Neúprosné štatistiky hovoria, že na každý milión rekreačných potápačov pripadajú ročne dve úmrtia. Je to menej ako pri dopravných nehodách, ale týka sa to zväčša mladých, zdravých a úspešných. Lebo veľmi chorí, starí a chudobní nechodia k vode a ak áno, tak do nej vojdú len po kolená. Každý z nás sa potápal na pozorovanie podvodného sveta. Jedno či v sladkej alebo slanej vode. Podvedomým ale nebezpečným zvykom pred ponorením je niekoľko desiatok sekúnd zhlboka a zrýchlene dýchať. Myslíme si, že tým zvýšime množstvo kyslíka v tele a vydržíme pod vodou dlhšie. Nie je to pravda, môže to byť príprava na smrť. Za normálnych okolností je červené krvné farbivo hemoglobín nasýtené kyslíkom na 95-98%. Hlbokým dýchaním to za pol minúty zvýšime na 100%, čo zvýši množstvo kyslíka v krvi tak, že pod vodou vydržíme o 5 s dlhšie.
Neporovnateľne väčší význam má pri zrýchlenom a prehĺbenom dýchaní pred ponorením vydýchanie oxidu uhličitého, ktorý zodpovedá za aktivitu dychového centra. Minúta až dve prehĺbeného dýchania (hyperventilácia) spôsobí to, že vydržíte nedýchať dlhšie. Príklad na suchu: pri normálnom dýchaní človek dokáže zadržať dych na 30-60 s, po predchádzajúcom predýchaní na 60-90 s. Rekreačnému „ponáračovi“ to umožní plávať hlbšie pod hladinu. Keď sa opäť vytvorí dostatočné množstvo oxidu uhličitého v krvi, dychové centrum dostane neodolateľný a vôľou neovládnuteľný pokyn na nadýchnutie. Potápač sa začne vynárať, ale keďže je hlbšie, nadýchne sa ešte pod hladinou. Hlbokým nádychom nasaje do pľúc namiesto litrov vzduchu niekoľko litrov vody. Normálny objem dychu dospelého je pol litra. V popísanej situácii to môže byť najmenej trojnásobok. Panika, nedostatok kyslíka, okamžité vstrebanie množstva vody do krvného obehu z pľúc, zmätenosť, strata orientácie. Ak je vzduch v pľúcach nahradený vodou, bezvládne telo klesá ku dnu. V tomto momente a ešte do 5 minút začatá resuscitácia by mala šancu na úspech, ale než telo nájdu prejde kritický čas. Spontánne sa utopený vynorí o 2-3 dni.
Dva tri hlboké nádychy pred ponorením neublížia, pri viacerých už riskujete. Zrýchlené a prehĺbené dýchanie vzniknuté počas telesnej aktivity je normálne a neškodné, pretože vtedy je zvýšená tvorba oxidu uhličitého a jeho udržiavanie v normálnom rozmedzí v krvi hlbšie dýchanie vyžaduje.