Rendez-vous systém, alebo RV, „RAN“, familiárne sme ju volali „ranka“. Na prepravu slúžil upravený Favorit Forman a odohrávalo sa to v Bratislave niekedy medzi 1999 a 2001. V posádke bol/a zdravotnícky záchranár/záchranárka a lekár. Fungovalo to cez deň, v noci jazdili klasické Ambulancie Rýchlej lekárskej pomoci (RLP). Nebolo to nič svetoborné, takýto systém bol aj v Prahe, Viedni, Londýne a v mnohých metropolách Európy, ale napríklad v Izmire mali aj záchranára na bicykli, motorke.
Píše sa, že výhodou je rýchlejší dojazd menšieho auta, stretnutie posádky Rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP) na adrese u pacienta s posádkou RV, menej sa spomína, že je lacnejšia prevádzka a vôbec sa nespomína efektivita. Nemusí to byť SUV, vhodné je aj kombi, hlavne aby bol batožinový priestor aspoň 500 l na vybavenie, okrem transportných prostriedkov totožné s výbavou Ambulancie RLP. Skromnejšia intenzívka. Prevádzka RV je lacnejšia o rozdiel v nadobúdacej cene vozidla, trochu v spotrebe, poistkách, amortizácii a tiež sa šetria náklady na menšiu posádku. Rýchlejší dojazd je len teoretickou výhodou. Možno rýchlejšia akcelerácia, ale v kolóne rozdiel 10-15 cm šírky veľkého auta a SUV nie je podstatný. Pár desiatok sekúnd rýchlejší príchod nie je pri 80% výjazdov dôležitý. Pri resuscitácii minúta môže rozhodovať, ale pokiaľ neresuscituje svedok zastavenia krvného obehu (u nás len v tretine prípadov), tak postihnutý nemá vyhraté. Najdôležitejšia je efektivita práce lekára. Počas 12 h smeny má lekár RLP 4-8 výjazdov. Priemerne polovicu ošetrí na adrese a druhú polovicu transportuje do nemocnice na pokračovanie liečby, alebo doplnenie vyšetrenia. Pobyt na adrese pacienta trvá priemerne 10-20 minút. Cesta do nemocnice 5-30 minút podľa vzdialenosti bydliska/pracoviska od nemocničného urgentu. Keď som slúžil RV, tak som mal za ten istý čas ošetrených aj 12-14 pacientov, pretože sme ohlásili pripravenosť na ďalší zásah po 10-20 min, nie až po 50 minútach (čas na adrese a prevoz). K druhej polovici pacientov som si privolal posádku RZP, pretože po ošetrení už moja prítomnosť pri pacientovi nebola potrebná. Záchranári sú dostatočne vzdelaní na sledovanie pacienta a prípadné doplnenie liečby. Zhruba u jedného z desiatich bol stav vážny a nestabilný, tak som presadol do vozidla RZP a so záchranármi a pacientom sme išli na urgent. Záchranár RV nás nasledoval, v nemocnici vyzdvihol a hlásili sme sa ako voľní. RV systém nie je malé vozidlo, ale systém práce. Pokiaľ nebudú lekári súhlasiť s dvojnásobným počtom ošetrení, tak budú volať posádku RZP ku každému a sprevádzať všetkých do nemocnice. Ošetria len polovicu. Nebudú volať posádku RZP na transport hneď po zistení situácie na mieste, ale až po skončení ošetrenia a budú čakať 10-15 minút na príchod, než sa uvoľnia. Možností odignorovať hlavnú výhodu RV, teda ošetrenie toľko pacientov, ako v rovnakom čase zvládajú 2-3 posádky RLP je niekoľko. V nemocničnom urgente ošetrí lekár za 12 h smenu aj 50-70 pacientov.
Kto by chcel dobrovoľne a za rovnaké peniaze robiť dvojnásobne? Nie raz za čas, ale v každej službe? Samozrejme väčšina lekárov bude proti s dôvodmi, ktoré budú vyzerať ako racionálne argumenty. „Vysvetlia“ to všetkým pacientom a známym a proti bude celé Slovensko. Riešenie je celkom jednoduché. Rozdiel v prevádzkových nákladoch na RV a RLP sa rozdelí na polovicu, časť bude úspora pre poskytovateľa a druhá časť sa pridá k platu posádky RV. Bez mimoriadnej motivácie to nepôjde. Nepriamou ale dôležitou výhodou bude úspora lekárov, takže sa záchranná zdravotná služba bude môcť rozlúčiť s tými, ktorí prácu v záchranke neberú ako poslanie, ale len ako zárobok za nadčasy a prilepšenie k platu v nemocnici.
Ušetrených zdravotníckych záchranárov využijeme v ostatných posádkach RLP, RZP, na nemocničných urgentoch a operačných strediskách kde ich je chronický nedostatok.
Nič sa nezmení na tom, že k niektorým pacientom nepríde lekár, ale posádka zdravotníckych záchranárov, pretože lekár nie je potrebný. Nerozhodujú o tom laici, volajúci, ale kvalifikovaní operátori tiesňovej linky. V súčasnosti chodí posádka RZP aj RLP spolu a zároveň len k resuscitácii. V ostatných prípadoch ide buď jedna, alebo druhá posádka s tým, že niekedy posádka RZP po zistení situácie vyšetrí, začne liečiť a privolá si lekára na výpomoc. Lekár si RZP nevolá nikdy.