Drobný nález po vyšetrení ultrazvukom, počítačovou tomografiou (CT), gastro/kolonoskopiou alebo magnetickou rezonanciou neznamená „rakovinu“ aj keď to lekár nazve nádorom. Väčšina nádorov je nezhubná a to strašidelné slovo znamená „nadmerný rast tkaniva“. Nepríjemné pocity vo svaloch po 2 hodinách v posilňovni, alebo po veľkom predvianočnom upratovaní môžeme tiež nazvať „nádorom“.
Koncom minulého storočia, nie tak dávno, sa chorí vyšetrovali prevažne fyzikálnym spôsobom: počúvaním fonendoskopom, klopkaním a hmataním. Zisťovali sa hranice a veľkosť orgánov, nádory a cysty, nenormálny obsah v hrudníku a bruchu. Prístroje boli doplnkovou metódou. Samozrejme, že presnosť bola len na centimetre. Rozvojom techniky a zdokonaľovaním diagnostických prístrojov sa začali zisťovať aj predtým nezistiteľne malé druhy nie obvyklých nálezov ako cysty a iné nepravidelnosti vo vaječníkoch, pečeni, obličkách, ale aj na cievach, v pľúcach a prakticky kdekoľvek v ľudskom tele. Presnosť sa zvýšila na milimetre. Kedysi sa krvácanie zo žalúdočného vredu prejavilo až po strate pol litra krvi a vracaní natrávenej krvi. Vred mal 2 centimetre. Dnes pri gastroskopii vidieť už pár kvapiek krvi z vredu veľkosti 2 milimetre ešte predtým, ako začnete mať žalúdočné problémy.
Vyšetrujúci špecialista informáciu o náleze, nádore, cyste, útvare doplní o veľkosť od niekoľko milimetrov po pomaranč. Keby vám to nepovedal, aj tak to musí napísať do nálezu a vy si to prečítate cestou domov. Samozrejmým dôsledkom je des a hrôza, plánovanie invalidity, smrti, nespavosť, nechutenstvo, kolísanie krvného tlaku, sťažené dýchanie a množstvo iných problémov. Skutočným problémom je len vysoká kvalita techniky. Takéto nálezy a oznámenia treba z pohľadu vyšetrovaného chápať rôznym spôsobom.
Ak je nález skutočne hrozný, lekár vás pošle okamžite do nemocnice na ďalšie vyšetrenia a na prijatie. Tam sa podozrivý nález po pár dňoch ďalších vyšetrení potvrdí alebo vylúči. Na nervozitu je čas.
Ak nález nie je hrozný, ale nemal by sa podceniť, lekár aj v rámci pudu sebaochrany vás pošle na ďalšie konziliárne vyšetrenia k inému špecialistovi. Vie, že budete čakať na objednanie, takže poškodenie zdravia nehrozí. Na nervozitu je čas.
Ak povie, že odporúča kontrolu o 6-12 mesiacov, kľudne zabudnite, že sa niečo našlo, len si poznačte termín kontroly. Na nervozitu nie je vhodný čas.
Nemajte za zlé špecialistovi, že vám tú „hrôzu“ oznámil, v drvivej väčšine prípadov si len sami narobíte telesné a duševné problémy z neprimeraného prežívania povinnej lekárskej jazdy. Podchytiť odchýľky od normálneho stavu v začiatku, pred vznikom ochorenia je princípom preventívnych prehliadok. Preto ich využívajte, dožadujte sa ich a ešte pred dohodnutým termínom si pozrite čo je ich náplňou, aby vás náhodou neukrátili. Je určite lepšie nechať si nájsť „niečo“ veľkosti 2 mm s termínom kontroly o pol roka, ako mať bolesti, chudnúť a nechať si nájsť neliečiteľnú metastázu z pôvodného nádoru. Dostávame civilizačné ochorenia o 15 rokov skôr ako v civilizovaných krajinách. Za tragicky nízku pätinovú účasť na preventívnych prehliadkach môže každý kto nechodí, nie zlý stav nášho zdravotníctva.