Hip-hop u nás dnes, aneb od filozofie k drahým autám časť 2

Rozhodol som sa napísať pokračovanie môjho predošlého článku, dôvodov mám na to hneď niekoľko. Minulý článok som písal s príliš veľkými emóciami, ktoré sa dochovali z môjho stretnutia na ulici z jedným takým ,,cool" chalanom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Rozhodol som sa napísať pokračovanie môjho predošlého článku, dôvodov mám na to hneď niekoľko. Minulý článok som písal s príliš veľkými emóciami, ktoré sa dochovali z môjho stretnutia na ulici z jedným takým ,,cool" chalanom. Z odstupom času zisťujem, že som v tom článku nevystihol presne to čo som chcel a hlavne , že som toho napísal žalostne málo. Chcel som napísať článok, ktorý by pri hlbšom záujme dokázal čitateľa odkázať na nejaké zaujímavé kapelky z minulosti, či už len pre porovnanie, alebo možno aj dlhodobejšie počúvanie. Tá hudba totiž naozaj mala čo človeku dať. Mala...


Pred čítaním tohto článku, odporúčam prečítať ten predošlý. Toto je iba doplnkovým materiálom k tomu článku, ako poznamenal jeden môj známy, ten článok nemá jadro. Má pravdu, toho jadra tam veľa nieje, preto vám ho dávam v tomto doplnkovom ,,packu".

Článok je o hiphopových skupinách, ktoré vznikli väčšinou po roku 2001, alebo koncom 90.tych rokov. Rád by som napísal aj o starších kapelách, no nevýhoda v tomto u mňa je to, že som bol vtedy ešte veľmi mladý a ani som takúto hudbu vtedy nepočúval. Preto nepoznám veľa starších kapiel. Je to hlavne preto, že o nich niesu žiadne záznamy na youtube.com, kde (trochu paradoxne) som našiel väčšinu mojich oblúbených skupín.

(Všetko v tomto článku je len mojím subjektívnym názorom, preto článok nemusí hovoriť pravdivé veci, nemám vonkoncom záujem o hlúpe hádky)Prago Union

Na prvé miesto v mojom článku patrí táto zostava. Raperom a textárom je bývalý člen skupiny Chaozz a to Deph, najnovšie vystupuje pod pseudonymom Kato. Keď som minule pozeral predávanie nejakej ceny (už si bohužial nepamätám aká to bola, väčšinou tieto veci nesledujem) za najlepšieho textára, pomyslel som si, že raz by ju mal dostať práve Deph. Neviem, možno som príliš ovplyvnený jeho tvorbou, ale v jeho textoch nachádzam sám seba. Osobne ho pokladám za najlepšieho textára vôbec, ale to je zrejme názor iba môj a možno ešte pár ľudí. Deph si, ale zaslúži aspon pomenovanie najlepší hip-hopový textár v Čechách a na Slovensku. Prečo? Jeho tvorba je nadčasová, u niektorých jeho skladieb sa už nejedná o obyčajný text, je to forma filozofie. Deph sa netají tým, že v niektorých, hlavne starších albumoch čerpal inšpiráciu z iných skladieb, alebo aj ideológií. Niečo prebral, lenže k tomu čo prebral pripojil niečo svoje. Na Depha stále nadáva väčšina dnes známejších raperov, vraj robí hudbu, bez zmyslu. Deph rád totiž používa vo svojich textoch veľa prvkov poézie, metafor, obrazných pomenovaní a pod.

S dj-om Skuplou (Chaozz) vydali zatiaľ jeden album Hrubý domáci produkt (HDP) majú v pláne vydať čoskoro ďalší, ale stále sa to odkladá, hlavne kvôli nedostatku financií.

Mimo Prago Union a okrem Chaozzu má Deph aj pár sólových projektov

- Rigor Moritz- Až na Věky- album hodiaci sa skôr na depresívne nálady, jedinečný na celej československej scéne, až na výnimku skupiny Syndrom Snopp

-Deph- Já nejsem rapper- sólový album

- 3D- Alpha&Omega- album s rnb spevákom Philim Nikwé, vcelku podarený album, hlavne skladba ,, Některý věci se už nikdy nezmění" s podkladom z 2pacovej pesničky Changes

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Kámo, já chci ven! Je moc horko, kde teď sem,

noc - ta mě brzdí jen, na paty mi šlape den...

Je to kolotoč na týhle pouti,

okolnosti - času žrouti - po stopě dou ti,

nenechám se dostihnouti!

Všechno, co sem postavil, cejtim za sebou se hroutit...

Beton se sypat, ocel kroutit -

- FALEŠNEJ LESK! (Prago Union- Púlnočni Běh

Syndrom Snopp

Na druhé miesto v mojom zozname patrí Syndrom Snopp. Je to kapela, ktorá už na prvý pohľad zaujme, dvomi zaujímavými skutočnosťami. Je to jediná kapela v československu, ktorá sa môže zaraďovať do tkz. Hardcore rapu, kvôli ich textom (ich texty sú veľmi blízke Dephovmu projektu Až na Věky). V ich textoch je často preberaná spoločnosť z veľmi temnej stránky, v niektorých sa zaoberajú aj smrťou. Jedná sa teda o kapelu z dosť temným podtónom, na svoje si príjdu hlavne vyznávači metalu, ktorí hľadajú trochu niečo pomalšie, no zato temné. Druhá veci, ktorá zaujme, je hlavný raper kapely. Bol ním totiž Gypsy. Áno počujete dobre, ten frajírek, ktorému ide už iba o peniaze písal kedysi vážne zaujímavé texty. Nádherný príklad toho, ako peniaze kazia charakter nie?

SkryťVypnúť reklamu

Kapela už samozrejme neexistuje, kvôli tomu, že Gypsy odišiel ,,zarábať keš" ako počuť z lacných mobilov na ulici. DJ kapely Smog (DJ chaozzu na prvom CD) sa snaží urobiť podobný projekt znovu. Zatiaľ to nevyzerá podľa mňa nádajne, ale držím palce.

Hrej, tvoje karty už sou rozdaný, copak to nevidíš, jak sme všichni prolhaný.
Věříš, čekáš, nemáš, neznáš, šlapeš na pedál a konáš jak Jidáš.
Tu máš, jdi se říznout, ty nůž mi podáš, nemůžeš uhnout, za sebe mě prodáš.
Odplata mého vzteku už klepe na vrata, cítím jak do hlíny se zakopává lopata.
Sem, mrtvej král tvýho svědomí, sem mstitel, mý srdce je ledový.
Sen, co snívám, nenávist, co skrývám, způsobuje že hořím, zevnitř!
Život je djevka, dívka co hledá, nemůžu najít klid, má tvář je bledá.
Sem mrtvej král, mrtvej život a ty si ču*ka, kamikaze pilot.( Syndrom Snopp- Djěvka)

SkryťVypnúť reklamu

DeFu*kTo

Ako tretie tu pridávam niečo úplne iného razenia. Budem používať skratku DFT, kvôli menšej nadávke v názve kapely. DFT bola v podstate jedna z mála skupín z optimistickejšími textami, ktoré som dokázal počúvať. Nebudem sa tu veľa rozpisovať, ak si ju má niekto záujem vypočuť, na youtube.com je pár ich vecí. Skupina má kvalitné texty, paradoxne ich najlepší vydaný album bolo Demo.

A teď už vím že stojí za to prát se za těch par chvil v životě co můžeš smát se Hej..Už to vím kolik stoji jeden upřímný usměv kolika neúspěchy zaplatíš za jeden malý úspěch I za tu cenu to dám.A rád to dám to není krátkodobá záležitost.JE to můj životní plán.Kladný náboj atomů má vize že i když nastane tak vždycky skončí každá krize snad je to právě to co hledám ta myšlenka že se jenom tak k zemi srazit nedám (Defuckto- Nehledám Hloubku)

SkryťVypnúť reklamu

Dawe MC

Jediným sólovým raperom, ktorého tu spomeniem je Dawe MC, ďalší človek s veľmi kvalitnými textami. Často v jeho textoch badať známky satiry, čo je v hip-hope dosť ojedinelé. Ľudia ho často prirovnávajú k Eminemovi, hlavne podobnou stavbou piesní a pohybmi (jediné čo uňho nemusím :)).

,, Na věky zústaneme stejní, na věky prodejní, nenapodobytelne dejný, na první pohled je zřejmí čeho máte nejmíň pěnez a slávy. Dej mi!" (Dawe MC- Na věky)

Philosofic

Skupina tvorená v podstate mladými chlapcami. Zaujala ma, kvôli vysokej úrovni textov a myšlienok. Musím sa priznať, že som ju objavil iba nedávno a teda o nej zatiaľ veľa neviem. Z toho čo som vyčítal, už ale nefungujú ani oni.

Všichni máme svoje problémy přesto musíme žít
pokračovat cestou dál nezůstat na místě snít
hazardovat se životem se smí podle potřeb
všechno spočítej si dopředu aby ti pak nevyšel... (Philosofic- být či nebýt)pohřeb

Naše věc

Ako poslednú tu spomínam zostavu Naše věc z Brna. Zaujímavá kapelka, ktorá má asi k tomu klasickému hiphopu najbližšie. Aspoň na prvý pohlad. Dá sa u nich postrehnúť experimentácia aj napríklad s rnb, keďže pár pesničiek majú spievaných.

Tak zkus, povol pěsti, tvoje duše spoutaná ne v davu na náměstí, ale tu teď s náma vnímám, realita dennodenně slitá v kulturních parametrech s permanentní formou zla, kde já zakládám vlastní sekci, že se zlobou v srdci již dál žít nechci, jsme jezdci, kteří kritizujou hlavy těch, kteří jak nadutej měch páchaj zlobu ve prospěch sebe sama, jinak postavený hodnoty v naší lekci s náma a co ty?
Sou to po-po-posunutý hodnoty, samý extrémy, nechci se k tomu vracet, proč? Chce se mi zvracet, tady pro mě končí legrace a tebe co? (Naše Věc- Posunutý Hodnoty)

Týmto by som chcel ukončiť môju prehliadku toho lepšieho z hiphopu, možno som niektorým trochu rozšíril obzory, možno s mojou pomocou niekto objavil niečo čo bude počúvať aj v budúcnosti.

Pre mňa je hip-hop mŕtvy. Len jednu otázku som si presvedčivo nezodpovedal. Čo sa pokazilo? Ako sa mohlo z najzmyselnejších textov stať to čím sme obklopovaní dnes?

Uvádzal som iba České kapely, som si toho vedomý. Slovenské nepočúvam, alebo počúvam minimálne, neoslovili ma, ak by niekto napísal článok o slovenských určite by ma potešil.

//Ospravedlňte prosím gram. chyby, zatvárajú sa mi oči, mal som ťažký deň. Zajtra to ešte poopravujem...

Viliam Fiedler

Viliam Fiedler

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentom Filozofie na Masarykovej Univerzite v Brne a členom o.z. Slovenská Pirátska Strana. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFilozofiaÚvahyPoviedkyHudbaSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu