Pirátske hnutie na Slovensku

Pirátske hnutie je jedným z najrýchlejšie sa rozširujúcich na svete. Dôvod je jednoduchý. Témy, ktorými sa Piráti zaoberajú sú pre celú mladú generáciu veľmi blízke. Internet je niečo, čo mladí používajú každý deň.  Pirátske strany po celom svete oslavujú úspechy. Najviac viditeľné to je v Nemecku, kde sa počet členov Pirátskej Strany pohybuje v tisícoch a už sa im podarilo získať miesta vo viacerých nemeckých štátoch a mieria do Bundestag-u. Aj na Slovensku existuje obdoba Pirátskej Strany, ktorá zápasí s viacerými problémami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Tiahnu sa v podstate už od jej vzniku v roku 2009, kedy predchádzajúce vedenie nevedelo využiť veľký boom, ktorý vyvolalo. Problémy sa hromadili a neboli poriadne riešené, navyše bola celá strana spravovaná vo veľkej miere netransparentne. Toto obdobie skončilo odchodom viacerých ľudí a zmenou vedenia. Potom celá Slovenská Pirátska Strana na dlhú dobu zaspala.

Veci sa začali hýbať až začiatkom roka 2012, kedy bolo založené občianske združenie. Slovenskí piráti sa tak zoficiálnili a mohli začať lepšie stavať svoju vnútornú štruktúru. Dvom z nás (Peter Blaščák, Martin Bibko) sa podarilo dostať na kandidátku strany OĽaNO vo voľbách v tom istom roku, čo nám pomohlo získať prvé skúsenosti s kampaňou, diskusiami a vystupovaním pred verejnosťou. Niekedy v tomto období som sa ku Pirátskej Strane pridal aj ja a pár ďalších ľudí. Bohužial sme toto obdobie, v ktorom sme boli viac na očiach nevyužili na zber podpisov na vznik strany.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po voľbách sme sa uzavreli, potrebovali sme konečne vyriešiť vnútornú štruktúru. Toto obdobie sme využili na doplnenie stanov pomocou smerníc, isté zmeny vo vedení a vytvorenie odborov, kvôli lepšej deľbe práce a zlepšeniu výkonu.

Momentálne sa nachádzame v stave, v ktorom sú tieto veci takmer vyriešené a chceme sa začať orientovať na rozširovanie členskej základne a zväčšovanie povedomia o tom, že tu nejakí Piráti skutočne sú. Kvôli tomu sme vytvorili vlastné Pirátske noviny (http://piratskenoviny.sk), na ktorých sa snažíme Slovákov informovať o dianí v celosvetovom Pirátskom hnutí.

Ďalej sme otvorili pôvodne internú skupinu na sociálnej sieti Facebook (http://tinyurl.com/pirati-posadka) pre všetkých záujemcov. V tejto skupine pravidelne prispievajú a odpovedajú členovia SPS, teda je ako stvorená pre ľudí, ktorí by si chceli preveriť kto vlastne sme.

SkryťVypnúť reklamu

Plánujeme v plnom rozbehnúť vlastný youtube kanál, na ktorý budeme prispievať rozhovormi, správami o strane, zbieraní podpisov, a tak ďalej.

Piráti v súčasnom stave potrebujú jedinú vec a tou je spätná väzba. Potrebujeme aby ľudia diskutovali, chodili na akcie, prípadne si podali aj prihlášku na člena. Trpíme totiž akútnym nedostatkom všetkých týchto ľudí a v podstate celé OZ leží na pleciach pár ľuďom.

Podarí sa Pirátom na Slovensku presadiť? Osobne si myslím, že tá šanca stále je. U Pirátov je pár veľmi schopných ľudí s víziou. Ak sa podarí túto víziu rozšíriť medzi viacerých ľudí, tak aj u nás vznikne Pirátska Strana hodná svojho mena.

Viliam Fiedler

Viliam Fiedler

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentom Filozofie na Masarykovej Univerzite v Brne a členom o.z. Slovenská Pirátska Strana. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFilozofiaÚvahyPoviedkyHudbaSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu