďaka týmto denníkom sa deti učia vyjadrovať svoje pocity a nachádzať v nich útechu.

Rieka emócií: zvieratká ako zrkadlo vnútorného sveta

Emocionálny Kompas používa aj kreatívne nástroje na identifikáciu a zvládanie emócií. „Veľmi sa im aj mne páčila práca s denníkom, kde mali čas sami na seba a na svoje zapisovanie či kreslenie. Tiež sa mi veľmi páčili obrázky zvieratká - kde sme si tvorili rieku emócií a každý si vybral zviera podľa toho, čo dané dieťa v nejakom momente potrebuje. Nalepili sme si ich na rieku a často sa k tomu deti vracali aj počas bežných dní.”

Dlhodobé programy prinášajú najlepšie výsledky: dáta z 1. stupňa ZŠ

Pod zdravou prácou s emóciami si častokrát predstavujeme okamžitú zmenu správania. Náš mozog však funguje inak. Emocionálna regulácia pozostáva z viacerých krokov – začína identifikáciou (pocítením) emócie v tele, pokračuje čo najpresnejším pomenovaním toho, čo prežívame. Nasleduje prijatie a potom pochopenie našej emócie. Až v závere, po naplnení všetkých krokov v ich správnom poradí, sa dostávame k bezpečnému vyjadreniu emócií.  

Minulý školský rok, kedy deti na 1.stupni ZŠ začínali s celoročným programom Kompas, sme dosiahli obrovské zlepšenia práve v základoch zdravej práce s emóciou – schopnosť pomenovať ju sa v triedach zlepšila o 54%. V školskom roku 2023/2024 mohli deti z tohto základu benefitovať a rozvíjať si ďalšie kľúčové zručnosti. Tie sa už prejavili aj v samotnom správaní: 

 „V triede mám žiaka, ktorý naozaj veľmi stresuje. Raz som šla na angličtinu a uvidela som pred fyzikálnou učebňou, ako používal ukľudňujúcu metódu na upokojenie, ktorú sa naučil z Kompasu - ako si počíta, čo vidí, čo počuje a hovorí si to. Druhú učiteľku to inšpirovalo a rozhodla sa metódy na upokojenie používať s celou triedou pred písomkami z matematiky, aby si žiaci odbúrali stres.” 

  • Schopnosť pomenovať zdravé spôsoby zvládania emócií sa v tomto školskom roku zlepšila o 45%, čo je výrazný posun v porovnaní s 18% z minulého roka. Deti tak lepšie rozumejú, ako sa môžu zdravým spôsobom vyrovnať s emocionálnymi výzvami.

  • Deti sa naučili svoje emócie zdravo prejavovať aj navonok, čo predstavuje zlepšenie o 32% v porovnaní so 17% z predchádzajúceho roka. Tento pokrok dokazuje, že pokračovanie v programe má významný dopad na schopnosť detí nielen rozpoznať, ale aj vhodne prejaviť svoje pocity.

  • Posun v schopnosti pomenovať emócie klesla z minuloročných 54 % na 37 %. Tento pokles bol však očakávaný. Keďže väčšina detí pokračovala v programe už druhý rok, túto základnú zručnosť zdravého zvládania emócií si výrazne rozvinuli práve na začiatku programu a v nasledujúcom roku sa už rozvíjali hlavne nadväzujúce komplexnejšie schopnosti prejaviť svoje emócie uvedené vyššie.

Tieto výsledky dokazujú, že jednorázové či krátkodobé aktivity pre rozvoj práce s emóciami nestačia. Systematická a dlhodobá práca s emocionálnymi zručnosťami však dokáže už po roku priniesť želané zlepšenia u detí v školách aj mimo nich. 

Význam rozšírenia programu na 2. stupeň ZŠ

V súčasnej dobe je duševné zdravie detí čoraz viac ohrozené rôznymi faktormi, ako sú stres, úzkosť a nedostatok emocionálnej podpory. Podľa štúdie HBSC z roku 2023, ktorá skúmala zdravotné správanie školákov, sa u detí vo veku 11-15 rokov výrazne zvýšil výskyt problémov s emóciami a úzkosťou. Táto situácia vyžaduje naliehavé a systematické zmeny v školskom prostredí, aby sme mohli efektívne reagovať na tieto výzvy a zabezpečiť, že deti budú mať prístup k potrebnej podpore.

V školskom roku 2023/2024 sa Emocionálny Kompas prvýkrát rozšíril aj na 2. stupeň základných škôl. Výsledky z tohto školského roka opäť potvrdzujú, že systematické programy môžu zásadne zlepšiť atmosféru v triedach a podporiť duševné zdravie detí. 

  • Schopnosť pomenovať emócie sa zlepšila o 86%, čo je kľúčový krok pre deti, aby rozpoznali svoje pocity a lepšie sa s nimi vyrovnali.

  • Schopnosť pomenovať zdravé spôsoby zvládania emócií vzrástla o 106%, čo naznačuje, že deti nachádzajú efektívne spôsoby, ako zvládať emocionálne výzvy.

  • Zlepšenie v prejave zdravého zvládania emócií o 67% dokazuje, že deti nielen rozumejú svojim emóciám, ale aj aktívne pracujú na ich zdravom zvládaní.

„Žiaci a žiačky sa naučili pomenovať, čo sa im nepáči a prečo. Sú to šiestaci, keď im niečo pred prácou s Kompasom vadilo, tak do seba drgali a ohriakovali sa “Nerob to!”. Teraz povedia napríklad, “Je mi to nepríjemné, prestaň s tým”. Vďaka aktivite “okno tolerancie” dokážu pomenovať aj to, kedy nie sú sami v poriadku - presne povedia, že im chýba spánok, neraňajkovali, alebo majú stres z písomky.”

Dosiahli sme výrazné zlepšenia aj v oblastiach, ktoré prispievajú k pozitívnej atmosfére v škole:

  • Pozitívne vnímanie rozmanitosti sa zlepšilo o 30%, čo pomáha vytvárať inkluzívne a rešpektujúce prostredie.

  • Spolupráca v triede sa zvýšila o 33%, čo podporuje tímovú prácu a vzájomnú podporu.

  • Pozitívny postoj k rozmanitosti vzrástol o 23%, čo vedie k lepšiemu prijímaniu odlišností v školskom kolektíve.

Pomoc aj pre učiteľky a učiteľov

"Vďaka Kompasu vnímam teraz deti inak - za ich správaním vnímam nenaplnené potreby, nie to, že chcú robiť zle."

Emocionálny Kompas má pozitívny dopad aj na učiteľky a učiteľov, ktorí sú často vystavení vysokému stresu a náročným situáciám. Vďaka programu sa duševné zdravie učiteliek a učiteľov na 2. stupni zlepšilo o 29%, čo im umožňuje lepšie zvládať svoje povinnosti a zároveň efektívne podporovať svojich žiakov a žiačky.

Výzva k podpore systematických zmien

Duševné zdravie detí je základom ich šťastnej a úspešnej budúcnosti. Programy ako Emocionálny Kompas im dávajú nástroje, aby zvládli dnešný svet s odvahou a sebavedomím. Tieto programy pomáhajú školám vytvárať prostredie, v ktorom sa deti cítia podporované, v bezpečí a pripravené na zvládanie výziev 21. storočia. 

„O to viac nás teší, že program bude od školského roku 2024/2025 fungovať na viac ako 130 školách, so zapojením vyše 600 učiteliek a učiteľov a 12 000 detí. Počas tvorby a šírenia programu sme čelili mnohým výzvam. Častokrát sa stávalo, že školy aj verejnosť napríklad vyhľadávali „rýchle“ riešenie pre zlepšenie zvládania emócií a vzťahov u detí. Tohtoročné dáta nám dokazujú, že zotrvať pri budovaní systematického programu má zmysel“, dodáva Anna Viľchová, spoluzakladateľka nášho programu. 

Systematická zmena v školskom prostredí je kľúčová pre zlepšenie duševného zdravia detí. Emocionálny Kompas dokazuje, že dlhodobé programy sú najúčinnejšie pri rozvoji emocionálnych zručností a budovaní pozitívnej školskej komunity. Podpora týchto iniciatív je preto nevyhnutná, aby sme mohli zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre naše deti a školské prostredie, v ktorom sa všetci cítia hodnotní a podporovaní.

Podporte tento program aj vo vašej škole, aby všetky deti mali šancu vyrásť v emocionálne odolné a sebavedomé osobnosti. Zistite viac na našej stránke www.emocionalnykompas.sk.

Anna Viľchová

Anna Viľchová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spoluzakladateľka programu Emocionálny Kompas: emocionalnykompas.sk, naše výsledky a dôležitosť témy by sme rady ďalej šírili aj cez blog. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu