Napriek tomu je z týchto takmer 100 000 pacientov s hypertenziou ošetrených ročne záchrannou zdravotnou službou hospitalizovaných len približne desatina, čo je jeden z najmenej častých dôvodov pobytu v nemocnici. Na druhej strane pri výjazdoch k pacientom so srdcovým infarktom alebo mozgovou príhodou je hospitalizovaný každý. Ako vzniká tento nepomer?
Vysoký tlak krvi je aj diagnózou aj samostatným príznakom. Diagnóza hypertenzie sa stanoví ak je opakovane v kľudových podmienkach nameraný tlak krvi rovný alebo vyšší ako 140/90 mmHg (milimetre ortuťového stĺpca). Liečba by mala začať zmenou životosprávy a keď sa po 3 mesiacoch tlak neupraví, začína sa s podávaním liekov na zníženie tlaku. Životospráva znamená dosiahnuť normálnu telesnú hmotnosť, nesoliť, zvýšiť príjem ovocia a zeleniny, nefajčiť, nepiť viac ako 2 poháriky alkoholu denne a zvýšiť telesnú aktivitu na najmenej 5x30 minút rýchlej chôdze týždenne. Týmito opatreniami sa dá znížiť krvný tlak aj o hodnoty 35/15 mm Hg, t.j. napríklad zo 160/100 na 125/85 bez liekov a doplatkov. Vysoký tlak nemusí spôsobovať žiadne príznaky aj niekoľko rokov, preto je dôležité chodiť pravidelne na preventívne prehliadky. Čím skôr sa hypertenzia zistí, tým menej komplikácií, trvalých následkov a úmrtí spôsobí. Keď už vznikne ako choroba, tak je potrebné sa s nejakými trvalými / občasnými ťažkosťami a obmedzeniami zmieriť, nikto na svete vás ich nezbaví.
Hypertenzia alebo zvýšený krvný tlak môže byť zvýšený situačne, náhle a bez akýchkoľvek príznakov aj bez ochorenia na vysoký tlak. Býva to bežné aj u zdravých ľudí, ale u hypertonikov aj menší podnet zvýši tlak viac ako u zdravého. Príčinou môže byť hnev, smútok, konflikt v rodine, na pracovisku, obavy z výsledkov vyšetrenia, strach z operácie, akákoľvek bolesť od zubov cez chrbticu po kĺby, ale aj plný močový mechúr. Aj opakované meranie tlaku viac ako trikrát za sebou významne zvyšuje tlak od nervozity, čo za čísla tam naskakujú. Prejavy môžu byť rôzne od žiadnych cez sťažené dýchanie, zvieranie pri srdci, bolesti hlavy, pocity na vracanie, závraty, návaly pocitov tepla v tvári, na hrudníku, mžitky pred očami a mnohé iné. Pri nich človek vytiahne domáci tlakomer, namerá si vyššie čísla ako včera, začne sa báť, že dostane porážku, obavy z následkov ešte viac zvýšia tlak, zvýraznia pocity a už sa ide k telefónu a volá na 155/112. Miesto privolania záchranky by stačilo ukľudniť sa, zobrať liek alebo medovkový čaj na ukľudnenie, pri bolestiach užiť liek proti bolesti z domácej zásoby, prípadne liek od lekára na užitie pri zvýšení krvného tlaku, odobrať sa preč od ľudí, ktorí ma hnevajú, do tichej miestnosti bez televízie, pohodlne si sadnúť, najskôr po hodine sa vymočiť a potom si tlak premerať a zistiť, že sa normalizoval na bežné hodnoty.
Na tiesňovú linku volať len v prípade poruchy vedomia, tlakovej bolesti za hrudnou kosťou v strede hrudníka, ktorá trvá bez prerušenia dlhšie ako 10 minút, pri nezreteľnej reči, ochabnutí hornej končatiny na jednej strane tela, pri rozdielnom tlaku na pravej a ľavej hornej končatine o viac ako 20 mm Hg horného tlaku (na jednom ramene tlak normálny, na druhom extrémne zvýšený) a vtedy, keď po hodine nezaberú opatrenia uvedené vyššie.
Samotné zvýšenie tlaku krvi o 10-20 mm Hg horného tlaku a 10-15 mm Hg dolného nie je dôvod na paniku, skôr len na uvedomenie si príčiny, ktorá to má na svedomí.
Záver: väčšina zvýšení krvného tlaku zaberie za 1 h po užití lieku na ukľudnenie / proti bolesti a na vypitie 2 pohárov studenej vodovodnej vody v priebehu pár minút. Dodržanie týchto odporúčaní v budúcnosti zaistí, že záchranka k vám príde o 2-3 minúty skôr v prípade, že to budete naozaj potrebovať a pôjde o život a trvalé následky.
Z tých 100 000 pacientov za rok ošetrených záchrannou službou len asi 10 000 potrebuje zdravotnícku pomoc. Zvyšných 90 000 zamestná neodôvodnene každý deň každú posádku záchrannej služby na minimálne jednu hodinu, kedy nie je dostupná pre akútne situácie. Kvôli nedisciplinovaným hypertonikom máme celú záchranku nie 24 h ale len 23 h denne.